Dizili Filmli

İzlemeniz Gereken 5 Dizi Önerisi #2

Mart 19, 2020 Ruhuna Renk Kat 10 Yorumlar


Olaaa! Yine dizi yorumlamasıyla karşınızdayım. Hazır evdeyiz, bu dönemde ev yayılmasına eşlik edebilir diye düşündüm. Umarım keyifler de yerindedir, çünkü sizin de keyfinizi arttıracak 5 dizi önerisiyle geldim. Hem de sıkı durun; İspanyol!

Yıllar yıllar önceydi, La Casa De Papel yayınlanmıştı, bir izledim "of!" sonra yetmedi, kamera arkalarından tutun, oraya ziyarete gidenlerin videolarına kadar her şeyi sıkı sıkıya takip ettim. Derken bir kızın Vis a Vis'den bahsettiğini duydum. Vis a Vis izleyince de dedim ki; LCDP'de yanında ne bileyim ya. 🙊 İşte vakit geçti Vis a Vis'i izlemeye devam ediyorum, tırnak yedirtiyor o da mübarek. favori 5'im içerisinde yer alıyor kendileri o derece efsanedir. O sıralar bir de Cable Girls yani nam-ı diğer Las Chicas Del Cable'ye sardım. Pembe dizi tadında vs. derken oradaki konu bütünlüğü hoşuma gitti, dedim ki başka yok mu? Olmaz mı dercesine bir de buldum Tiempos de Guerra'yı. Değmeyin keyfime. Böyle diye diye de geldik bugüne...

İlk izlemeniz gereken 5 dizi önerisi serisinden sonra (iki için buraya tık) zaten devamı gelecekti fakat, bir yandan günlük tempo, bir yandan film izleme alışkanlığı geliştirme çalışmaları, bir yandan diğer aktiviteler açıkçası bu sebepten bırakın yeni bir diziye başlamayı, ikinci seriyi bile yazmaya hazır değildim. Sonra artık düzenim oturdu, her şey güzel derken başladım yeni diziye. La Casa De Las Flores ile de ikinci seri tamam bence diyerek yazmaya başladım. Kısacası ikinci seri hikayesi budur. :)İspanyolca ve Portekizce benim için en keyif veren iki dil, ilk İspanyol dizisi izlemeden önce de hayranlığım vardı ama böyle akıcı konuşulurken ve dizi içerisinde keyifle izlenirken ayrıca zevk veriyormuş insana. Bu yüzden de İspanyol dizilerini diğerlerine göre daha severek izliyorum.

Dilerseniz hemen önerilerime geçeyim, çünkü zaten bayağı uzun bir yazı olacak. :)

1. La Casa De Papel 

Imdb Puanı: (8,5/10)
Ruhunarenkkat Puanı: (7,9/10)

İlk izlediğim İspanyol dizisi olan ve ilk iki sezonuyla kalbimi çalan La Casa de Papel serisini bilmeyenimiz kalmadı sanırım. Bir banka soygunu ile başlayan LCDP, Berlin'i Profesör'ü ile gönlümüze girdi. Tokyo demeyeceğim çünkü aşırı sinir oluyorum ona. Evet 4.sezon gelmesine rağmen hala! Açıkçası fikrimi belirtmem gerekirse ilk iki sezon orada kalmalıydı dediğim dizilerden biri, tadında bitmedi ve sırf popülerlik için uzatıldı. Kaliteli bir yapım evet, ama konun sabitse neden farklı bir noktadan devam edip saçma yöne çekmek istiyorsun ki? Bunu anlayamayacağım sanırım...

Aslına bakılırsa gayet güzel işlenen senaryo, iyi oyunculuklar sevmeniz için birer sebep. Mutlaka izlenmeli mi derseniz, evet mutlaka izleyin derim. Ama ilk andaki etkisi var mı derseniz, eh eskisi gibi değil sanki de derim. İlk zamanlarında izlediğimde yorumladığım La Casa De Papel dizi yorumu yazıma da buradan ulaşabilirsiniz.


2. Vis a Vis

Imdb Puanı: (8,3/10)
Ruhunarenkkat Puanı: (8,5/10)

En ama en sevdiğim İspanyol dizisi açık ara farkla, Vis a Vis. Oyunculuğundan, senaryosuna, olayların örgüsünden, o heyecana hepsine değiyor. Vis a Vis ilk zamanlarda Netflix'te bulunmadığı için adı duyulmamış, en azından LCDP kadar popüler değildi. (Ve bu daha iyiydi.) Bazı diziler de keşke onu arayıp bulanlar tarafından izlense ya da tesadüfen rastlayanlar. Popi diye izlenmesi hala tuhafıma gidiyor...

Macarena Ferreiro başrolünde başlayan Vis a Vis hapishanede geçiyor. Ama öyle olaylar var ki, öyle şeyler yaşanıyor ki aklınız duruyor bir süre sonra tırnaklarınız kemirilmeye gerilmeye müsait hale geliyorsunuz. İlk başlarda midesi kaldırmayan izlemesin, ama başladınız mı kapatamıyorsunuz diyordum. Öyle. Öf dedirtecek bir sürü şey yaşanırken sakin kalmak mümkün değil. Aynı zamanda da bağımlılık yaratıcı cinsten işte. Benim tüm sevimsizliğine rağmen Zulema karakteri favorim. Kendisi müthiş bir oyuncu bence. Dizide de bunu hakkıyla vermiş.

Yine ilk çıkışında ve şimdi finaline kadar olan Vis a Vis dizi yorumu yazıma da en güncel haliyle buradaki linkten ulaşabilirsiniz.3. Tiempos De Guerra

Imdb Puanı: (7,7/10)
Ruhunarenkkat Puanı: (6,5/10)

Sadece 1 sezonu bulunan ve 1921'de Melilla'da geçen bir savaşı en dramatik haliyle anlatan bir tarihi-savaş dizisi. Aslında basit çekimleri, sahneleri var. Ama yine de hemen bittiği için bir şekilde kendini izletiyor. Mutlaka izleyin diye tavsiye edemem, karakterleri benimsemeden 1.sezonu tamamlamanız da sıkıcı gelebilir. Bunlara rağmen dizi kendini bitiriyor, akıcı ve dram-aşk-savaş unsuru olsan bir dizi.

Açıkçası çok övebileceğim ya da yerebileceğim bir özelliği yok. Hatta komik gelen ve tiyatro havası veren sahneleri de var. Benim en çok sevdiğim karakterse; Magdalena karakteri. Hemşirelerin içindeki en şirin ve masumluğuyla kendini sevdirendir kendisi. Eğer elinizde dizi yoksa, vakit de geçsin istiyorsanız şans verebilirsiniz.

2.sezonuna dair herhangi bir açıklama gelmediği için de, tek sezonluk çabuk biter.4. Las Chicas Del Cable

Imdb Puanı: (7,7/10)
Ruhunarenkkat Puanı: (7/10)

Las Chicas Del Cable için çok zaman bir yazı yayınlamaya niyetlendim ama kısmeti bugüneymiş, bir türlü tam yazısı olmayacakmış demek ki. :) Aslında çok sevdiğim ama bazı klişeleriyle pembe dizimsi bir hava yaratan bir dizi Las Chicas Del Cable yani diğer adıyla Cable Girls. Bir telefon şirketinde başlayan hikaye, 4 kızın iyi bir ekip ruhuyla iyi bir arkadaşlıkla birbirlerinin ve yaşadıklarının arkalarında durmalarını konu alıyor. Aşklarından, yaşamlarına her türlü zorluklara beraber göğüs gerdikleri için izlerken iyi de hissediyorsunuz.

Ama dediğim gibi, klişe bir pembe dizi, aşk, acı, entrika, kirli defterler ilginizi çekiyorsa izlemenizi tavsiye ederim. Asla sıkmıyor, aksine çok fazla akıcı. Oyuncuları sanki güzelliklerine göre seçmişler desem de yalan olmaz.

Las Chicas Del Cable de final sezonuyla şimdi yayınlanıyor. Fakat yine bana kalsaydı, 3.sezon ideal bir sezon finaliyle bitmişti, o final olabilirdi. Dizinin ilk izlediğim zamanlar şu tatlışlığını sevmiştim; eski zamanlarda yani şu an ki akıllı telefonlarımız yokken neler olduğu o dönemlerin tarzları çok güzel yansıtılıyor. Bu da izleyiciyi kendisine çekme nedeni. Hele telefonla iletişim kurulmaya çalışıldı, meşhur operatoraların olduğu sahneler çok hoş.

Bir de tüm sezonların istisnasız tüm soundtrackleri müthiş! Dinleyin derim, Her modunuza uyacak şarkıları seçip koymuşlar sanki.5. La Casa De Las Flores

Imdb Puanı: (7,8/10)
Ruhunarenkkat Puanı: (7,4/10)

Ve yine tesadüfen görüp izlemeye başladığım, popüler olmayan ama azınlıkta ve kendisine bağlı bir izleyici kitlesi bulunan La Casa De Las Flores, yani The House of Flowers, Çiçek Evi tam bir pembe dizi tadı veriyor.  İlk anda diziye adapte olmak dahi zorluyor insanı. Çünkü bazı karakterler sanki kelimelerin üzerine basıyor gibi konuşuyor (Paulina, zerre sevmediğim bir tip) ve trajikomik dramatizmin hakkını veriyor. Aynı zamanda fazla açık ve absürt sahne var. Ama sonrasında öyle bir alışıyorsunuz ki, bir bölüm daha bir bölüm daha akmış gitmiş.

La Casa De Las Flores aslına bakılırsa tür olarak Kara Mizah olarak geçiyor, yani şu kara komik, absürd komedi, kara mizah konusundan da bahsetmek lazım gerçi. Okuyucularımızdan, izleyicilerden birçoğu hala iki ayrı şey gibi nitelendiriyor bu türü ama tek bir kalıp. Günlük yaşamdaki "kara" olayları "mizah" ile "ağlanacak halimize gülüyoruz" moduna taşımak, tam olarak kara mizah tarifi olabilir. Bu dizi de bunu amaç edinmiş, aslında entrika ve pembemsi şeyler bize çok şey anlatmak istiyor. O yüzden de La Casa De Las Flores'i ayrıca sevdiğimi belirtmeliyim.

Bir de yine sevdiğim iki özelliği var ki; biri her bölümünün adı bir çiçek ismiyle başlıyor. Nergis; yalanın simgesi. Kasımpatı; acının simgesi gibi. Oldukça hoşuma gitti. Diğer özellik ise; jenerik kısmı çok nostaljik. Sanki Frida Kahlo bir yerden çıkacak hissi veriyor. Şu anlık dizi 2 sezon ve sezon finali de vaow dedirtecek şekilde bitti, ama 3.sezonunun da gelmesi planlanıyormuş.

Bir doğum günü, bir ölüm, bir yalan aynı gün hepsi birleşince neler oluyor La Casa De Las Flores dizisinin başlangıç konusu oluyor. Meksika'da geçen konusu itibariyle dizi için tavsiyem, ilk bölüme bakarak karar vermemeniz çünkü yoğun bir yaş sınırını aşan sahne havaları var, ama buna rağmen birkaç bölüm daha izleyin ve akışına bırakın. Zaten 30'ar dakikalık oldukları içinde hemen bitirebilirsiniz. Alt mesajları da unutmayın. :)

Hepsini yine sevdiklerime göre sıralamam gerekirse; Vis a Vis > La Casa De Papel > La Casa De Las Flores > Las Chicas Del Cable > Tiempos De Guerra olarak söyleyebilirim. Elite, Narcos gibi dizilerde listemde fakat henüz başlamak için zaman bulmamakla birlikte, ilgimi çekip hemen atılacağım düzeyde de değiller. Belki elimdekiler bittikten sonra. :) Her halükarda burada beğenirsem eğer 5 dizi önerisi serisine eklenmiş olarak göreceksiniz.Sanırım İspanyol dizilerde aynı zamanda aynı tanıdık yüzleri görmek de insanı mutlu edip diziye bağlayabiliyor. Vis a Vis ile LCDP arasında ortak oyuncuların bulunması, yine Vis a Vis ile LCDC arasında da olması güzel.

Özetleyecek olursam yorumlarım da bu şekilde. İzlediğiniz diziler varsa içlerinden yorumlarda buluşalım, izlemeyenler içinde umarım önerilerim yeterli olmuştur. Şimdiden keyifli izlemeler, iyi seyirler dilerim. Bir sonraki seride görüşmek üzere. 🎬

10 yorum:

 1. vis a vis e başlamıştım bıraktım. çok argo kelime var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vis a Vis konusu açısından çok farklı, aslında her dizide bulunuyor bu tür kelime veya sahneler. Ama buradaki konu sebebiyle diye düşünmekteyim.

   Sil
 2. Vis a Vis başlayacağım. La Casa bitsin de... Malum Nisan ayında gelecek. Sonra ver elini Vis a Vis. Listen müthiş bebeğim ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vis a Vis, Vis a Vis, Vis a Vis diye tezahüratlar yapıyorum kuzu mutlaka izlemelisin :)

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. İçlerinde en çok La Casa De Papel duyuluyor Beyda abla, denk gelmemiş olabilirsin çoğunluk popüler olmamış diziler.

   Sil
 4. Hiçbirini izlemedim ama Las Chicas Del Cable dizisini aşırı merak ediyorum :) izlediğim diziler birince ona bakayımmm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Las Chicas Del Cable kız dayanışması açısından çok güzel hele kii nostalji sahnelerii ^^ İzlediğinde yorumu bekliyor olacağız Goncik :)

   Sil
 5. La Casa de Papel çok popüler oldu diye sinir olmuş izlememiştim hala bi gıcığım :) Diğerlerien şans veririm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hala çok popüler ve ne yazık ki bu popülerliği ben de sevemiyorum :) Diğerleri henüz yeteri kadar popüler değil neyse ki azınlık olarak bilelim biz :))

   Sil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤