#evdekal #evdeokuyoruz,

#EvdeKal Sürecinde Nostalji Kitap Okuma Etkinliği

Mart 24, 2020 Ruhuna Renk Kat 7 Yorumlar


Herkese merhaba! #evdehayatvar dediğimiz şu sürecimizde, kendimizi iyi edecek birçok şey yapıyoruz. En azından ben de yapıldığını görüyorum, kitaplar oyunlar hobiler yemekler gibi... Tamamen iyi olan günlere kadar umarım bu yaptıklarımızda birer alışkanlığa dönüşür ve rutin olarak günlerimize eklenir.

Bu sabah instagram üzerinde (linki burada) bir etkinlik başlattım. Aslında ne zamandır yapmayı düşündüğüm fakat, bu zaman dilimlerimizde daha çok iyi etki edeceğini farz ettiğimden şimdi yayınlamaya karar verdim. Hatta bunu canım Melissa'mla konuştuktan sonra, bloga taşımam konusunda kendisi yüreklendirmiştir. Çünkü neden yayılmayalım? :)

Gelin birlikte biraz daha eskilere gidelim ve nostalji dolu kitap okuma etkinliği başlatalım.

Öncelikle nedir bu nostalji kitap okuma etkinliği? Ondan bahsedeyim. Dilerseniz de #ruhunarenkkatilekitapokuyoruz veya sadece #ruhunarenkkat ile instagramda tagleyerek sizde yayılmasına eşlik edebilirsiniz.#ruhunarenkkatilekitapokuyoruz Koşulları:


- Eski, sarı yapraklı, sizin için anlamı olan, ilk basımlı, sahaflardan alınanlar değerinde olan 5 kitap seçiyorsunuz.

- Bunların dilerseniz, sizde ki hikayesinden bahsedebilir; dilerseniz de yeniden okuyarak şöyle bir nostalji yolculuğunda bize eşlik edebilirsiniz.

- Blogda da katılmak isteyen olursa yorumlara "katılıyorum" yazarsanız daha sıkı takipte kalmış ve sabırsızlıkla paylaşımlarınızı bekliyor olurum. :)

Nostalji Kitap Okuma Etkinliği İçin Seçtiğim 5 Kitap:


- Ömer Seyfettin-Seçme Hikayeler (1995 basımı-İnkilap Kitabevi)
- Osman Aysu-Nemrut'un Gazabı (2000 basımı-Evrim Yayınevi)
- Betty Mahmudi-Kızım Olmadan Asla (9.basım -tarihi bulamadım- Varlık Yayınevi)
- Ahmed Günbay Yıldız-Üç Deniz Ötesi (1986 basımı-Timaş Yayınları)
- Stephen King-Mahşer (Sansürlü) (1987 basımı-Altın Kitaplar)


5 Kitabın Benim İçin Hikayeleri ve Kısaca Konuları:


Ömer Seyfettin-Seçme Hikayeler


15'ten fazla Ömer Seyfettin kitabı, hepimizin mutlaka çocukken bir şekilde okuduğu ve bildiği kitaplardan biri. Kaşağı, Ant, Falaka gibi klasikleşen hikayelerin bir parçası hafızamızda kazılı. 

Bu kitap ailemin bana ilk hediye kitabı. Tabii ki öncesinde çocuk kitapları vs vardı ama bir tık daha üst level için bu kitaba 7 yaşımda falan sahip olmuştum. Fotoğrafta çok belli olmayabilir ama yıllandı resmen. :) Çünkü kendisi benim yaşımda olan bir kitap. :)

Osman Aysu-Nemrut'un Gazabı


Nemrut dağının tekrar harekete geçmesi, depremler ve bilim insanlarının araştırmalarının hepsini birleştirip harika bir olay örgüsü ve heyecanla anlatan Osman Aysu çok güzel yansıtmıştı her şeyi. Şimdilerde parça parça hatırlıyorum, yanlış bilgi vermeyeyim ama ilk okuduğumda su gibi akıp gitmişti. O yüzden severim, hatırlamak istedim.

Babamın çalışmış olduğu iş yerinde çok sevdiğim ve sanki beni yıllardır tanıyormuş gibi, tarzımı bilen Dilşah ablamın hediyesiydi bu kitap. Kulakları çınlasın. Kıvırcık sarı saçları hala aklımda. :) Çok sevimli biriydi, ben henüz lisedeyken o 25-30 aralığındaydı. Kitap konusunda çok zevkli seçimleri vardı.

Betty Mahmudi-Kızım Olmadan Asla


Yine dönem dönem popülerleşen ve insanı duygu seline sürükleyen bir kitap. Okurken çok gerildiğimi ve üzüldüğümü, gözyaşlarımın olduğunu hatırlıyorum. Kızı olmadan kaçamayan, İran'da baskılara boyun eğemeyen bir kadının hikayesi. Hatırladığım kadarıyla da gerçek hikayeydi. 

Yine Dilşah ablamın hediyesiydi ve beni bu mükemmel kitapla tanıştırdığı için ne kadar teşekkür etsem az. 

Ahmed Günbay Yıldız-Üç Deniz Ötesi


Babamın kütüphanesinden alıp okuduğum bu kitap, bende derin duygular yaratmıştı aslında en net hatırladığım his bu. İki farklı dil, din, milletten mensup iki insan, tek bir aşk. İçinde ülkeler arası sorunlar, siyasi,dini konulardan da bir parça bahsedilmişti diye hatırlamaktayım. Derin bir kitap. Dili çok akıcı değil, ama yine de heyecanla okutacak türden. Ben yazarla da bu kitap sayesinde tanışmıştım. Ardından da Azat Kuşları kitabını da okuyup çok beğenmiştim. Onu da tavsiye edebilirim.

Kitap ise babamın kütüphanesinden. Kitaplarının içinde ise en sevdiği diyebilirim, gerçekten çok değer veriyor bu kitaba. Benim okuyabilmem içinde liseye gelişimi ve artık yetişkinlere hitap eden konuları anlaşılır hale gelmesini beklemişti. Çok da doğru yapmış. 

Stephen King-Mahşer


İşte geldik ben baştacıma! Ben Stephen King sever olmakla birlikte, ilk okuduğum Mahşer kitabına da çok düşkünüm. Şu an içinde bulunduğumuz virüs konusuyla da eşdeğer bir konusu olmakla birlikte, tam bir gerilim yaratacak cinsten bu kitap. İlk okuduğumda nasıl korktuğumu hala hatırlıyorum... (Sansürlüsünü okumama rağmen.) Sansürsüzü çok daha kalın ve daha açık bir şekilde detaylandırılıyor. Onu da okumak çok isterim ama fiyatı epey uçuk ve kalbim henüz buna hazır değil. :) Yine de kütüphanenizde bulunsun, geç okuyun. Şu dönemde seçtim ben evet, ama en sona okuyacağım bir şekilde. Öne çekmeyeceğimi de belirtmeliyim. Biraz daha rahatlama ihtiyacımız var.

Yine babamın kütüphanesinden ve benim için en önemli olanı ilk baskısı olması... Belki sahaflarda bile şimdiye bulamayacağım bu kitabın evde yer alması büyük bir mutluluk ve şükür sebebi açıkçası.

Kısaca özetlemem gerekirse, etkinliğe bu güzelliklerle hazır ve nazırım efenim. :) Sizinde tozlanmış, yıllanmış güzel kitaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. 

Instagram'da bir başlangıç olsun diye etiketleme yapmıştım. Burada da okuyan gören katılmak isteyen herkese bu etkinliğimin açık olduğunu seve seve duyurmak istiyorum. 

Şimdiden herkese keyif dolu okumalar diliyorum.♡📕

7 yorum:

 1. bu süreçte bayağı farklı etkinliklere denk geliyorum ama nostaljik kitap okuma güzel bir etkinlik olmuş:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz eskilere dönelim istedim :) Tavsiye de ederim ❤️

   Sil
 2. Güzel bir etkinlik olmuş:) Biz çalışmaya devam bakalım iş yerimiz kapatılırsa nasıl bir etkinlikte bulunacağız. Maddi boyuta hiç girmiyorum tabii ki. Sağlıklı günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ediyorum :) Umarım ki şu süreci bu tür sorunlar yaşamadan atlatırız. Hepimiz için çok zor, bir şekilde kafa dağıtmaya çalışıyoruz.. Kolaylıklar diliyorum size d, sağlıklı günler sevgiler..

   Sil
 3. Bende bu süreçte insanlar daha fazla kitap okuyabilsin diye eski kitaplardan bir çekiliş başlattım. Bugün son günü isterseniz sizde katılın instagramımda :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya benim bugün görmem bu yorumu? :) Bir sonrakine mutlaka katılım sağlayacağım :)

   Sil
 4. Ömer seyfettin ilk okulda çok okudum hikayelerini

  YanıtlaSil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤