internet Detoksu,

Ruhunarenkkat ile İnternet Detoksu Yapıyoruz!

Şubat 13, 2020 Ruhuna Renk Kat 8 Yorumlar


Şahane günler diliyorum tüm renkli okuyucularımıza! Keyifler yerindedir umarım diyeceğim ama ülkemizin başına gelenlerden sonra, tamamen iyileşemedikçe tam da bir keyif hali sergileyemeyeceğiz... Umalım ki kara günlerimiz çabucak geçsin.

Günlük hayatımızda sürekli bir koşturmanın içindeyiz, sürekli hızla yarışmalar, zaman yetiştirmeye çalışmalar... Anı çabuk geçirip, çabuk yok ediyorken bir durup nefes almalık vakit ayıramayacak hale geliyoruz kendimize. Sorsalar; "hayat işte yuvarlanıp gidiyoruz, koşturuyoruz vs...". Bir süre böyle cevaplar verdikçe de beynimiz ister istemez kendi kişisel alanlarımıza da müdahale etmeye başlıyor. Hatta şu diyalog bile gerçekleşiyor bence.

Ben: Şöyle ayaklarımı uzatıp kitap okuyayım ya.
Beynim: Instagramda en son şuna bakmayacak mıydın?
Ben: Aaa unuttum, dur bakılacak bir şey vardı bakıp kitaba geçeyim sonra.
Beynim: Bu da neymiş şuna da baksana.

Bknz: Kısır Döngü.
Gülmeyin ya, tamamen temsili olan bu diyalog mümkün. Hangimiz gerçekten de tek bir şeye bakıp hemen çıkıyoruz? Ya da hangimiz video izlemeyi kitap okumaktan öncelikli tutmuyoruz? Bir şekilde sosyal medyada, internette, teknolojiyle bol radyasyonla "sözde vakitlerimizi öldürüyoruz".

Oysa şöyle düşünelim; ya o vakitlerimizi en verimli şekilde değerlendirebilecek olsaydık? Dolu dolu geçirilebilecek saatlerden ya da günlerden bahsediyorum size. Evet, bugün size anlatacağım bu. Hazırlanın! Ruhunarenkkat ile internet detoksu yapıyoruz!


Bu yazıda size 2020'nin Ocak ayından itibaren başladığım ilk alışkanlığımdan bahsedeceğim. Bunu da oldukça detaylı anlatmaya çalışacağım, bir faydası olursa ne mutlu ki instagramda paylaşımını yaptıkça yazan soran ve destekleyip kendi hayatına da katmak isteyen çok kişi oldu. İlginiz için sonsuz teşekkür ederim. İkinci güzel alışkanlığı da yine oradan takip edenler bilir; daha sonrasında paylaşacağım ve bunun içinde size bir sürprizim olabilir. Sadece biraz daha zaman istiyorum sizden. :)

Şimdi konudan da çok sapmadan başlayalım istiyorum. İnternet detoksu belki de hala yeteri kadar duyulmamış, bilinmeyen bir kelime öbeği. Bunun için yaşanmışlığıma ve deneyimime dayanarak örnekler üzerinden anlatmak istiyorum. Yazı sonunda da İnternet Detoksu'na özel bir program başlatacağım.

Detoksun hayatınıza kattıklarını saymakla bitiremem, fakat şöyle söyleyebilirim kafanızın o ışıklara yoğunlaşmadığını düşünün, kim ne yapıyor gibi hislere bürünmeden sadece kendinizle vakit geçiriyorsunuz. Hatta dışarı çıktığınız anda bir sürü gürültü içinde kuşları, çiçekleri, doğayı, kahvenin kokusunu, denizin çarşaf gibi maviliğini fark ediyorsunuz.

Aslında yaşamayı fark ediyorsunuz!

İnternet Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?


İnternet detoksu nedir? sorusundan başlamak en doğrusu olacaktır. İnternet detoksu; günlük yaşamınızdaki teknoloji ve internet kullanımını azaltmak amacıyla uygulanan bir detoks programı. Detoks ve program kelimelerini yan yana kullanıyor olmam gözünüzü korkutmasın. Çünkü inanılmaz keyifli. 

Örneğin ben; blog sebebiyle ve instagramı ayrıca kullanmayı sevmem sebebiyle (bunu da belirtmeliyim çünkü orada paylaşım yapmak beni mutlu ediyor) en çok vakit harcadığım sosyal medya alanı instagram. Hareketlerime yani günlük geçirilen süreye baktığımda 2 saatleri bazen 3 saatleri görüyordum. 2019 bitişinde de kendimce hedeflerimi oluştururken, oraya çeki düzen vermeyi kafama koymuştum. Çünkü yapılacak birçok işiniz varsa, kendinize ve ilgilerinize vakitte ayırmak istiyorsanız orada geçirilen 2-3 saatin minimize edilmesi gerekiyor. 

Öncelikle dozlarını düşürerek başlangıç yapabiliriz. İster günlük, ister haftalık uygulayabileceğiniz internet detoksu için, günlük kullanımınızın ilk etapta yarısına indirgenmesini sağlayın.

Günlük uygulanabilir programdan başlayalım, en azından 7 gün boyunca alışkanlık kazanabilmek için her gün normalde kullandığınızın yarısı kadar sosyal medyada ve internette dolaşın. İşi gereği bunu yapamıyor olanlara ise haftada bir programında tekrar değineceğim.

Her gün diyelim ki 6 saatinizi burada geçiriyorsunuz, onu 1 hafta boyunca her gün önce 3 saate düşürerek geçirin. İnstagram'da bunun için hatırlatıcı var, belirlediğiniz süreyi aşan kullanımda uyarıyor. Alternatif olarak alarm kurabilir, sadece sabah ve akşam saat tutarak bakabilirsiniz. Bunu belirlemek size kalmış. Süreniz aşıldığında veya dolduğunda da ne yapın biliyor musunuz? "Hop, at elinden telefonu kanepeye, bir daha da bakma". 

Haftalık olarak uygulayabilecekler için ise program şöyle; haftada 1 gün "minimum 6 saat sosyal medyadan/internetten uzak dur!" Benim ocak ayı boyunca uyguladığım program bu oldu. 6 saat ile başladım ve şimdi devam ettiriyorum. Ama inanır mısınız o gün saatler geçince, aklıma zerre gelmiyor tüm günü hiçbir şeye bakmadan bitirmiş ve rahatça uyumuş oluyorum. 

Yapımı çok basit olan bu detoks için, malzemeler de evimizden üstelik. :) Biraz kitap, yapmak istediğiniz hobi malzemeleri, filmler, örgüler, puzzlelar, boyalar, yeni yemek tarifleri... Gördünüz mü şahane bir detoks günü/günleri sizi bekliyor. 

Şimdi en başta da bahsettiğim internet detoksu için size özel olarak hazırladığım programı adım adım aşağıya bırakıyorum. Uygularsanız, mutlaka sonrasında nasıl hissettiğinizi neler yaptığınızı yazın. Çünkü böyle şeyleri gördükçe aşşırı mutlu oluyorum.

Ruhunarenkkat ile 7 Adımda İnternet Detoksu:


1. Bir kağıt kalem alın. Telefonunuzun ekran sürelerinden, uygulamaların zaman istatistiklerinden yararlanarak internette, sosyal medyada ne kadar vakit geçirdiğinizi yazın.

2. Uzun zamandır ertelediğiniz şeyleri, yapmak istediklerinizi, başlamak istediğiniz hobileri, planladığınız arkadaş buluşmalarını, elinizdeki imkanlara göre gideceğiniz yerleri, gün içinde kendinize yaratmak istediğiniz kişisel zamanı (kitap vb.) bir kağıda yazın.

3. Hedeflerinizi her hafta uygulanabilir, planlanabilir şekilde hazırladıysanız... Bir önceki adımda vakit geçirdiğiniz süreleri 2'ye bölün.

4. Günlük program uygulayacaksanız, minimum 6 saat olacak şekilde ister sabahtan, akşam saatlerine kadar interneti bırakın ve hedef listenizde yapmak istediğiniz bir şeyi/şeyleri seçin. Ya da tam tersi olacak şekilde akşam uyuyana kadar telefonunuzla ilgilenmek yerine çok istediğiniz bir kitabı okuyun mesela.

5. Haftalık program için ise; ilk hafta haftada 1 gününüzü hiçbir şekilde telefon, internet, sosyal medya ile geçirmeyin. Yine yapmak istediklerinizden topluca bir şeyler seçin ve bol verimli aktiviteli bir gün bitirin. Bunu özellikle genelde herkes için tatil olan pazar gününe yapmanızı öneririm.

6. İlk bir hafta uyguladığınız bu alışkanlık değiştirme planına, ikinci hafta yine istatistiklerinizi kontrol edip hedeflerinizi belirleyerek başlayın. Bu kez geçen haftaki sosyal medyada zaman geçirme süreniz 3 saatse 1,5 saate düşürün. 7 gün daha aynı plana sadık kalarak devam edip, her hafta bu süreleri yarım yarım azaltın.

7. 1 ay sonunda hem alışkanlık döngünüzü tamamlamış, hem de internet detoksuyla daha dinç ve daha az stresli yaşantıya kavuşmuş olacaksınız.

Emin olun şu geçen 1 aylık internet detoksu programını atlattıktan sonra, ilerleyen aylar sizin için daha kolay oluyor ve oysa gerçekte ne çok yapmak isteyip zaman bulamadığınızı (zamanınızı yok ettiğinizi) fark ediyorsunuz. Müthiş bir aydınlanma ve içe dönüş deneyimi aslına bakarsanız. Ailenizle, sevdiklerinizle vakit geçirmek, sosyalleşmek, mesela dışarıda bir şey tadarken onu instagrama story atmaktansa lezzetin görüntünün tadını çıkarmak, her ay yeni bir hobi deneyimlemek böylece kendinizin dahi bilmediği bir yeteneğinizi keşfetmek, izlenesi okunası birçok kitap filminizi artık tamamlamak, mutfağınızda evinizde vakit geçirerek kendi terapi sürecinizi kendiniz başlatmak hepsi bir deneyim olacak size...

Ben uygularken her hafta sadece 1 kez telefonu elime alıp o günden kalan bir fotoğrafı çekiyorum. O da sadece anısı kalması için, o detoks günü neler yaptığımı, o günün bana neler kattığını hatırlayabilmek için. Zaten telefon "uçak modu" veya "rahatsız etme modu"nda olduğu içinde aklım bir şekilde kaymıyor. Aslında bakarsanız, iş dışında sosyal medyadan uzak kalmak hoşuma bile gidiyor.

Mesela bu ay, yeni detoks günü hobisi olarak kaligrafiyi belirledik. Kaligrafi de yine yıllardır kağıdı ve kalemi bulunan ama bir türlü başlamadığım bir yazı sanatıydı. Bu kez nasıl bir şey ortaya çıkacak merak ediyorum. Sevdiğim beyle birlikte uyguladığımız bu detoks günlerinin ilkinde, o gün kitap okumuştuk, ikinci haftasında çizimler boyadık, üçüncü hafta ahşap bir takı kutum vardı boyanmak için yıllardır bekleyen onu boyadık, dördüncü hafta yine kitap okuduk ve yemek yaptık. İlk ayı böyle tamamlayabilmiştik, kısıtlı zamanımız da bir şekilde ekstra daha da anlamlı oldu. Hele ki sevdiklerinizle bunu gerçekleştirmek daha güzel bir haz veriyor insana...

Şimdi bunu okuyan herkesi haftada 1 gün veya her gün belli saat ölçüsünde "internet detoksu"na , sosyal medyadan uzak durma çağrısına davet ediyorum!

Hem size bir şey söyleyeyim mi; sizin yaşadığınız an herkesinkinden daha değerli. Özellikle sosyal medyanın sizi bulaştırdığı "spor yapıyorum harikayım sen kilolusun, bak sen evdeyken biz geziyoruz, ne güzel de yiyoruz" gibi kompleks yaratıcılarından, toksik olarak adlandırdığımız kişilerden de uzak oluyorsunuz. O an gülebiliyorsanız, sevdiğiniz insanlarla bir sıcak yuvadaysanız, mutluysanız ve sağlıklıysanız sizin hayatınız en güzeli. Ve haftada bir gün bile bunu fark edebilmeniz için bir fırsat. Anınıza şükredin... Hoş kalın canlar...

8 yorum:

 1. Kesinlikle çok iyi bir fikir blog hariç bunu yapmak lazım ben epey azalttım ama daha da azLtacagim sana katılıyorum

  YanıtlayınSil
 2. Gerçekten müthiş bir fikir. Kitap okurken genel olarak uçak moduna alıyorum telefonu fakat elime alınca zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyorum malesef. :( Deneyeceğim.

  YanıtlayınSil
 3. Kitap okurken deniyorum ben baya işe yarıyor zamanı iyi kullanmak gerekiyor :)

  YanıtlayınSil
 4. Son zamanlarda sosyal medya için harcadığım süre beni de rahatsız etmeye başlamıştı kuzum. Bu konudaki paylaşımlarını görünce ben de yapmalıyım diye düşünüyordum ki bu yazıyı hazırladın 😍 çok faydalı oldu benim için, teşekkürler bebek ❤️

  YanıtlayınSil
 5. Eğer okuduğum kitap akıcıysa telefonu, her şeyi unutuyorum ama tam tersiyse bazen kitabı unutuyorum. :D Çok nadir kaptırayım kendimi telefona, çünkü boş gezdiğimi fark ettiğim an hemen kendime geliyorum. Yine de günde kaç saat buralarda takıldığımı hesaplayıp detoksa ihtiyaç var mı bakacağım. Teşekkürler^^

  YanıtlayınSil
 6. Ne güzel, faydalı bir yazı olmuş böyle canımcığım❤ İnternet detoksu kesinlikle şart. Gerçi ben bazen onun için bile vakit bulamıyorum ama.. Mutlaka tüm adımları tek tek uygulayacağım :) Ellerine sağlık güzellik^^

  YanıtlayınSil
 7. Senin kadar sistemli yapamam ama deneyeceğim geçen hafta başladım hatta bakalım neler değişecek 😊

  YanıtlayınSil
 8. Çok haklısın tüm yazdıklarında hayatım.
  Aynı şeyi geçen bizde konuştuk. Mesela artık sofraya otururken telefonu odada bırakıyoruz. Bir yerde çay kahve içmeye gittiğimizde telefonumuzla ilgilenmiyor, hatta çantama kaldırıyorum. Çünkü gerçekten hayatımıza girdikçe tüm sosyal yanımızı sömürüyor. Gerçek dünyada kirlenip, sosyal dünyada ışıldamak istemek bizdeki bu durumlar...
  Daha da azalacak, tamamen bitecek inşallah.
  Sonuna kadar desteğim bu konuda ^^

  YanıtlayınSil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤