Ben Kirke,

Mini Alışveriş Turu #4 (Trendyol-Kitap&Hobi)

Ocak 27, 2020 Ruhuna Renk Kat 8 Yorumlar


Alışveriş tam gaz devam ediyooor ve 4.yazı sizinle buluşuyor! Çok havalı bir giriş yaptım, farkındayım fakat bu Aralık ayında yapmış olduğum bir alışverişti ve henüz yeni buralara gelebildim. Ocak ayını bitiriş yazısı olarak da bunu ilan ettim. Sonunda blogda istediğim düzeni yavaş yavaş oturtmaya başladım, en azından her hafta olmasa da ayda minimum 2 kez burada görüşebiliyoruz.

Alışveriş turlarının, daha doğrusu aldığım şeylerin fiyatından tutun yorumlara kadar etkili olduğunu düşünmeye başladım. Çünkü sizlerden tatlış yorumlar alıyorum ve bu beni aşırı mutlu ediyor. Birçok seriye başlamış olup devam da ettirmeye çalışıyorum biliyorsunuz ki. Bunlardan biride ne mutlu ki, Mini Alışveriş Turları oldu.

Gel gelelim bu kez ne alışverişi yaptığıma... Dayanamadım yine kitap aldım! Hatta maaşı alır almaz, sevdiğim beye "sevgili ben bir şey yaptım" dedim, "yine kitap batağına düştüm" diye de müjdeyi verdim. Ki kendisi "böyle batağa kurban" diyerek mutlu etsede beni, paraları gömüyorum arkadaşlar! Bunun eğrisi doğrusu yok şimdi.

Evimize ait bir kitaplık oluşturuyoruz aslına bakarsak, listemizde bulunanları alıyoruz, ileride cucuklarımıza (evet cucuklar) anne ve babalarından kıymetli eserler sunacağız. :) Her neyse, benden de sevdiğim beyciğime geçti bu kitap batağı işte artık birlikte okumalar, her gün az da olsa kitaba vakit ayırmalar.Şimdiyse bu yeni ikiliden ve aldığım tatlış takvimimden bahsedeceğim. Bu arada fark ettiyseniz yeni yıla yeni masa düzeni oluşturdum, foti yenilendi, cınım sevgili bardağı geldi ve de kaplumbağamız ile balinamız var. Oh mis yani.❤️

Trendyol'dan Aldıklarım;

Jose Saramago - Bilinmeyen Adanın Öyküsü (İndirimli Fiyat: 5 TL)
Madeline Miller - Ben, Kirke (İndirimli Fiyat: 18 TL)
Gıpta 2020 Masa Takvimi (İndirimli Fiyat: 6 TL)

Jose Saramago - Bilinmeyen Adanın Öyküsü Kitap Yorumu:


Tam 30 dakikada bitirdiğim öykü kitabı. Jose Saramago 'yu daha önce okumayı çok istiyordum fakat bir türlü denk gelememiştim, şimdiyse uygun fiyata çerezlik sayılabilecek kitabını bulunca kaçırmak istemedim.

Kitap; "Bir adam kralın kapısını çalmış ve ona demiş ki, Bana bir tekne ver." cümlesiyle başlıyor. Ki ilgi çeken ve akılda kalan kitap başlangıçlarında benden bissürü puan kapıyor. :) Bir adamın pes etmeden bilinmeyen bir ada aramak için kraldan tekne isteyip, tekneyi alarak bir kadınla beraber umut dolu olmasını anlatıyor. İçerisinde birçok altı çizilecek cümle bırakılmış sanki... Birçok betimlemesi bulunuyor, her birini not edesiniz geliyor. Yazarın üslubu akıcı, kendisini okutturan ve anlattığı hikayeyle okuyucuyu bağlıyor. Anlatımını gerçekten çok sevdim. Özellikle kitabın sonunu ayrıca sevdim. Böyle mutlu eden, yüzde gülümseme bırakan bir son...

Kendinden dışarı çıkıp kendine bakmadıkça kim olduğunu asla bilemezsin.
Sanırım en güzel alıntısı da buydu... Kitap dediğim gibi hemencecik bitiyor ve herkesin okumasını tavsiye edebileceklerimden biri. İçinin yarısına yakını çizimlerle dolu, fakat bu size "bu ne böyle?" dedirtmiyor.

Bir şeye inanıyorsanız, bir hayaliniz varsa peşinden koşmalısınız. Bilinmeyenler hayatımızda hep var, ama bilinenleri görüp vazgeçmek niye? Henüz bilinmeyenin peşine düşün, hayalinizi kovalayın, vazgeçmeden yola çıkın. Bu sizi günlerce yoracak da olsa... Bu da ruhunarenkkat'ca bir yorum olsun. Okuyalım, okutturalım.

Madeline Miller - Ben, Kirke Kitap Yorumu

Meraktan çatladığım bir kitaptı Ben, Kirke. Mitoloji seviyorsanız bayıla bayıla okuyacağınız, ilginiz yoksa da sizi bir noktadan mutlaka yakalayacak olan kitap Kirke. O kadar çok sevdim ki size anlatmam çok zor. Zinciri Kırma tablosundan sebeple her gün kendime koyduğum 10'ar sayfa kitap okuma hedefim sebebiyle, çok yormadan hemen bitirmeden okudum. Uzun bir sürede bitti ki bana kalsa bu kitap, bu kadar güzel bir dil ve akıcılıkla en fazla 3 günde bitirilirdi.

Uzun zamandır hiçbir kitabımda tam alamadığım o tatmin duygusunu ve keyifli okumayı Ben, Kirke okurken yaşadım. Aşırı güzel bir son, akıcı bir dil, müthiş kurgu, fantastik bir dünya ve bolca mitoloji. İçinde Titanlardan, Olymposlulara kimi ararsanız var. Bittikten sonra İlyada ve Odessa'ya da sardım, haydi hayırlısı. :)

Yarı cadı yarı nympha tanrıça Kirke'nin hayatının hikayesini okuyoruz. Cadı dediğime bakmayın ama o kadar güzel bir kız ki! Hatta bazı yerlerinde çok üzülüp gözlerimi doldurmuşluğu var. O derece gerçekçi gözümde.

Hemen sevdiğim bir alıntısını da sizinle paylaşmak isterim.

Yalnız bir yaşamda, bir başka ruhun sizinkinin yanına damladığı ender anlar vardır, yıldızların senede bir defa yeryüzüne sürünüp geçmesi gibi.
Kirke yaşamı boyunca ailesi içinde, dışarıda hatta tek başınayken bile savaş veriyor. Bu sebepten onu çok asil görüyorum. Aşkı, inancı, sevgisi uğruna yapabildiklerini mantık çerçevesinde tutmasını seviyorum. Mutlaka ama mutlaka okumanız gereken bir kitap olduğunun altını bastıra bastıra çizmek isterim. Kütüphanenizde olmalı.

Ama ilk başta da belirttiğim gibi Ben, Kirke herkesin ilgisini çekmeyebilir. Ama bir noktada "bu da neymiş yahu" dedirtir. Mitoloji hayranlarına zaten çerezliktir. :) 

GIPTA 2020 Takvimi


Takvimsiz yapamıyorum arkadaş! Masamda mutlaka bir takvim olmalı. Hani biri "bugün ayın kaçı?" diye sorsa, bilgisayar ekranından telefondan değil de masamdan bakmayı daha çok seviyorum. Var mı böyle ilginçlik yahu.🙈 Her neyse geçen yıl ki takvimimi Latua Paper'dan almıştım, bu yıl aslında fotoğraflardan oluşturmayı düşünüyordum fakat bir de baktım bu 6 tl'cik. Hemen kaptım. Trendyol'da Hobi butiğinde açılan bu takvimin görselde farklı içeriğe sahip olduğu gösteriliyordu. Meğerse her sayfa oradaki gibi değil, 4 ayrı modele sahipmiş. Bir de model seçseydim iyiydi diyordum ki, istediğim masa düzenine siyah beyazın daha hoş durduğunu fark ettim. Takvimin içeriği siyah beyaz çizimlerden oluşuyor, fotoğrafta da görüyorsunuz zaten.

Daha ne yorum yapacağım ki ben şimdi? Öyle işte, güzel takvim kaliteli takvim uyguna bulunursa alınabilir.

Trendyol'dan yaptığım kitap ve hobi alışverişimde bu şekildeydi. Kitaplar hakkında umarım faydalı yorumlarım olmuştur. Yeniden görüşelim, ocak ayı çetelesini izninizle bitiriyorum! Kendinize çook iyi bakın e mi canlar. 😊

8 yorum:

 1. Ben, Kirke'yi okumayan bir ben kaldım galiba, o kadar çok görüyorum ve merak ediyorum ki :))
  Saramago'nun kitabı var ama okumadım onu da :)
  Masa takvimin de çok tatlıymış kuzum, güle güle kullan ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kirke diyorum başka da bir şey demiyorum kuzu hem de ilk okumaya başladığımdan beri, kitap hala bitti ben derdindeyim :) Mutlaka okumalısın o yüzden, Saramago'yu da seveceğini düşünüyorum güzel bir dili var.♥

   Sil
 2. Ben Kirke çok çıkıyor karşıma. Merak ediyorum ama hep erteliyorum. Güzel bir alışveriş olmuş. Keyifli okumalar dilerim.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ertelenmemeliiii :) Çok keyifli bir kitap, popülerliği güzelliğini gölgelemiyor vallahi :) Teşekkür ederim ♥

   Sil
 3. Bilinmeyen ada'nın öyküsü okumuş ve yazarla tanışma kitabım olmuştu başka kitaplarının da aldım ve 2020 yılında okumayı düşünüyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. saramago'nun ben de en çok Körlük ve Görmek kitaplarını merak ediyorum, okudukça yorumlarını bekliyoruz o zaman :)

   Sil
 4. Ben,Kitle çok popüler bir kitap cidden, cadı teması da varsa okumalı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dimi dimi :) Popülerliğinin etkisiyle uzak duruluyor biraz ama kesinlikle o popülariteye değen kitaplardan :)

   Sil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤