Dizili Filmli,

Marriage Story Film Yorumu

Ocak 20, 2020 Ruhuna Renk Kat 8 Yorumlar


Herkese hızlıca bir merhaba!
Birkaç gün önce izlediğim bir filmi yorumlamak için hızlı bir yazı hazırlama faslına giriştim. Fark ettiyseniz yazı yayın günlerimi 7-10 gün civarına çektim. Ki bu benim için ideal aralık. Ama ani fikir değişimleri veya yazı gazları beni buralara sürükleyebiliyor. İsterseniz başlangıcım gibi film yorumuma da hızlıca bir giriş yapalım.

Bu kez bol ödüllü, hem olumlu hem olumsuz birçok eleştirisi bulunan, herkesin konuşmakta olduğu bir filmle karşınızdayım. Vallahi ne yalan söyleyeyim, ilk başta o kadar olumsuz yoruma ve instagramda denk geldiğim sahnelere göre daha filmi izlemeden sıkılmıştım. Fakat sırf merakımdan oturup izledim. Hazır Oscar ödüllerine de az kalmışken, izlemeyenlere bir fikir olur belki diye düşündüm.

Ve şimdi olumsuzlara soruyorum; neden beğenmediniz a dostlar? Ki gerçekten bu soruyu tüm samimiyetinizle cevaplarsanız çok mutlu olurum, çünkü "ben beğendim ne demek beğenilmemek" demeyeceğim tabii ki, ama olumsuzların da nerede takılı kaldıklarını merak ediyorum.

Filmin Imdb puanı; 8,1. Tabii Ruhunarenkkat olarak durur muyum; yapıştırıyorum 8'i ben de.

Şimdi Adam Driver ve Scarlet Johansson'un başrolünü paylaştığı Marriage Story konusu ile başlayalım.


Marriage Story Konusu:

Yaklaşık 2 saat 15 dakika süren Marriage Story konusu itibariyle yoğun dramı, romantizmi ve hüznü bir arada barındırıyor. Charlie (Adam Driver) ve Nicole (Scarlet Johansson) evli bir çifttir ve boşanmaya karar verirler. Çatırdayan bu evlilikle birlikte, ilk sahneler terapiste gitmeleri ile başlar. Nicole Los Angeles'a işi sebebiyle giderken, Charlie ise New York'ta tiyatro yönetmeni olarak kalacaktır. Fakat Henry yani çocukları ortada kalan olacaktır. Çifti izlerken taraf tutamıyorsunuz. Mesela çoğu izlediğimiz dizide filmde kadın haklıysa ondan tarafa olursunuz veya tam tersi değil mi? İşte Marriage Story'de bu mümkün değil. Çünkü iki tarafında boşanma sürecindeki psikolojik etkilerini, bilinçaltlarını, dışavurumlarını görüyorsunuz. Her açıdan bakıldığında göze trajik gelen bu süreçte, iki tarafında kendince haklı olan yönlerini fark ediyorsunuz. 

Kendimden örnek vermem gerekirse; ilk başta Nicole karakteri bende sinir etkisi yaparken, giderek hak da vermeye ama bir yandan da Charlie'yi de haklı bulmaya devam ettiğimi fark ettim. 

Film ilerledikçe araya avukatlar giriyor ki, Laura Dern'in canlandırdığı Nora karakterini çok sevdim. Kadının filme girişiyle sanki tüm atmosfer değişiyor. Çok sağlam bir oyunculuk. Karşılıklı avukat savaşları, mahkeme sürecinde oluşturulacak tuzaklar veya yalanlar, itiraflar ifşalar derken biraz aile gizliliği çöküyor açıkçası. Çok fazla sırlarını ortaya serdiklerini görüyorsunuz. 

Benim için filmin en güzel sahnesi; izlemeden önce hep instagramda gördüğüm kavga sahnesiydi. Fakat o ne muazzam bir sahneymiş! Ciddi anlamda söylüyorum ki, bir an gerçekten kavga ediyorlar sandım. Set arkasında kavga mı ettiniz de geldiniz be? Bayağı iyiydi gözümde. Nereden baksan 10/10 kavga.

Marriage Story Yorumum:


Az önce bahsettiklerim dışında Marriage Story uzun süresine rağmen izlenebilir bir film. Sonu tatmin etmiyor, ama bir şekilde izlettiriyor. En çok Henry'nin annesine bir o kadar yakın olup, babasına uzak durması üzdü beni ne yalan söyleyeyim... Tüm oyunculuklar çok başarılıydı, sanki her iki başrol oyuncusu da doğaçlama ve gerçek hayattan bir an yaşıyorlar gibiydi. Hoş Nicole bazı sahnelerde sinirimi bozdu, söylemeden geçemeyeceğim. Avukat Bert de tam bir ponçik dede avukattı. :) 

Filmi tüm çiftlerin evli olup olmaksızın izlemesini tavsiye ederim. Çünkü gerçek yaşamdan bulunabilecek çok alt notu var. Evlenirken veya evliyken ince detayların önem taşıdığını izlerken gözlemlemek mümkün. 
Tabii ki herkes gibi ben de kendimden bir bölüm buldum ve oradan etkilendim. Özetim bile olabilir.

Nicole Nora'ya Charlie ile başlangıcını anlatırken şöyle bahsediyor, ondan öncesinde içinde ölü bir parçasının bulunduğunu, ama onu görünce her şeyin değiştiğini... 
Zaten sonda birbirlerinin sevdiği yönleri hakkında yazılan mektupta da dediği gibi; 
Onu gördükten iki saniye sonra ona aşık oldum. 

Biraz sihir gibi ama filmi düşünmek de iyi hissettiriyor. Bu kadar seveceğimi düşünerek izlememiştim, hatta beklentimi düşük tutmuştum. Ama şaşırttı gerçekten.

Özetlemem gerekirse Marriage Story ; şahane oyunculuklar, sıkılmadan izlenecek bir konu, hüznü de gülümsemeyi de yaşayabileceğiniz duygular. İzleyin derim.

Bir sonraki yazıda yine görüşelim. İyi seyirler şimdiden.📺

8 yorum:

 1. Twitter da hep şu en meşhur sahneyi görüp duruyordum ama ilk defa konuyla ilgili bu kadar detaylı bilgi sahibi oldum, izlemek hep aklımda teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz :) Şimdiden iyi seyirler dileyelim o halde, umarım beklentinizi de karşılar :)

   Sil
 2. Tam benlik bir filmmiş, yoğun dram, romantizm ve hüzün :) Teşekkürler öneri için <3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ay harika! İzlediğinde de yorumunu sabırsızlıkla bekliyorum canım <3

   Sil
 3. Geçen senenin izlenenlerinde ilk 3ümde bu film benim... Biraz zaman geçsin tekrar izleyeceğim hatta... Kaçırdığım bir sürü ayrıntı vardır eminim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Belli bir zaman geçip izlendiğinde gözden kaçan birçok ayrıntı oluyor, ilk bakış açımızla sonraki de hep farklı :) ilk 3'de olması çok normal geldi bana keyifli seyirler dilerim bir sonraki izleyişiniz için :)

   Sil
 4. Oyunculukların yüksek performansı, hayatın içinde bir film olmasıyla kesinlikle izlenecek filmler arasında Ben tek izledim, eşimle de izleyeceğim. Bakalım heykelcik alacak mı?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle oyunculuk ve gerçeklik arasında bütünleşmiş sanki film. Umarım eşinizde beğenir keyifli seyirler dilerim size :) Merakla ödül gününü bekliyoruz :)

   Sil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤