Dizili Filmli

Dead to Me Dizi Yorumu

Ekim 18, 2019 Ruhuna Renk Kat 2 Yorumlar


Herkese yeniden selam!
Artık buralara uzun aralar vermek yerine biraz daha geriden aktifliğimi korumaya ve ara sıra da yüzümü göstermeye çalışıyorum. Geçenlerde de yine bakınırken Ekim ayında hiç sesimi çıkarmadığımı fark ettim. Hali hazırda da Aşk-ı Memnu bataklığından yeni kurtulduğum için elimde biriken 12 devam eden bitecek diziye rağmen, yeni bir diziye başlama yürekliliğini gösterip daldım buraya. (O değil her Youtube açışımda hala Bihter'i görecekmişim gibi, henüz özlemim dinmedi sanırım.:))

Bu sıra çok sık aynı dizileri görüyorum, genellikle çevremdekiler ve tanıdığım birçok blogger arkadaşım popüler olan trend dizileri takip ediyorlar. Tabii ki Netflix ağırlıkta. Ama ben ne yazık ki Netflix'in her yapımını sevemiyorum, bağımlılığımda yok bu yüzden. (bu kısımda biraz şanslı hissettim) Bazıları gerçekten saçma sapan oluyorken, bazılarını gerçekten eğlenceli ve ilgi çekici bulabiliyorum. Dead to Me de onlardan biri oldu.

Her ne kadar Dead to Me konusu itibariyle ilgi çekse de, vaov dedirteceklerin içerisinde yer almıyor. Türünün kara mizah oluşu benim ilk dikkatimi çekendi, bunun sebebi de sevdiğim beyle izlediğimiz Thesaglams'dan Büş'ün önerdiği After Life dizisini çok seviyor oluşumuzdu. Ufak çaplı olarak ikisindeki kıyasıma da yazıyı sonlandırmak üzereyken değineceğim. Şimdi gelin Dead to Me 'den bahsedelim.Dead to Me Konusu : 

Geçenlerde izlenecek dizi önerilerimin ilk serisinde bahsettiğim (buradan ulaşabilirsiniz) 2 Broke Girls dizisinin yapımcısı Liz Feldman'dan gelen Dead to Me yine başarılı bir işe imza atmış. Kara mizah, trajikomik, dram ve absürd komedi olarak belirtilen dizi benzer bir hikayeden yola çıkmış ve hisler gerçekçi olarak aktarılmış, konusuysa şu şekilde...

Jennifer Harding yani 2 çocuklu çalışan bir anne olan Jen kocasını bir araba kazasında kaybetmiştir. Araç çarparak kaçmış ve hiçbir delil bulunmayarak dava çözülememiştir. Judy Hale ise nişanlısı yeni terk etmiş fakat özel yaşamında sorunları olan biridir. İkisinin yolları yas inzivasında birleşir. Bu grup içerisinde herkes kendi kayıpları ile savaşmayı ve onları paylaşarak içlerindeki birikimi dışa vurmayı öğrenir. Derken karanlık olaylar herkesi içeri çekmeye başlar. Sırlar hiçbir zaman gizli kalamadığı gibi, yavaş yavaş gün yüzüne çıkar. Günümüzde başımıza gelen veya gelme ihtimali olan olaylar farklı mesajlarla bize aktarılır.

Örneğin; psikolojik baskı, annelik, aldatılmak, erkeklerin kadınlara bakış açısı ve tam tersi olacak şekilde aşırı feministlik gibi birçok konu barındırılıyor.

Bu sırada Jen ve Judy'nin arkadaşlığı gerçek bir kankalığa dönüşürken, Judy Jen'e taşınır ve işler karmaşık bir hal alır. Çarpık ilişkiler, kaybolmayan ve kopulmayan duygular, tüm hisler başarılı bir şekilde ekrana serilir.
Dead to Me kaç bölüm?


Diye soracak olursanız, dizi henüz bu yılın mayıs ayında yayınlandı ve 1.sezonu bitti. 2.sezon onayını da alan Dead to Me 'ciğimiz, ilk sezon 10 bölümken ikinci sezonunda da 10 bölüm olacağı belirtiliyor. 

Her bölüm yaklaşık 30 dk sürdüğü için, diziyi 1 günde bitirebilirsiniz. Zaten ilk bölümden merak etmeye başlayacak ve diğer bölüme geçmek isteyeceksiniz. Bu arada belirtmeliyim ki, imdb puanı 8.1 ve bu gayet iyi bir derece.

Dead to Me Karakterleri :


Jen: Başroldeki kadınlarımızdan ve benim açık ara en favori karakterim olan Jennifer; çoğu izleyen tarafından biraz sevimsiz olarak görünüm sergiliyor. Fakat yine benim böyle karakterleri ekstra benimsememinde etkisiyle, oyunculuğundan tavrına her şeyini çok sevdim! Çalışan bir anne olsa da, evine bağlılığı ailesine sevgisi çok güzel belirtiliyor. Öfke problemi olan ve gözü sinirlenince hiçbir şeyi görmeyen bir kadın, kendi meditasyonunu arabada son ses metal müzik açıp yapan bir kadın (ki bun çok gülmüştüm), yaralı ve yalnız ama bir o kadar da güçlü kalabilen bir kadın. Bunlar gibi birçok sebepten dolayı Christina Applegate'in dram oyunculuğunu aşırı beğendim. 

Judy: Biraz sevimli olup neyse o gibi görünen bir izlenimi olsa da sanki aklından geçeni bir türlü anlayamadığınız bir karakter. Tamam spoiler vermek gibi olmasın da, etmişsin bir halt ama ilk yapman gerekeni sonda yapıp herkesi dramatikleştirmek nedir be kızım? Bitmeyen Steve aşkından bahsetmeyeceğim bile...

Steve: Hazır bahsetmişken, Westworld'ün Teddy'si buraların Steve'i olarak karşımıza çıkıyor. Ama yine salak bir karakter yahu! İlk başta saf salak izlenimindeyken, sonrasında içinden bir sinsi bir kenafir çıktı. Judy'ye davranışını, hor gördüğü anları, dengesizliğini ve mutlu(!) sonunu unutmayacağım karakterlerden. 

Ve dahasında Jen'in Türk gelin-kaynana modellerini aratmaya kayınvalidesi Lorna karakteri, yaşlı evinde çok sevdiğim Judy'nin ilgilendiği Abe amcamız, Jen'in çocukları Charlie ve Henry, Judy'nin görüştüğü dedektif Nick, Jen'in ortağı Christopher gibi birçok başarılı oyunculuk izliyorsunuz. 

Dead to Me'den Akılda Kalanlar :

Dizide bazı mesajların verildiğini belirtmiştim. Bunlar aklımda yer ettiğinden ayrıca bahsetmek istedim.

➨ Jen'i taciz eden adama Jen'in yumruk atması ve "hayır, hayır demektir" demesi.
➨ Jen ve Judy araba Steve hakkında konuşurken, Steve'in Judy'e "kaçık" dediğini belirtmesi ve ardından Jen'in "erkekler bizi bastırmak için çok fazla deli, kaçık diyorlar." cevabı.
➨ Jen'in kocası tarafından aldatıldığını öğrendiği sırada diğer kadına söylemleri sebebiyle Judy'nin "hemcinslerini suçlayan kadınlardan olma" mesajı.

Ve daha birçoğu çok inceydi.
Ardından ister istemez bunları daha detaylı düşünmeye başlıyorsunuz. Kara mizahları bu sebeple daha çok seviyorum diyebilirim. Diziyi izlerken oldukça eğleniyor veya heyecanlanıyorsunuz, bittiği sırada kendinizle baş başa kalabilme fırsatına sahip oluyorsunuz.

*Fakat gelelim, en başta söylediğim ufak bir After Life kıyasına;
Kara komedide olsa Dead to Me güldürmeye yönelik değil, daha çok drama şahit oluyorsunuz.
After Life ise; hem ilk sahnelerden başlayarak güldürüyor, hem de dramı günlük yaşamın içinden alıyorsunuz.
After Life da Tony'nin eşi ölmüşken, Dead to Me de Jen'in eşi öldü. Her ne kadar olay örgüleri farklı da olsa Tony'deki aşka daha çok şahit olurken, Jen'in bağlılığındaki samimiyetle yeterli kalıyorsunuz.
İkiside bambaşka mesajlar sunuyor, After Life yaşamdan aşka, Dead to Me gündem ve toplumsal durumlara daha çok ağırlık veriyor.

Yine de kıyaslama dışına çıkmam gerekirse; Dead to Me izlenecek çerezlik dizilerden diyebilirim. Boşa vakit kaybı değil, oldukça anlamlı. Fakat daha çok dümdüz izlenecek kıvamda. Sadece ara ara tatlı heyecanları oluyor. 

İzlemeyenler için şans verilebilir, izleyenler varsa yorumlar nasıl merak içindeyim. Genel yorumlar tek yönde değil de daha çok ayrılmış görünüyor. Aşırı seven de, "bu neydi" diyende var. Benim yorumumsa ortada kalanlardan oldu. Ama bu 2020'de 2.sezonunu izlemeyeceğim anlamına gelmiyor. Listeme ekledim bile. Şimdiden tüm izleyeceklere de iyi seyirler! :)2 yorum:

  1. Mutlaka izlenmesi gereken bir dizi ve listeme ekliyorum :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok sevindim :) Şimdiden iyi seyirler diliyorum öyleyse :)

      Sil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤