Dizili Filmli

Baby Dizi Yorumu

Şubat 19, 2019 Ruhuna Renk Kat 8 Yorumlar


Herkese selam!
İçimde saçma bir "beybi beybi uuu" ritmiyle geldim buraya. Çünkü Baby adlı bir dizi yorumu getirdim sizlere. Hem de İtalyanca!😍
Biliyorsunuz ki farklı dizileri, popüler ya da popüler ayırt etmeden seviyorum. Baby dizisi de hazır çok duyulmamışken hemen anlatmak istedim. Belki hakkında bir fikriniz olur sonra da karşılıklı yorumlaşarak izleriz?Netflix son zamanlarda olan popülaritesini daha da arttırdı. Youtube da bir şeylere bakınırken tesadüfen reklamda denk geldiğim Baby dizisi ise Netflix'in yenilerinden...
Sizi çok fazla bekletmeden konusuna geçmek istiyorum. Fakat bundan da önce şunu belirtmek isterim. Dizi bir teenage görüntüsü sergilese de minik de olsa gerçek yaşamı yakalayabiliyorsunuz, çünkü hikaye 2014 yılında yaşanan gerçek olaylardan esinlenilmiş. O yüzden önyargılı olmamanızı ve içeriğinde ki düşündürücü kısımlara odaklanmanızı öneriyorum.

Baby dizimizin yorumu ise şu şekilde;
Chiara ve Ludovica lise yaşantısına devam eden oldukça zengin iki aile kızıdır. Chiara eğitim için belge hazırlamaya çalışırken, Ludovica'da komik gibi görünecek ama tuvalette ağlama denemesi yaparken tanışırlar. Sonrasında ise hep birbirlerini çekecek dostlukları olur.
Başlangıcımız böyle ama asıl mevzulara gelelim bunlar kolay kısmı...
Chiara mutsuz ve çarpık bir aşk hayatı ile savaşırken, bir yandan da ailesinde ki kötüleşmeyle yüzleşir. Ludovica'nın annesi kızının okulundan çok başka kişileri önemsemektedir, babasıyla arası kötüden öte babası onu kızı olarak bile görmemektedir, Ludo deseniz aşk hayatı okulda alay konusu olmasına ve ağır travmatik anlar yaşamasına sebep olmaktadır.
Kızlarımız dışında ise; aynı okula gelen Damiano uyum sorunu yaşamakta, toparlanmakta ve sert görünümünü Chiara'ya aşık olarak düzeltmeye çalışmaktadır. Ta ki gider Chiara'nın yakın arkadaşı Camilla ile sevgili olana dek. Camilla'nın erkek kardeşi ile de Chiara derken, öf durun ya! Bir türlü kimse sevdiği ile olamaz, herkesin hayatı da çok beter bir haldedir. Bizim iki kız ise bu buhranlı dönemlerden kaçmak için yeraltı dünyası olarak tabir edebileceğimiz kısma girerler. İlk anda eğlenirlerken, işler çığrından çıkmaya başlar. Tüm olay döngüsünün seyri değişir. Yeraltından Fiore Ludo'ya aşkından deliliklerin hepsini yapar, hatta aklınıza gelmeyecek şeyleri dahi... Damiano'da bu döngüdedir. Aslında hepsinin kaderi bir noktada toplanmıştır.

İşte takıldığım nokta buradan sonrası. Çünkü buradan sonrası kopuk. Zaten 6 bölümü olan bir sezonda öyle basit bir sezon finali yapmışlar ki... Anlayamıyorsunuz, ne olmuş ne bitmiş heyecan da duyamıyorsunuz.
Dizinin avantajı bana göre şu; içinde oldukça çok mesaj alabilirsiniz. Ebeveyn olmanın getirdikleri, sorumluluklar, her ne kadar liseden mezun olacak dahi olsa hala genç ve henüz netleşememiş halleriyle ne yapacaklarını bilmeyen çocuklar, en çok da çocuklarınızı korumanız gereken o karanlık dünyalar. Gerçek hikaye oluşu, dizinin amacının da bu olduğunu net bir şekilde gözler önüne seriyor.
Evet fazlasıyla çarpık ve ergen ilişkiler mevcut, ama bunlarla nasıl başa çıkılabileceği de mevcut.
Aslında anlamamız, anlamanız gereken şu; sorunlar içinizde büyüdükçe büyüyor ve onlardan ya kaçacak ya da üstlerine gideceksiniz. Kaçtığınızda bunlar olabiliyor. Özellikle aile içinde hiçbir şeyden kaçmamak gerekiyor. Sanırım hep atlanan nokta bu...

Cinsel istismara, bir kadının kullanılmasına herhangi bir sorun sebep olmamalı! Belki bu konuları da çok konuşuyoruz ama bir dizi aracılığıyla fark edebilirsiniz ne kadar berbat bir şey olduğunu!
Bu diziyle birlikte sanırım dava açılmış, özendirdiği hakkında... Bunu da çok doğru bulmadım. Anlatılanlar gerçek bir olaydan çıktığı için ben yine de herkesin izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçek hayatta bir kez daha neden karşılaşılmasın? Neden şimdiden önlem alınmasın? Yanlış hareketleri diziden çekmedikçe bir sorun olduğunu düşünmüyorum...

-----

2.Sezon Yorumum;

Eveet 7-8 ay önce yaptığım yorumu güncelleme onuruna an itibariyle eriştim ve bildiriyorum. 6 bölümden oluşan Baby 2.sezon, modumu düşürdü, her yer cinsel sahne kokuyordu ve anlamsız bir şekilde Chiara beni çıldırttı! Ailesi, aşkı, okulu düzgünken neden bunlardan bunalıp kaçmak isterdi insan... Sürpriz sonuçlu bir sezon finali yapmış olsa da, her bölümde kendime "başka dizi izleseydim ya" diyip, yine de devam ettim. Sanırım sezon boyunca en düzgün iki oyuncu Ludo ve Damiano'ydu. Diğerleri ortalığı karıştırıp durdu.

-----

Final Sezonu Yorumum;

2. sezonda yaşadığım öfke ve kızgınlık duyguları, final sezonunda öyle tersine ve hüzne bıraktı ki kendini... Tüm karakterlerin hepsinin hesaplaşması biraz 13 Reasons Why tarzında işlenmişti, fakat asla hayal kırıklığı yaratacak düzeyde değildi. Öfke duyduğum her karakter o kadar doğru toparladı ki kendisini, çoğu sahne içimi acıttı çoğu sahne bir şeyler boğazımda düğümleniyor gibi hissettim. Çok güzel ve tadında bir final yapmışlar bu yüzden ekipçe kendilerini kutlamak lazım, hiç aklıma gelmeyen isimler bile bu sezon çok düzgün hareket ettiler. Her biri için de mutlu son göründü ve mutluyum. 

Instagram hesabımda da anlattım bunu, bu olaylar gerçek ve yaşandı, yaşanıyor bir yerlerde. Sadece duymuyoruz bazılarını hepsi bu. Ama yaşanmalarının önüne geçilemiyor. Bu diziyi sevmemin sebebi de aslında hissedilenleri karşı tarafa da doğru şekilde aktarması. Kızların bu yolunu özgürlük ve para için değil, yalnızlıkları, yaraları, acıları ve en çok anlaşılamadıkları için yaptığını düşünüyorsunuz izlerken.

Kesinlikle zaman kaybı olmayan ve açık sahneleri bile göz ardı edeceğiniz dizilerden. Herkes uzunca etkisinde kalacak ve düşünecektir.

Karakterlere gelecek olursam favorim; Ludo! La Casa De Papel'den Tokyo karakterine benzetmeye çalışmışlar, fakat Tokyo'yu sevmezken Ludo'ya bayıldım. Duru bir güzelliği var, doğal bir oyunculuğu var. Hiçbir şekilde yapmacıklık sezmiyorsunuz ve eğlenceli olduğu kadar yaralı oluşu da onun tarafında olmam için bir sürü sebepten biriydi... Finalde de sevmem için ekstra sebebi oldu, Ludo kendi yolunu öyle güzel buldu ki güzelliğini kat be kat arttırdı. Zeki olduğunu, her şeyi başarabilecek güçte olduğunu fark etmesi çokça güzeldi.

Dizinin beğendiğim bir alıntısını da paylaşmak istiyorum. Bu alıntı finalde başlangıca göndermeyle bitmişti, o yüzden etkilendiğimi söylemeliyim. 

"Harika bir akvaryuma batırılmışız, ama denizi özlüyoruz. O yüzden, hayatta kalmak için bize gizli bir hayat lazım."

Bunlar dışındaysa; her şey bir yana, dizinin müzikleri bir yana diyorum! 3 sezonun üçünde de müthiş şarkılar seçtiler.
Aşağıda bıraktığım linkte Spotify hesabımdan oluşturduğum Baby dizisinin çalma listesine erişebilirsiniz.

Baby Dizisi Soundtrack 

Yeni bir dizi yorumunu daha an itibariyle bitirmiş bulunuyorum. Umarım beğenirsiniz veya izlemişseniz fikir alışverişi yaparız. Müzikler için özellikle yorum bekliyorum ona göre! :)
Kendinize iyi bakın, sonraki dizi de görüşmek üzere. ☆


8 yorum:

 1. Bende tam Clean Bandit'in Baby şarkısını söylüyordum içimden :) Kesinlikle mükemmel bir dizi. Bir solukta izledim. Ama 6. bölümün sezon final olduğunu anlamamıştım bile. Bir baktım ki sezon finaliymiş. Konusu mükemmel, farklı... Son zamanlardaki izlediğim çoğu diziden anlamlıydı. Ama keşke bir sonucu olsaydı. Bu dizi hakkında çok yazı, haber yok. Denk geldiğime çok sevindim emeğine sağlık... Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sezon finali konusunda hem fikir olmak çok mutlu etti beni :) Çünkü sıradan bir bölümmüş gibi hissetmiştim ve tek hisseden olduğumu düşünüyordum, ama final olduğunu idrak etmek gerçekten zordu.. Anlamı konusunda da katılıyorum, sıkılıp kapatılmıyor da yarıda. Ben güzel yorumun için teşekkür ederim, izleyenlerin olduğunu bilmek harika! Kocaman sevgiler :)

   Sil
 2. "Harika bir akvaryuma batırılmışız, ama denizi özlüyoruz. O yüzden, hayatta kalmak için bize gizli bir hayat lazım."

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, Değerli Blog Arkadaşım; İnsana Davet sitesinde "Blog Keşif Etkinliği ve Önemli Duyuru" başlıklı yazımızda size de yer verdik. Hemde önemli bir duyuru içeriyor... Bakmak isterseniz beklerim...Selam ve Dua ile...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Furkan Bey, yer verdiğiniz için çok teşekkürler. Mutlaka uğrayacağız.. Sevgiler...

   Sil
 4. Gerçek hayatta yaşadığım dizi. Bu iki kadının yaşadığını bi nebze olsun yaşayanlar varsa bu diziden çok fena etkilenirler. Bende bi ara çifte standart hayat yaşıyordum Saverio gibi benide kötü hayata çekmeye çalışan pislik vardı bana kaç kere kafam ayıkken taciz etmeye bile çalıştı dizideki gibi belkide bunu yaşamış kadınları konu alıyor bilmiyorum ama bu diziyi izledikten sonra artik daha iyiyim geçmişimden bi nebze olsun rahatsızlık duymuyorum teşekkür ederim baby :)) (bu arada dizi bu hayata özendiriyor mu bence hatir böyle boktan bi hayata kim özenir Kİ? Önceleri evet harika hissediyorsun sorunlarını unutuyorsun özgür hissediyorsun kendi paranı kazanıyorsun falan evet ama sonra öyle bi rahatsızlık hissediyorsun ki pişmanlık.. özenmeyin izleyin ve asla bu yola düşmeyecem diyin böyle Daha güçlü olursunuz)

  YanıtlaSil
 5. Güzel bir dizi keşke 4.sezonu da olsaydı

  YanıtlaSil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤