#minimalmutluluk,

#MinimalMutluluk ile 30 Gün Şikayetsiz Yaşam & MİM

Nisan 20, 2018 Ruhuna Renk Kat 29 Yorumlar


Mer-ha-baaaaa :) Yine şahane bir girişle geldim. Emin olun konu da size şahane gelecek. Bugün minimalizm ve mutluluğu birleştiriyoruz. Az ve öz de olsa her şeyden mutlu oluyoruz. Detaylara inmeden önce, bu konunun kaynağını ve başlangıcımı anlatmak istiyorum. Yazının sonunda ise bir isteğim olacak beklemede kalınız. :)

İnstagram üzerinden tanışmış olduğum banabunlarlagelblog sahibesi İmge'cim mart ayı gibi bir fotoğrafıyla birlikte bizimle her gün birer mutluluk sebebini paylaşacağını belirtmişti. Youtube kanalı da var zaten ve oldukça güzel videolar çekiyor bence. Bu konuyla alakalı da o sıralar "30 gün şikayet etmeden durabilir misin?" adlı bir video yayınladı. (Video için adına tıklayabilirsiniz.) Bende izledim, zaten fotoğrafı da görmüştüm ona hak verdim ve kendi kendime "bende başlamalıyım" dedim. Ve bugün de 30 günlük şikayetsiz yaşamımın son günü. Tövbe ya öyle bir söyledim ki, yani 30 günlük bir diyet programı gibi düşünün. :)

İmge'nin anlattıklarından beni bu denli etkileyen kısımlardan bahsedeyim önce...
Beni bilirsiniz, çoğu anlattığım konularda motivasyon ve her olumsuzluktan bir pay çıkarma düşüncesi içerisinde olurum. Bu sebepten de kişisel gelişim ve pozitif her türlü konuya karşı aşırı ilgiliyim. İmge'nin de dediği gibi şikayet ediyoruz! Kalabalıktan, trafikten, geç gelen otobüsten, beklemekten hep şikayetçiyiz, birçok şey sayabilirim bunlar gibi. Zaman öylece akıp giderken fark etmeden mızmız birine dönüşerek geçiriyoruz günümüzü. Bunlara dur demenin zamanı aslında. Şikayet ettiğimiz, iyi tarafından bakamadığımız her şey için kendi kendimizi mutsuz ediyoruz halbuki.30 gün şikayetsiz durmak mümkün değil gibi geliyor, ama emin olun bir başladığınızda bakış açınız da yavaş yavaş değişiyor. Yeter ki sıkılıp yarıda bırakmayın. Ya da süresi uzun diye düşünüp başlamamazlık etmeyin. Bu aşama herkese iyi gelecek ve ruhen de sizi kuvvetlendirecek çünkü...
Bir de şu var; bir şeyi, bir aktiviteyi 21 gün düzenli yaptığınızda beyninize de alışkanlık olarak işleniyor. Daha doğrusu yapmadığınız an boşluğunu hissediyorsunuz, beyniniz ize o komutu hatırlatıyor. Bu açıdan da 30 günlük süreç içerisinde, her gün bir tane bile olsa şükür ve mutluluk sebebi bulmanız sizin en güzel alışkanlıklarınızdan birisi olabilir. En azından gece yatmadan kendinizi motive ederek uyursunuz.

İşte bende böyle başladım ve 30 gün boyunca instagram hesabım üzerinden paylaşım yaptım. Sizlere 30 gün boyunca nelerden mutlu olduğumu da sıralamak istedim. Bu kısma dikkat, lazım olabilir. :)

⤞ 1. Gün: Sosyal medyaya uzun bir ara vermiştim, neyseki o sıra döndüm. Yokluğumda beni hiç unutmayanların olduğunu bilmek en güzeliydi. Dönüşümü de enerjik başlattım, çok şükür de tam gaz devam.
⤞ 2. Gün: O gün en yakın dostumla görüşmüştüm ve birlikte dertlendik, 5 dakika sonra da dertleri kahkahalara çevirdik. Her an var olan dostlar iyidir.
⤞ 3. Gün: Bir günlüğüne her şeyi boşladım, evimde ayaklarımı uzatıp istediğim her keyfi yapabildim.
⤞ 4. Gün: İnstagram hikayemde yazdığımı aynen yazıyorum buraya da... Korkumla yüzleştim ve onun bu kadar önemli olmadığını fark ettim. Bazı kişileri ve bazı durumları "kendimden" daha değerli hale getirmemeye bir alkış. :)
⤞ 5. Gün: Hedeflerimi tek tek gerçekleştirmeye başladım.
⤞ 6. Gün: Kaçamak yapabildiğim mis kahveye bir point mutluluk sebebi. :)
⤞ 7. Gün: O gün yağmur yağıyordu ve çatıya vuran damla sesleriyle çok mutlu olmuştum. Islanmak da yağmuru hissetmek de güzel bence.
⤞ 8. Gün: Çocukluğumu, gençliğimi geçirdiğim mahalleye gittim. Çok özlemiştim, 2 senedir görmüyordum ve anılarım birer birer geçti gözümden. Çoook güzeldi.
⤞ 9. Gün: Galeriye bakarken aslında güzel yerler gezmişim ve az yer de görmemişim hani dedim, buna da çok mutlu oldum. Gelsin gezme planları :)
⤞ 10. Gün: Yine İmge'nin önerisine denk gelmiştim. Tedx 'de Mustafa Sarı'nın konuşması beni çok etkiledi. Pes etmemek için beni bir kez daha cesaretlendirdi.
⤞ 11. Gün: İnstagramdan severek takip ettiğim @admbrs 'ın bir fotoğrafı ile mutlu oldum. O kadar güzel bir ağaçtı ki...Tazelenme zamanı olduğunu hatırlattı kendisi.
⤞  12. Gün: Aslında gergin bir gündü benim için, ama o gün hem çok istediğim bir kitabı çekilişle kazandım hem de anladım ki dostu düşmanı birbirinden ayırmak gerekiyormuş. İşine yardım ettikçe yanımda durup sonra kaybolanlar out canım.
⤞  13. Gün: İyi ki ailem yanımda, onlarla geçirdiğim her an çok güzel.
⤞  14.Gün: Kitapkahveyasam sahibem Pınar ile harika bir gün geçirdik, deniz, yeşillik ve bolca güneş. O günü tamamen ona ithaf etmiştim.:)
⤞  15. Gün: Bol gülmeme ve salıncakta sallanmayı çok sevişime gelsin tüm sebepler. :)
⤞  16. Gün: Doğaya kaçıp kendimi deşarj etmeme mutluluk sebebi bıraktım bolca. Papatya topladım, şeytan tüyü uçurdum, mis gibiydi.
⤞  17. ve 18. Gün: İki günü bir arada yapmıştım, tüm hafta sonu ders çalıştım ve azimle bitirdim. Gelecek için çekilen her çile mübah dedikleri. :)
⤞  19. Gün: Vicdanım rahat, kalbim rahat ve bana karşıt olan her kim varsa da benim üstümde bir ağırlığı yok. Ne mutlu temiz kalplere...
⤞  20. Gün: Yaklaşık 6 aydır bir türlü görüşemediğim kıymetlim nam-ı diğer kankicancanımla geçirdim tüm günü. Ne diyordum, sizi bakışınızdan nefes alışınızdan anlayabilen dostlarınız olsun. İşte o da onlardan biri. İyikim!
⤞  21. Gün: Favorilerime giren ve ileride sizinle de paylaşacağım diziyi minimal mutluluk sebebi yaptım. Hem dizi güzel, hem de müzikleri. Tüm albümü indirdim desem yeridir. Las Chicas Del Cable diyeyim, beklemede kalın. :)
⤞  22. Gün: Tuhaf dergiyi okurken Küçük Prens sözlüğünü çok beğendim. Sevgi de mutluluk da minnacık şeylerde bulunabilir. Ve o gün kendime sevgimi verebilmek için 2 güzel bodrum papatyası ve 4 kadife çiçeği aldım. Öyle güzeller ki. :)
⤞  23., 24. ve 25. Gün: Sınav dönemimdi, hepsini iyi veya kötü bir şekilde hallettim. Üzerimden yüklerin kalktığını hissettiğim üç gündü.
⤞  26. Gün: Ardından da bloga girip çok mutlu olacağım bir gelişme gördüm. 50 bin görüntülenme ve Ruhunarenkkat'ın açıldığı günden bu yana oluşan 5.500 tekil okur sayısı. İşte bu her şeye bedeldi. Hepinizi çok seviyorum!
⤞  27. Gün: 2 sene öncesine ait sildiğimi sandığım bir şeyi hatırlattı telefonum, sabahın ilk saatlerinde hemde. Sonra düşündüm ki, ne çok şey yaşamışım, ne çok şey geçmiş ve iyi ki de geçmiş. Şimdi daha mutluyum, özgürüm, huzurluyum ve daha çok gülüyorum. Zamanında üzen şeyler, şimdi hissiz bırakıyormuş. Hayat değişik. Şükür sebebim; doğru kararı zamanı geldiğinde vermem ve şu an ki hayatımda sahip olduklarım, kazandıklarımdı. Üstelik o gün de Canım kuzum morduslerkitapligi sahibem ile görüştüm, kağıt müzesine gittik ve cidden çok güzel bir güne dönüştü.
⤞  28. Gün: Erteleyip durduğum tüm işlerimi yaptım. Üşengeçlik ve ertelemek kötüdür, yapmayalım. :)
⤞  29. Gün: Biraz rahatsızlık çeksem de, epeydir hissetmeyi unuttuğum şeyler geri geldi sanki. Öyle çok gülücük surattım ki gün boyunca. :)
⤞  30. Gün: Ve bugün... Şu 30 gün bana o kadar çok şey kattı ki, meğerse ne çok mızmızlanıyormuşum ve minnacık şeylerle bile mutlu olunabilirmiş. Ya düşünsenize çiçekten, gökyüzünün güzelliğinden de çok ama çok mutlu oldum. Bir de şu sınav sonuçlarım iyi gelse ah ah :) Hatta bir de çok amin dediğim bir şey var o da olsa. :) (Yine çok istek sıralamaya başladım, tamam sakinim.) Bugünün mutluluk sebebi beni minimal mutluluk ile tanıştıran İmge'ye gelsin. Seviliyorsun. :) Artık detaylarla daha büyük mutluluklar yaşayabiliyorum.

Yanii benim 30 günüm böyle geçti, biraz uzun oldu farkındayım hatta belki daha da dolu sebepler sıralayabilirdim buralara. Ama 30 gün boyunca her gün aklımda en çok hangi noktanın kaldığını not etmeye çalıştım. Şimdiiii gelelim sizden istediğime. :)

İmge ile de konuşmuştuk, bunun zincirleme bir mutluluk oluşturmasını çok istedik. Şöyle bir şey yapsak? Bunu bir mim yazısına dönüştürsem ve birbirimizi mimleyerek daha çok büyüsek? 30 gün zor derseniz, en azından gün içerisinde veya birkaç günlük sürecinizde minicik de olsa sizi mutlu eden şeyleri yazsanız, paylaşsanız?
Hatta isteyen 1 gün boyunca tek seferde, isteyen 10, isteyen benim gibi 30 gün boyunca #minimalmutluluk adı altında kendisini gülümseten, mutlu eden detayları yazsa ve merak ettiği blogger arkadaşlarını mimlese ? Süper olabiliiir. :)
O zaman ben; 30 mutluluk sebebi isteyeceğim dostlarımı aşağıya bırakıyorum ve kaçıyorum. Bu arada sadece mimlediklerim değil her okuyan bu mimi yapabilir, ben biraz etiketlenmeyenlere de pay bırakmak için kişi sayısını abartmak istemedim. Yoksa çoook kişi çıkardı buraya. :)

❤ Thesaglams :)
❤ Morduslerkitapligi :)
❤ Goncanindunyasindan :)
❤ Ezgissimo
❤ Ece Evren
❤ Sade ve Derin
❤ Düş Tasarımcısı
❤ Annesinin Prensesi
❤ Her Telden Şef
❤ Saadet Sezer
❤ İnciden Notlar
❤ Mavinin Her Bir Tonu
❤ Fullinblog
❤ Mavi Melodi
❤ Feri Peri

Bu yazıyı sonuna kadar okuyan herkesin mutluluğu bol olsun :P Şaka tabii hepinizin mutluluğu bol olsun. 😍

29 yorum:

 1. Gerçekten bir solukta okudum 😊😀meğer ne çok şey varmış görmemiz gereken 😊biraz düşünce insan öncelikle seni gönülden tebrik ediyorum başarının için 😊❤rabbim mutluluğunu daim etsin inşallah canım benim 😊❤ssevgiler ❤😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canımm güzel yorumun için ben teşekkür ederim asıl 🤗 Sana da öneririm hep birlikte mutluluk çoğaltalım, fark edecek çok şeyimiz var gerçekten 🤗 Hepimizin mutluluğu daim olsun hep de büyüsün inşallah kocaman sevgiler 🤗❤️

   Sil
 2. Az şeyle mutlu olmak gerçekten de önemli.

  YanıtlayınSil
 3. Öncelikle tebrik ederim canım dile kolay 30 gün boyunca hiç şikayet etmemek👏Üstelik sağımız solumuz şikayet eden insanlarla doluyken..Guzel bir mim konusu neden olmasın çokta hoş olur bence😍Beni de mimlemişsin canım benim çok saol:)Yaparım tabii ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi ama ya çevremiz hep şikayet edenlerle doluyken minicik şeylerden büyük mutluluklarda çıkarabiliriz 🤗 Çok teşekkür ederim canım benim bir kez daha mutlu oldumm 😍 Seninkini de sabırsızlıkla bekliyorum, sonra mutluluklarımızı kutlarız 🤗❤️

   Sil
 4. Tabi ki de ben varım.Jokerim sana ben hatun biliyosun❤️Yarından itibaren 30 gün boyunca beni mutlu eden seyleri not alıyorum ve bir ayın sonunda bir blog yazısı yazıyorum.Okey miyiz?Öperim srni dr etkinliğini de çok yalovanınnn gülüüüü😂❤️😘

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canım mısın kızım sen benim! 😍 Tabiisii senin yoğunluğuna her şeyine uyarım ben maksat seni de dahil etmekti kankicim her daim okeyiz 😬🤭 Bende seni öpüyorum karamürselin gülüsüüü ❤️😍😂

   Sil
 5. Hahaa neee 30 gün müü ? Çocuk vsrken degil 30 gün 30 dk söylenmrden durabiliyomu insan acaba 😂 onu niye oraya döktün, altini neden degistirtmiyon? Atmasana kizim oyuncaklari kafama. Yesene su yemegini, oynama çayla 😂 oohooo. Ama denicem kuzum. Sikayetsiz duramasamda mutlu oldugum seyler cok onlari yazicam insallah senin icin 😘😘 cook tesekkr ederm. Bu arada salincakta sallanisa kocamannn bir alkis 😀 öptm seni tatliskom

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yiaa ablişkom sen böyle anlattın ya, içime oturdu bişeyler Esilatoşuma buradan "yapma teyzecim yapma annemm" demek istiyorum 😂😬 Senin beni kırmamanı bile severim ben can içim istediğin kadar esnek olabilirsinn hatta tek bir mutluluk bile yazsan yeter kii, kocaman kocaman öpüyorum prensesimle senii 😘

   Sil
 6. 30 gün gözümü korkuttu. Ben bunu okullar kapandıktan sonra yapayım. Okul beni moralman çöktürüyor. Ufak detaylara bile sevinemiyorum 🙈

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaz tatilinde bekleniyorsun Goncişim 🤗 30 Gün gerçekten zorlu süreç yani bunu alışkanlık haline getirmek 🙈 Ama okul dışında rahatlıkla yapılabilir sana inanıyorum ben kuzum ❤️😍

   Sil
 7. Çok çok güzel bir fikir ve harika bir yazı olmuş canım! Gün içerisinde mutluluk sebebi o kadar çok böyle küçük anlar var ki hayat koşuşturması içerisinde çoğu zaman bunları kaçırıyoruz. Ben de en kısa sürede gün içerisindeki bu küçük mutluluklarımı not almaya başlıyorum ve bittiğinde yazımı hazırlıyorum!♥ Öpüyorum çok 😘

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Di mii ama canım koşuşturmalar yüzünden çok detayı kaçırıyoruz aslında 🙈 Belki böyle daha güzel bir alışkanlık kazanabiliriz 😍 Senin mutluluklarını da büyük merakla bekliyorum, kocamaaan öpüyorum seni ❤️😘

   Sil
 8. Mimin katacağı şeyler çok değerli, beni de düşünüp mimlediğin için çok teşekkür ederim. Zevkle yapcağım ama belki 30 gün uzun gelebilir bakalım bir düşüneyim :)
  Kocaman sevgiler, mutlu günler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Olsun canım 30 olmazsa 10 gün hatta 1 bile kabulümüz, değerli şeyleri fark etsek yeterli zaten 🤗 Yaparsan ilgiyle bekliyor olucam, kocaman sevgiler yorumun için teşekkür ederim ❤️

   Sil
 9. Çoook güzel bir mim düşünmüşsün. Ufak tefek şeylerden şikayet etmekten, mutlu olamıyoruz ya da ufak tefek şeyleri aslında bizi mutlu eder mi diye düşünemiyoruz da diyebiliriz. Ellerine sağlık canım. 🙂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canıım çok teşekkür ederim, seninde yapmanı çok isteriim :) Kesinlikle bazen detayların bizi mutlu edebileceğini de fark edemiyoruz, yaşam şartlarımız bizi bu kıvama getirdi aslında..

   Sil
 10. Çok güzel düşünülmüş bir mim. Canımı sıkkın olduğu şu günlerde bana iyi geleceğini hissediyorum. Ben bunu bir deneyeyim :-)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canıım mutlaka dene sabırsızlıkla bekliyorum senin minimalmutluluk larını da :)

   Sil
 11. Canım ben mimi yaptım ve yazdım bile😊çok güzeldi😍

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geldim, gördüm, yorum yaptım ve gözlerimden kalpler çıkarttım :)

   Sil
 12. Caanımm Ruhuna Renk Kat!
  Öncelikle beni bu anlamlı mimde unutmadığın için çok teşekkür ediyorum. Bir ara blogda yoktum tam o döneme denk gelmiş oluşu bu yazıyı görmemi epey geciktirdi. Bunun için de kooccamann bir özür :((
  Bazı yoğunluklar blogdan uzaklaştırıyor insanı ancak sanırım mimin enn son pratiğe dökeni olarak, hemen başlayacağım 30 günlük serüvene. Umarım başarabilirim ;)
  Çiçekli sevgilerimi yolluyorumm.. <3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şefiim!:) Olsun olsun bizde de durum pek farklı değildi ama geç olsa da buradayız sonuca bakmak lazım :) 30 gününü merak içinde bekliyorum cancağızım başaracağına inancım sonsuz <3 Kocaman öpücüklü çiçekli sevgilerimi yolluyorum bende sana :):*

   Sil
 13. Çok güzel bir fikir yaaaa :) Tebrik ediyorum sizi :) Diğer yazacakları da merek ediyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz beğenmenize çok sevindim :) Tabii anafikir @banabunlarlagelblog a ait, ben sadece aracı oldum aslında :)

   Sil
 14. Çok güzel fikirmiş. Her şeyden şikayet eden toplum olduğumuzu da düşünürsek mantıklı bir çalışma olmuş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet biraz da şikayeti bir yana bırakmak ve mutlu olunacak anlara odaklanmak gerekiyor. Çok teşekkür ederiz Beyda ablacım :)

   Sil
 15. Çok geç oldu ama geç olsun güç olmasın dedim ve mimi sonunda yanıtladım :)

  YanıtlayınSil

Haydi yoruma :)