Önerili

Çocuk Değil Birey Yetiştirmek İsteyen Ebeveynler İçin Montessori Eğitiminin Önemi

Mart 04, 2018 Ruhuna Renk Kat 18 YorumlarUzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda; ebeveynlerin bilinçsiz bir şekilde çocuk sahibi olduklarını, her şeyden önce topluma bir birey kazandırdıklarını ve bu sebeple çocuklarının eğitiminde oldukça titiz davranmaları gerektiğini belirtiliyor. Bu anlamda konuya ilişkin araştırmalar gerçekleştiren ebeveynlerin karşısına ise ilk olarak İtalyan bilim insanı ve eğitimci Maria Montessori çıkıyor.

fotoğraf: https://unsplash.com/photos/f0rdHx5P8sQ

Peki Maria Montessori Kimdir ve Montessori Eğitimi Nedir?


Okul öncesi eğitimde ve üniversitelerde işlenen derslerin büyük çoğunluğunun fikir sahibi olan Montessori, İtalya’nın ilk kadın doktoru ünvanını aldıktan sonra; her çocuğun, kendine özgü bir gelişime sahip, bireysel bir kişilik olduğunu ve kendi kapasitesi doğrultusunda öğrenebileceğini savundu.

Kısa bir süre içerisinde büyük yankı getiren bu tez, ardından “Montessori Nedir?” sorularının da kulaktan kulağa yayılmasına sebebiyet verdi. Montessori uzun bir süreçte gerçekleştirdiği bu çalışmasında; bilgiyi ezberden kurtarıp, her yaşta çocuğun anlayabileceği bir düzeyde somutlaştırdı ve bunu bütünlük içinde aktaracak bir yöntem ve yıllar sonra “Montessori Materyalleri” olarak anılacak olan materyaller dizisini geliştirdi.

Montessori Etkinlikleri ve Montessori Oyuncaklarının Önemi


Hayal gücünün oldukça güçlü olduğu ve çocukların gelişime en çok açık olduğu dönemde Montessori oyuncakları; çocuklara dünyayı keşfetmek için fırsatlar yaratırken, hayal dünyalarını istedikleri gibi kullanmalarına ve bu sayede kendilerini geliştirmelerine olanak sağlıyor.

Bir çok ailenin bilinçsiz bir şekilde “Çocuk evde oynasın!” diye aldığı bu oyuncaklar ise herkes tarafından bilinmesine rağmen ne işe yaradığı ise hala kavranabilmiş değil. Bu oyuncaklar somuttan soyuta aşamalı bir biçimde düzenlenmiş ve çocuğun hata yapmasına büyük ölçüde olanak sağlıyor. Montessori oyuncakları ile oynayan çocukların gözetim görevini üstelenen öğretmenler ve ebeveynlerden ise çocuklara yaptıkları hataları belirtmemeleri, aksine çocuğun hatasını kendisinin bulup düzeltmesini beklemeleri istemiyor. Bu sayede de çocuk, doğruyu kendisi keşfedebilme imkanı buluyor.

saca çocuğun “eşleştirme” kavramını öğrenmesini sağlamak için; sarı parçaları sarı kutuya, mavi parçaları mavi kutuya, kırmızı parçaları kırmıza kutuya, yeşil parçaları yeşil kutuya koyması hedeflenir.

Türkiye’de Montessori Eğitiminin Fazla Bilinmemesinin Nedeni


Bir çok ailenin Montessori materyalleri içerisinde yer alan Montessori oyuncaklarını çocuklarına alması ancak ne işe yaradığını bilmemesi ve çocuklarına ne gibi bir artı sağladığını kavrayamamasının en büyük nedeni olarak, yapılan araştırmalara göre, Montessori programını özümseyen eğitimcilerin ve Türkiye’de bu eğitimi almış öğretmenlerin bulunmasının zor ve sayılarının az olması olarak gösteriliyor.


18 yorum:

 1. Bilgilendim. Çok teşekkürler :))

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel bir paylaşım, lütfen devamı gelsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler :) İlerleyen zamanlarda nasip tabi :)

   Sil
 3. Bu eğitimi ilk defa duydum. Araştıracağım paylaşım için çok teşekkür ederim. @hz

  YanıtlaSil
 4. Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Ana okullarında Montessori eğitimleri oluyor ama her okulda yok malesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her okulda olması harika olabilir aslında, umarım ilerleyen zamanlarda daha sık görürüz..

   Sil
 5. Montessori eğitimi hakkında detaylı bilgiye sahip değildim. Benim gibi pek çoklarının da olduğunu düşünüyorum. Bu açıdan yazınızın önemi büyük. Teşekkürler.. @rps

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olduysa ne mutlu, Mentalup sayesinde bizde bilgilendik..

   Sil
 6. özellikle erken çocukluk döneminde faydalanacağımız ve çocuğun tüm yaşımanına etki edecek bir sistem. yazı için teşekkürler

  @ml @bw

  www.mugeninlistesi.blogspot.com

  YanıtlaSil
 7. Montessori hakkında çeşitli bilgileri Facebook kapalı gruplar sayesinde öğrenmiştim.Bu yazınızla birlikte daha farklı bir bakış açısı kazandım.Teşekkürler💕
  @smk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika o zaman, içeriğin faydalı olmasına da çok sevindik rica ederiz :)

   Sil
 8. Faydalı bir yazı olmuş. Özellikle ebeveynlerin bu konuda bilgi edinmesi lazım :)

  YanıtlaSil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤