Okumalı

13 Reasons Why (Ölmek İçin On Üç Sebep) Dizi-Kitap Yorumu

Ocak 22, 2018 Ruhuna Renk Kat 21 Yorumlar


Bu sefer süper bir öneri yazısıyla selamlıyoruz sizleri..🙌
Uzun dönemli takipçilerimiz bilir ki; yaz döneminde denenenler tarzında yazımızı yazmıştık. Fakat bunu biraz daha yaymaya ve her denediğimize kısacık yorumlar yerine, daha uzun soluklu yorumlar yapmak istedik. Bu kış akşamlarında evde, yeni bir dizi arayışında olanlara veya kitap okumak isteyenlere de harika öneriyle geldik. Sonuç olarak ise, denediklerimizden birisi olan 13 Reasons Why yani Ölmek İçin On Üç Sebep adlı dizinin bir de kitabını ekledik. Hem kitabını hem de dizisini yorumlayalım dedik. O zaman haydi başlayalım.❤

DİZİ YORUMU:

Öncelikle dizi çok başarılı. Cast oyuncuları ve karakterleriyle uyumları harika. Her ne kadar teenage tarzı bir dizi olarak gözükse bile, izlediğinizde bu görüşünüz kalmayacaktır. Ben çok ününü duyarak yaz aylarında başlamış ve yine yazın da bitirmiştim. Yerliden çok yabancı dizi izleyen biri olarak, bu diziden de eksik kalmamalıyım demiştim. İyi de yapmışım. Çünkü bir başladım, o zamanlar kısıtlı olan internetimle şipşak bitirdim. Şimdi 2.sezonu da geliyormuş, açıkçası sabırsızlıkla bekliyorum. Ya bir de Hannah be! Ciddi ciddi diyebilirim ki, çok güzel bir başrol oyuncusu. Yapmacık da değil, hakkını veriyor rolünün. Yine de keşke ölmeseydi diyorum.

O kadar oyuncularla alakalı konuştum ettim de, bu dizi ne anlatıyor?

Hannah Baker adında bir öğrenci intihar ediyor. Ardında ise; intihar etme noktasına geleceği 13 sebebi, sebep olan kişileri kaset kaydı ile yüzleştiriyor. Kulağa korkunç geliyor, hatta bizim dini yapımıza da aykırı biliyorum. Hepimiz de çok şükür ki Allah korkusu var, hepimiz zor aşamalardan geçsek de böyle bir şey düşünmüyoruz. Ama herkes bu kadar güçlü kalamayabiliyor, hele ki Hannah 13 sebebiyle, tüm iğrenç insanlarıyla, acılarıyla bunları "işte bu yüzdendi" dedirtircesine yüzümüze vuruyor. Öyle ki kıza hak vermeden, acısını hissetmeden duramıyorsunuz. Ve şu da bir gerçek, dizinin ana teması aslında intihar eden bir kız değil. Bir sözle, bir bakışla, belki de bir hareketle karşımızdaki insanın bam teline basıp onu dibe de sürükleyebiliriz, tam tersi göğe de yükseltebiliriz. Ne denebilir ki, izleyin gerçekten ve ne olursa olsun dikkat edelim hayatımızdakilere nasıl davrandığımıza..

Son bir not olarak ise; kimse yardım edilemez ve çaresiz değil, önemli olan onun yardıma ihtiyacı var mı hayatı nasıl gerçekten de bunu fark edip görebilmek...

2. Sezon Yorumum;

2.sezonu başladığında sabırsızlanmıştım. Ama çok uzun olmayacak şekilde özet fikirlerimi söyleyebilirim. Çünkü beklentinizi yüksek tutmanızı tavsiye etmem. Evet çok şaşıracağınız ve yine (!) tiksineceğiniz dolu şey olacak. Özellikle de Tyler 'ın son hallerinde... Ama buna rağmen en büyük nefreti Bryce Walker dışında kimse alamayacak.

Bu sezonunda ise; ailenin kızı uğruna olan savaşını, bir sürü yalanın gerçeğe karışmasını izliyorsunuz. Altında yatan mesajları takip edebilirseniz işiniz kolaylaşıyor, en azından ben şu şekilde düşünüyorum. Dizinin senaristleri 2. sezonda "tarafını seç" demiş. Ya Hannah'ın kasetlerde anlattıklarına inanırsınız ya da herkesin anlattıklarıyla "böyle miymiş?" diye sorgulamalar yaparsınız.

Ama her ne olursa olsun, hatta mahkeme de umrumda olmadı bir an... Buna rağmen her karakterin içinde yatanları zor zamanlarda görmek, belki biraz da anlayabilmek daha önemli geldi...
Hepimizin hayatında böyle kişiler var, hatta hepimizin içerisinde böyle hisleri olanlar var...
Tabi izleyenler varsa 3. sezon haberini de yine iliştiriyorum. Zaten sezon finali bile "eh be" dedirtti. Ya sağlam bir finali ya da efsane bir sezonu hak ediyor. Bakalım bekleyip göreceğiz.

3.Sezon Yorumum; (Güncel-2019)

2.sezon yorumuna da şöyle bir göz atmıştım ki, sağlam bir final ya da sezon beklentisi yazmışım. Ki bence tatmin de etmiş. 3.sezonun tanıtımı yapıldığı sıralarda 4.sezonunda onayını aldığını duyurdukları Thirteen Reasons Why için bayağı atarlanmış, "ilk sezon yeterdi zaten olaylar saçmalamaya başlıyor ne 4ü yahu?" demelere başlamıştım. 

Öncelikle bu atarlarımın üstüne kocaman bir çizik çekiyorum. Çünkü dizinin en(!) abartmıyorum en güzel sezonuydu! Kurgu harika olmuş, film gibi olay örgüsünü öyle bir yapmışlar ki ilk bölümde "ne oluyoruz?" diye başlarken, her bölüm sonunda "hay böyle bölüm sonunu, geç sonraki bölüme geç geç" diye haykırarak izledim. Ciddi anlamda beklentilerin hakkını veren, Hannah ile başlayan dizinin hala onu dahil edip devam etmesiyle beraber şahane bir harman yapmışlar. Bryce için üzülmedim dersem yalan olur, ama son bölümle dinlerken biraz da hak ettiğini düşündüm ne yalan söyleyeyim. Kötüler değişmiyor ne yazık ki... Değişebileceğini düşündüğümüz karakter bile en kötü anlarda, köşeye sıkıştığında içindeki canavarı tekrar çıkartıyor. 

Bu sezonunda "Bryce'ı kim öldürdü?" ile başlıyoruz. Her sebebi olan kişiden öyle olaylar çıkıyor ki, bir türlü budur diyemiyorsunuz. En son bölüme kadar tüm gizini korudu ve hiç açık vermediler. Sağ olsunlar. 4.sezona göz kırpan basit bir finalle de bitirdiler son dakikalarını, ama kesinlikle yine ortalığı karıştıracaklar. O değil rahatladığım en büyük kısım da Monthy oldu valla. Öyle bir karakter de öyle sonlanmalı. Bunlar dışında ise her karakterin artık olgunlaşması vardı sanki, özellikle Tyler ve Clay aslında bahsettiklerim. Tyler için 1.sezondan beri anlayamadığım şey çocuğun neden bu kadar dışlandığıydı, onca daha beter kişiler varken? Clay zaten hep bir dedektifcilikteydi, fakat bu kez gerçekten sadakati ve sorumluluk bilincini dostlarına karşı başarıyla yansıttı. Mesajlar ilk iki sezondan daha başarılıydı. Ne denebilir ki daha fazla?

Haydi 4.sezon gözler seni bekler.

Şimdi gelelim kitabının yorumuna.KİTAP YORUMU:


Yine çekilişlerden kitap kazananlarda bugün ben varım. 🙈 Ben bu kitabın Hürriyet Bumerang'ın instagram hesabı tarafından hediye verildiğini görünce, fazla abanmış ve "benim olucaksınnn" diyerek yüklenmiş olabilirim. Ama sonucuna değdi. Açıkçası bu kitabı da okumak çok istiyordum, her ne kadar dizisini veya filmini önce izlediğim şeylerin kitabını okurken pek sarmasa da bunu da yorumlamalı ve orjinalini bilmeliydim.

Genelde bilirsiniz ki, bir kitap dizi veya filme çevrilince orjinalliğini yitirebiliyor. Ya da konular çok sapabiliyor. Bunda da çok korkmuştum, böyle olursa diye. Ama yanılttı.

Kitap diziyle çok uyumlu. Sadece Hannah'ın intihar edişi kitapta daha masumlaştırılmış, Clay kasetleri uzun sürede bitirmiyor ve o sürede okuldakiler ile dizideki gibi karşılaşmalar yaşamıyor gibi. Yani göze çok batmayacak detaylar değişmiş sadece. Bu benim için yeterliydi. Basit ve akıcı bir anlatımı var. Diziyi bilmeme rağmen, bakalım nasıl devam ediyor diye meraktan bir kaç günde bitirdim. İlla ki kütüphaneme katmalı mıyım diyorsanız, dizisini izlemeniz yeterli aslında. Ve itiraf etmem gerekirse, kitap adı sebebiyle okuduğunuzu görenlerde büyük paniğe yol açıyor. Her gören, kitap ismine takmıştı çevremde ve bende inadına her birine aynı buraya yazdığım gibi hem kitabı hem dizisini anlatmıştım. Tatmin etti mi, etmedi mi bilemem. Ben okumaktan da izlemekten de mutluyum.

Size ikisinin ortak bir alıntısını, hatta ikisinde de ne anlatılıyor bunu belirtecek bir cümlesini sunayım.

"Kimse, diğer insanların hayatını ne kadar etkilediğini bilmiyor. Çoğu zaman hiçbir fikrimiz yok. Ama yine de şartları zorluyoruz."


Sanırım buna verilebilecek tek cevabım var; "Aynen öyle."

Tavsiye edeceğim bir ikileme Ölmek İçin On Üç Sebep... Ben beğendim, ergen dizisi veya kitabı da değil. Dizideki gizem sizi çekmeye yetecektir... Okuyacak ve izleyecek olan varsa da, şimdiden iyi seyirler ve keyifli okumalar. Son bir alıntıyla yazımızı da noktalayalım o halde...

"Eğer sizi ağlatan bir şarkı duyarsanız ve artık ağlamak istemiyorsanız, o şarkıyı daha fazla dinlemezsiniz.
Ama kendinizden kaçamazsınız. Kendinizi daha fazla görmemeye karar veremezsiniz. Kafanızdaki gürültünün sesini kısmaya, onu kapatmaya karar veremezsiniz."


Kendinizden kaçmaya çalışmayacağınız, huzur dolu günlere... Hepinize kucak dolusu sevgiler.🌸


21 yorum:

 1. Bu dizi&kitap hakkında olumsuz bir düşünce edinmiştim nedense.. Senin yorumlarını okuyunca merak ettim sanırım şans vereceğim kuzum :) ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hep isimden kaybediyor kuzum heep :) Bencede büyük bir şansı hak ediyor hem de beğeneceğine eminim :)♥

   Sil
 2. O 13 sebep neymiş merak ettim :)

  YanıtlaSil
 3. Ben kitabı okumamıştım ama diziden gerçekten etkilendiğimi söyleyebilirim.
  Başta ben de acaba ergen dizisi mi dedim ama aktı gitti. Benim gibi düşünenler varsa hemen başlayın derim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle çok akıcı ve sarıyor, aynı fikirdeymişiz :) Yazıyı ve yorumu okuyanlara mesajımızı da gönderdik birlikte :)

   Sil
 4. Diziyi izledim ancak kitabı okumamıştım. Film-dizi ve edebiyat arasında yaptığım en büyük hatanın önce film yada diziyi izlemek olduğunu düşünüyorum. Evet film ve dizi bambaşka bir eğlence ama kitabı okumanın verdiği haz tarif edilemez. Kalemine sağlık 😊 (Serazad)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle bende bu şekilde düşünenlerdenim, hatta elimde bu dizinin kitabı yoktu o zamanlar, kitap elime geçince epey tedirgin olmuştum. Çünkü çoğu dizi kitabın özünden ayrılıyor, kitap çok arka planda kalabiliyor bu da üzücü bir durum. Kitapta kendimiz karakterleri düşlüyoruz, o dünyada yer alıyoruz gerçekten hazzı çok başka. Güzel yorumun için teşekkür ederim kocaman sevgiler 😊

   Sil
 5. Güzel bir dizi olduğunu biliyordum zaten senin yorumunla daha da içime sindi ama bir türlü başlamak kısmet olmadı:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim beğenmene :) Bir an önce başlamalısın :)

   Sil
 6. Duymadığım bir dizi ve kitap açıkçası merak ettim ve listeme ekledim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka izlemelisiniz, beğeneceğinizi umuyorum :)

   Sil
 7. Kitabı değil ama dizisi ilgimi çekiyor. Boş olduğum bir iki günde bitirmek istiyorum. Çok başarılı bir yazı olmuş. Kalemine sağlık :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangisi diye sorarsan bende kesinlikle dizisi derim, zaten kitapla eş değer hiç bozmamışlar, konudan sapmamışlar. :) Çok teşekkür ederim, izlediğinde yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum :)

   Sil
 8. Bende izlemeyenlerdenim! :) Başlarsam kitapla başlamayı düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman önce kitap diyorum, ama sonrasında mutlaka dizisine de bakmalısın:)

   Sil
 9. Sinemaya ya da görsel sanata uyarlanan birçok kitabı öncesinde okumadıysam benim için o kitap bitiyor, yerine sonradan yapılan çalışma geliyor. Çünkü sinema benim için daha büyük bir değer. Yanlış bir düşünce olabilir tabi bu ama günümüzde vakit gerçekten çok değerli. Belki de bu yüzden kendimce bu tür bir savunma geliştirdim.
  Bazı kitapların kötü uyarlandığı birçok çalışma var. Bu konuda da filmdeki eksikliği bloglarda ve farklı mecralarda aradaki farkları okuyarak zihnimde kapatıyorum. Nihayetinde kitabın vermek istediği mesaj bana ulaşmış oluyor diye düşünüyorum. Kitap okumak gibi tabii ki değil, ancak kurgu konusunda her zaman önceliğim sinema ve görsel sanatlar. Düşünce ve felsefe için ise kitap tercihim. :)
  Yaptığınız karşılaştırma için ayrıca teşekkürler. @bw

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sinema kesinlikle çok büyük bir değer.. Kitapların güzel uyarlanması ve önce okunması gerekiyor birazda.. Çünkü birçok güzel eseri yanlış uyarlayarak mahvedebiliyorlar. Bir nevi kendi prensiplerinizi de belirlemişsniz, takdir de ettim açıkçası :) Fikirlerim doğru şekilde ulaştıysa ne mutlu bana, teşekkür ediyorum. :)

   Sil
 10. Ben daha dizisini izlemedim, kitabını okumadım. Yorumunuz benim okuma ve izleme isteğimi artırdı. Tavsiye için teşekkürler. :)) @mge

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabıyla dizisi eş değer gittiği için aslında tek birini tercih etmeniz bile yeterli, ama ikisinin de tadı farklı tabi :) Rica ediyorum, kocaman sevgiler :)

   Sil
 11. İzledim. Gayet başarılı güzel bir dizi. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤