Motivasyonlu

Haftanın Mottosu: Dua Et

Aralık 18, 2017 Ruhuna Renk Kat 24 Yorumlar


Herkese tam bir kış akşamından merhabalar...
Bu sıralar ruh halimizde havalar gibi, bir güneşli bir yağmurlu... Hazır ne zamandır da motto yazısı yayınlamıyorduk diyerek koştuk geldik. Bu haftanın mottolu söz öbeğini getirdik sizlere..

"Dua et..."
Aslında ne kadar kolay değil mi söylerken, tıpkı birini teselli ederken "hayırlısı", "sıkma canını" veya "üzülme" dermiş gibi. Pıt diye dilimizden dökülebilecek kadar kolay bunu söylemek. Oysa işin aslı hiç öyle değil.
Dinimiz ayrı olabilir, inandığımız kitaplar ve yaradan ayrı olabilir. Ama tek bir şey hep var ve her zaman var, asla da değişmiyor. Dua etmek... Kimimiz ellerini göğe kaldırıyor, kimimiz ellerini birleştiriyor, kimimiz sadece dudaklarını kıpırdatıp mırıldanarak yapıyor. Dua etmenin dili, dini, ırkı hiç bir şeyi yok...

Geçenlerde o kadar içim darlandı ki sevgili dostum (ki o burayı okuduğunda kendini bilir) bana demişti ki, dua et iyi gelir. Ki gerçekten de öyle.
Her zaman mutlu olamıyoruz, hayatımız kimi zaman hüzünlü de olabiliyor. Ya da öyle anlarla karşılaşıyoruz ki umudumuz yitmiş, hayallerimiz bir daha asla yeşermemek üzere dalından kırılmış gibi hissediyoruz. Bazen hiç bir şey yapmak istemiyoruz, önceden bizi mutlu eden uğraşırken zevk veren şeyler şimdi gözümüzde o halini yitiriyor...
Biraz zaman geçince bir mucize bekliyor ya insan, "haydi güzel bir şey olsun" diyor ve bekliyor öylece.. O güzel şey olursa onu mutlu etmeye yetecek çünkü. Ne kadar küçük olursa olsun.
O ufak mutluluklar gibi aslında dertlerimizin de büyüklüğü.. Minnacıklar, üflesek rüzgarda savrulabilirler. Dertleri büyüten ve bir yumağa çeviren biziz. Onları gereğinden fazla önemseyip kendimizi üzen de... İsyan ettiğimiz her şey önümüzde birikerek çıkıyor, sınavımız haline dönüşüyor aslında... Hepsi bundan ibaret.

Denir ki; "derdinden büyük Allah'ın var." Ne güzel söz. Her şeyi özet geçiyor aslında.
"Aç ellerini dua et, Allah'tan başkasından medet umma, ama kendini de yıpratma her şey yoluna girecek inan." İşte bu kadar basit.
Kendime kızarım böyle zamanlarda, üzgünümdür zaten ama daha büyük dertleri olanlar gelir aklıma, sustururum aklımdakileri... Sığınmam gereken, sığınmamız gereken içten gelen bir duada gizlidir oysa... Sadece o an ki ruh halimizden dolayı bu tip şeyleri umursamıyoruz. Yoksa hepimiz neyin ne olduğunun bilincindeyiz.

Haydi şimdi açın ellerinizi... Hatta hep birlikte açalım...
İş, aşk, ev, araba, sağlık, huzur her ne istediyseniz, derdiniz her neyle ise o gönlünüzden geçen iyi niyetlerinizce olsun. Göğsümüzde sıkışan nefesler var ya bir dua ile geçsin gitsin. Sesimiz duyulmuyor sanmayalım yeter ki, nefes alışımız bile biliniyorken... İlla dualar bilmeye gerek yok, içten edeceğimiz tek bir cümle bile ulaşacaktır. İnanmaktan, umut etmekten, şükretmekten, dua etmekten vazgeçmeyeceğimiz bir hafta hatta haftalar olsun.. Ve sizlere ufak bir not; bir şeyi çok istiyorsanız ve o bir türlü olmuyorsa; ya zamanı gelmemiştir henüz ya da o noktada durup karar vermeniz gereken bir an vardır...
Sevgiyle, dua ile kalın. 🍀

24 yorum:

 1. Şu an bu yazıyı okumak bana o kadar iyi geldi ki:) Çok teşekkürler♡

  YanıtlayınSil
 2. Harika rahatlatıcı bir yazı. Kaleminize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 3. Ne zaman karamsarlığa düşsem ellerimi açarım yüreğim serinler. Dua olmasa biz bir hiçiz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel söylediniz, yüreğimizin ferahlaması için dualar iyiki var...

   Sil
 4. Kalpten,gönülden,iyi niyetle,hayr için edilen her dua yerini bulsun inşallah :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah amin Yeşim ablam ne güzel bir dua etti böyle :)♥️

   Sil
 5. Canım benim ne güzel şeyler yazmışsın . Yüreğine sağlık . Dualarda buluşalım e mi ☺️☺️ Son noktayı da çok güzel koymuşsun. 😊 Kocaman sevgiler . ♥️

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canımm teşekkürler ♥️ Son noktada aldın sen mesajı :) Koccaman sevgiler kuzu ♥️

   Sil
 6. Dua ismi bile her derde şifa:)

  YanıtlayınSil
 7. Herşeyin başı, sırrı dua değil mi zaten? takipteyim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel dediniz, kesinlikle.. Bizde hemen uğruyoruz :)

   Sil
 8. Emeğine sağlık canım ne güzel yazmışssın , dua etmenin istemenin verdiği huxur hiç bir şeyde yok zaten...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz :) Kesinlikle dua etmenin şifası bambaşka..

   Sil
 9. Güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık.
  Dua etmek gerçekten de çok çok güzel bir nimet.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz, kesinlikle unutmamamız gerek..

   Sil
 10. Merhabalar;
  Dualar insanı en güzel yola götüren vesiledir. Hepimizin ruhunu rahatlatan bir mottodur:) teşekkürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :) Ne güzel dediniz, en güzel yola ulaştırırlar gerçekten de, en güzel mottomuz :) Biz teşekkür ederiz, sevgilerle :)

   Sil
 11. Dua etmek önemli tabiki birde duayi ederken dikkat edilmeli ne dileyeceğimiz o kadar önemli ki.Basıma geldigi icin biliyorum cidden 😃.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hahah cidden o da önemli :) Bazen çok saçma bir şeyi içten istemiş olabiliyoruz biz en iyisi güzel şeylere dualarımızı odaklayalım :)

   Sil
 12. Dua etmek çok önemli bence de, doğru şekilde yürekten istemek,yalnız olmadığını bilmek..
  Ne güzel yazmışsın,ne güzel bir konuya değinmişsin.Kalemine sağlık:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canım çok teşekkür ederim :) Kesinlikle dualarımızı duyan olduktan sonra kendimizi yalnız hissetme ihtimalimiz bile kalmıyor..

   Sil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤