Okumalı

Her Güne Bir Nietzsche Kitap Yorumu

Kasım 10, 2017 Ruhuna Renk Kat 12 Yorumlar


Yine şahane bir kitap yorumu yazımızla herkese merhaba.📖
Öncelikle detay vermeden evvel, yine bu kitabında çekiliş ile hediye geldiğini söylemeden geçmek istemeyiz.🙈
Bu çekilişte yine instagram'da güzel bir sayfa ve kitabın yayınevinin ortaklığı ile oldu. Ben her ne kadar felsefe ile arası sıkı olan biri olmasam da, kitabı daha çekiliş döneminde gördüğümde çok istemiştim. Epey ününü duyuyor, fotoğraflarına rastlıyordum çünkü... Ve gerçekten de hem beklediğime, hem de o yorumlara değermiş. Tek kelime, bayıldım! Pena Yayınları'nın paketin içerisine bıraktığı kart ise o kadar hoş ki; "Her kitap bir yolculuk... Kitapların dünyasında macera dolu yolculuklar dileriz..." Sizce de şahane değil mi?Özellikle de sunum için şahane olmasına zaten diyecek pek bir şey kalmıyor. Felsefe'ye başlamak isteyenler, felsefeye ilgisi olanlar, Nietzsche'nin fikirleri nasılmış merak edenler için bulunmaz bir başlangıç kitabı. Her güne bir diyor 99 günde bitecek bir kitap ama. Ben hiç bir zaman, her güne birer okunabilecek kitapları okuyamadım denildiği gibi, tam tersi normal roman gibi alır elime öyle okurum istediğim sayfalar boyunca. Bu da aynısı oldu. 1 günde de bitti. Fakat bittiğine üzülmek demeyeyim de, baş ucu kitaplarım arasına yeni bir tane ekledim diye sevinç var üstümde.💓

Bir de ben genelde bu tarz kitapları şöyle yapıyorum, mesela o gün herhangi bir sayfasını açıyorum ve o sayfada yazanları kendime ilham olarak alıyorum. Sizde de bu durum var mı bilemiyorum ama, bu sebepten sanırım bir günde bitirmek çok üzmüyor beni, aksine o kitabın hep yanımda ve istediğim her an tekrar okunur halde olabileceğini bilmek inanılmaz rahatlatıyor.

Sizde merak ediyorsunuzdur bu kadar övgü var, içerik nasıl acaba diye?

İçeriğinde 99 bölüm, her bölüme özgü bir başlık, bazen bir hikaye bazen notlar ve Nietzsche'nin bu konuda ne düşündüğü ile kapanışı var.

Sizlere yine en beğendiklerimden derlemek istedim. Gelsin mi, gelsin o zaman.

Önce en favorim olan alıntı:

⥇ "Biraz nefretinizi hak eden düşmanınız olsun ancak sizde tiksinti yaratan düşmanınız hiç olmasın, insan düşmanıyla bile gurur duymalıdır."


⥇ "Hayatını başkalarının hayatlarıyla karşılaştırmaktan vazgeçen kişi kendininkinin düşündüğünden çok daha güzel olduğunu görür."


⥇  "Önümde yürüme, arkandan gelemeyebilirim.
Arkamdan yürüme, sana yol gösteremeyebilirim.
Yanımda yürü ki dost olalım."


⥇  "Uçmayı öğrenmek isteyen insan önce yürümeyi, koşmayı, tırmanmayı ve dans etmeyi öğrenmelidir; uçmak uçarak öğrenilmez."


Bunlar gibi çok alıntı yapabilirim, fakat kitabı alıp okumanız tavsiyemdir. Hayatınızı kolaylaştıracak, fikirlerinizi değiştirecek, yanlış yönleri doğruya çevirebilecek ender kitaplardan bence. Buradaki alıntılarsa genelde her bölümün en baş veya en son cümlesi. Özellikle en derin anlamlara sahip olanlarını seçtim. Epeyce spoiler vermeye gerek yok diye düşünüyoruz ki. :)

Her güne bir Shakespeare ve Kafka olarak da iki serisi olduğunu biliyorum. Onları da okumak hedeflerimizden biri haline geldi. Eğer onlar da benim olursa, yorumu buraya gelecektir biliyorsunuz ki. O zaman alanlara, merak edenlere şimdiden keyifli okumalar sevgili kitap kurtlarımız. Yeniden görüşürüz diyip kaçalım o halde. Hoş kalın.😊📚🐛

12 yorum:

 1. Ne güzel anlatmışsın canısı . Merak ettim kitabı . 😂😂 Böyle kitapları ben de çok severim . Ara ara açar okurum tekrardan :) Kocaman sevgiler ♥️

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman tam senlik olabilir kuzum, okunabilir bence ♥️♥️

   Sil
 2. heeey ben de yeni aldım elimdeeee benden önce okumuşsuuuun :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. yaaa spoiler mı verdim şimdi deep:) Seninde yorumlarını merakla bekliyoruz :)

   Sil
 3. "Önümde yürüme, arkandan gelemeyebilirim.
  Arkamdan yürüme, sana yol gösteremeyebilirim.
  Yanımda yürü ki dost olalım."

  Nietzsche adamımdır :)) Pek severim kendisini ve fikirlerini.
  Bu kitabıda mutlaka alıp okuyacağım.Tavsiye için teşekkürler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bende geç tanıştım biraz kendisiyle :) Yorumlarını bekliyoruz o zaman okuduktan sonra :) Rica ederiiz♥️♥️

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Okumalısın tabii canım hatta birlikte sonradan yorumlaşadabiliriz :)

   Sil
 5. Ben de dayanamaz okurdum hemen kesin :) Böyle kitapları elime alıp gözlerimi kapayıp bir cümle seçerim sıkça :) Yalnız da değilmişim, çok sevindim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaa aynıymışız ♥️ Çok güzel oluyor böyle yaptıkça, rastgele herhangi bir sayfa herhangi bir cümle :)

   Sil
 6. Alıntılar güzel de nefret söylemiyle başlayınca ilk ifade boğazıma durdu :)) Kimseye düşman olmayalım yaaaaa...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Düşmanlık gerçekten kötüü, ama onu da iyiye yoralım bizleri illaki kıskananlar vardır öyle diyelim :) biz iyi niyetliyiz fakat karşı taraf her zaman öyle olmayabiliyor ne yazık ki :/

   Sil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤