Okumalı

Fi-Çi-Pi Serisi Kitap Yorumları

Eylül 29, 2017 Ruhuna Renk Kat 17 Yorumlar


Herkese kitap kurtluğu köşemizden yine merhaba 
Ağustos ayı tasarımla geçti derken fazla boş bırakmamak gerek dedik, işte geldik buradayız Eylül ayının kitap üçlemesinde birlikteyiz. Bu daha ziyade önceki "Bu Ay Neler Okuduk?" yazılarımız gibi değil de, bir kitap setine özgü yazı olacak. 

Temmuz ayında çok sevdiğim iki instagram hesabının ortak çekilişinde Fi-Çi-Pi kitap serisini kazanmıştım. Gerçi çekilişe katılırken "ayy fi çi pi keşke benim olsaaa ama nerdee kesin çıkmaz bana" demiştim, sonuç benim oldu. Güldür Güldür Show'da ki ben oldum galiba. Nasıl içten istemiş, nasıl bir göz kalması yapmışsam. :) Gündüz kazandığımın mesajını aldım, ardından da iki tatlı sahibesiyle sıcacık bir muhabbet yaşadım ve kitaplarıma kavuştum. Bir de aralarına kuru yaprak, kendi isimlerinin olduğu kağıt koymuşlar. Böyle detaylar gerçekten çok hoşuma gidiyor. Biz de 1.yıl çekilişimizde kitabın arasına notlar yapıştırmıştık. Samimiyet çok güzel bir şey bence.

Evet, gelelim "ne anlatıyor bu kitaplar onu de hele." temalı meraklarınızı gidermeye. :) Fi dizisini mutlaka duymuşsunuzdur, epey tutuldu internet üzerinden izlenerek. Bu kitabın uyarlaması bir diziydi. Bende bir dönem meraklandım izlemek için, ama bir kitabın dizi film uyarlamasını izledikten sonra kitabını okuyasım gelmediğinden önceliğim kitaplarını alıp sonra dizisini izlemekti. Ama almama gerek kalmadan, geldiler ve okudum. 
Sizlerle tabii ki önceki kitap yazılarında olduğu gibi alıntılar paylaşacağız. Ondan önce bu seri için genel yorumum tek kelimeyle; TUHAF.

Ünlü bir psikolog olan Can Manay ile başlayan yolculuk, Duru adında bir balerine aşkıyla devam ediyor. Yanında Duru'nun nişanlısı Deniz, öğrencileri Ada ve Göksel, Can Manay'ın öğrencisi Bilge, gazeteci Özge gibi ana karakterlerle ilerliyor. İlerledikçe de bulanıklaşıyor. 

↠ Fİ


"ÇATLAMA CESARETİ GÖSTEREN TOHUMLAR ADINA!"

Fi'de anlatılanlar karakterlerin yaşantıları daha çok. Her şey Can Manay'ın bahçede dans eden Duru'yu görür görmez aşık olmasından başlıyor. Ve onun üzerine yoğunlaşarak gidiyor. Can Manay ona yaklaştıkça, olaylar içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Aralarda sırlar var, aklın almadığı durumlar var, karşılaşılan zorluklar var. Aşkın saplantılı hali göz korkutuyor birazcık. Aslında aşkın sadece bir bedene duyulan tutku olduğu gösteriliyor. Her şeyiyle de hiç bir detaydan çekinilmeden okuyucusuna sunuluyor. Bu rahat detayları çok sevemedim açıkçası. 

Serinin ilk kitabı olan Fi'de benim tepkilerim genelde şöyle gitti; "Can'da ki aşka bak", "Deniz sen ayakta uyu anca ya", "Duru sen neyin kafasındasın" şeklindeydi. Ama hiç bir şey göründüğü gibi değilmiş. Kitabı bitirirken Duru'yu şımarık ve egoist buldum, Can'ı psikopat, Deniz'i mükemmel biri. Diğer karakterler içerisinde ise en çok Bilge ve Özge'yi sevebildim. 

Kitapta beni etkileyen altı çizili cümleler ise şöyle;

"Uzaktan bizi büyüleyen şeyler, yaklaştıkça sihirlerini kaybederlerdi."


"Ben ne olduğumu biliyorum, ne kadar olabileceğimi merak ediyorum."


"Bize en çekici gelen şeyler aslında en kontrol edemediklerimizdir."


↠ Çİ


Serinin ikinci kitabında karakterlerin hepsinin bozulması vardı. Kendi yolunu bilenlerin bile o yoldan farklı yönlere sapmaları hayatlarını satmaları,  yolunu bilmeyenlerin ise tamamen kaybolmalarıydı. Aslında ikinci kitap için çok yorum yapamıyorum, çünkü işin aslı size önceden bahsettiğim rahat detayların bu bölümde de bulunması ve biraz daha tuhaf hale gelmesi durumu var. Aynı zamanda siyasetle alakalı taraf tutucu yorumları ne yazık ki sevemiyorum. Her şeyin objektif olması tercihim. Herkesin tercihine de saygım var, ama tek yönlü olmasını sindiremem içime pek. Sürekli bir "yok artık." dedim durdum, bazı noktaları midem kaldırmadı. Ama herkes içinde istikrarını koruyan ve adam gibi adam haliyle karşımda duran yine Deniz'di. 

Altını çizili cümleler ise bu kitapta da bunlar oldu...

"Hak etmeyene parlasın diye ışık tutmayı bırakırsak, o zaman gerçek yıldızları görebiliriz."


"Asıl önemli olan darbe almak değil, alınan darbeye rağmen hep ayağa kalkabilmekti."


↠ Pİ


Ve serinin son kitabı, biraz molada olduğum için anca bitti son kitap. Adaletli bir sonla bitti. Karakterlerin çok iyi analiz edilmesini okudum. Üç kitaptır da Deniz'i sevmişimdir. Yine en çok ona sevgim arttı. Diğer karakterlere çok yorum yapmayacağım, ama Can Manay'ın da silkelenmesi ve geçmişiyle sonunda yüzleşmesi içimi rahatlattı. Son kitapta çok beğendiğim cümle ise şu şekilde oldu; 


"Kelimeleri içinde tutabilmeyi başardığında anlamları korursun. Her aklına geleni söylemek marifet değildir, kendinle savaşamadığının göstergesidir."


Hiçbir zaman kendimizi, zaaflarımıza yeni düşürmeyeceğimiz, kaybolmayacağımız, hırslar ve güç uğruna yıkmayacağımız zamanlar olsun. Sürükleyici ve karakterlerin sonlarını, olayları merak ettirecek kitap üçlemesi bu. Bazen +18 bazen fazla politik bazense fazla aksiyonlu gelecek, bir film tadında olacak. Dizisini de izleyip yorum yapılabilir tabii ki, ama şimdilik kitaplarının yorumları böyle. 
O zaman yeniden görüşmek üzere, molamıza devam edelim. Ama siz bizi unutmayın e mi? Kocaman sevgiler..🎀💌👭📚

17 yorum:

 1. Çok güzel ve ölçüsünde bahsetmissiniz kitaplardan, emeğinize sağlık:) benim bu seriden okumadigim Pİ kaldı ama okumaya hiç hevesim yok...Cİ de biraz sıkılmıştım galiba onun etkisi...diziyle tamamlicam galiba seriyi🙈 sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çi gerçekten sıkmıştı benide çok iyi anlıyorum, Pi'ye uzun bir aradan sonra zor geçebilmiştim ama yinede okuyun bence en azından sonunu da görmüş olursunuz :) Bu arada çok teşekkürler:)

   Sil
 2. Bende çok okumak istiyorum.Umarım yakında başlayabilirim.
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok çok mutlaka okuyun diyemem ama, merak açısından okunabilir tabii ki :)
   Sevgiler :)

   Sil
 3. Ben ilk diziye basladim sonrasinda bir meraktir gitti.Bu kitap Serisini bende okumak istiyorum yani.Can manaayyyy tam bir fenomennnnn😁💕Severiiiiisssss😁😁Guzel bir anlatim olmus ellerinize saglikk kizlarr💕

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dizisi kitaptan daha güzel kuzu :) Normalde tam tersi olur ama :) Teşekkür ederiz kii 💕💕

   Sil
 4. Yorumlar güzel..Bende seri var ve fi ile başlamıştım sonra ne olduysa bıraktım. Daha sonra dedim dizi ile başlayayım şimdi diziyide izleyemiyorum vaktim olmadı. Ama senin yorumlarınla bak yine merak ettim. Aslında üçlü seriyi bitirip AEDEN 'e geçmek istiyorum.. Bakalım.. Sevgiler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Açıkçası dizisi kitaptan daha güzel ve ilgi çekici bende ona yeni başladım, ama yinede okunsun akıl kalmasın tabi :) Aeden ile ilgili yorumlarınızı da merakla bekleriz :) Sevgiler :)

   Sil
 5. Yazınızı çok beğendim, ben kitapların edebi yanını beğenmiştim ancak çi'den sonra benim için pek de okunması gerekenlerden olmamıştı. Elimin altında çağdaş klasikler varken sıra gelmedi bile. Bir sonraki yazınız için sabırsızlanıyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benzer düşüncelere sahipmişiz teşekkür ederiz bu güzel yorumunuz için :)
   Gerçekten özellikle Çi sonrası anlamı azaldı sanki, çok daha vakit harcanabilecek ve bu vakte değecek kitaplarımız var..

   Sil
 6. Diziyi seyrettim önce,oyuncular çok başarılıydı.Kitaplara henüz geçemedim.Elimde kitaplar var okuduğum sıra gelmedi bunlara😊Çok özünde ve güzel bir anlatım olmuş.Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dizisine bende yeni başladım oyunculuklar çok güzel gerçekten. Kitaptan daha etkileyici dizisi yani :) Çok teşekkürler :)

   Sil
 7. Son kitapta en çok beğendiğin sözü ben de çok sevdim :) Çekilişten kitap kazanmak , ben çekilişlere pek katılmam amaaan be bana mı çıkacak derim :) Ne güzel canım ben bile heyecanlandım . Sanki seriyi pek beğenmemişsin :) Ama oldukça güzel yorumlamışsın . Ellerine sağlık . Çok öpüyorum . :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla bende derim öyle amaan diye ama hayatta çıkmaz dediklerim genelde çıktı kuzum hepte kitap çıktı bugüne kadar :) Açıkçası çok beğenemedim ama meraktan yinede okudum sonuna kadar ve dizisine de başladım ardından, genelde kitaplar dizilerden güzeldir bunda tam tersi dizisi daha güzelmiş :) Çok öpüyorum bende canım benimm teşekkür ederimm :))

   Sil
 8. Hem kitaplarını hem de diziyi çok merak etmiştim ama 2. Bölümden sonra seyretmedim konusu,oyunculukları çok iyi ama hiçbir detaydan cekinmediklerinden ben seyretmekten çekildim:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet maalesef öyle bir durum vardı, bende kitaplarında aynı duyguyu yaşamıştım. Fakat bitişi merak edince hepsini okudum :) Dizi de öyle gidiyor şu an, yapı açısından aykırı dizisinde biraz çekiniyor insan keşke bu şekilde olmasa :)

   Sil
 9. Yorum ve görsel için çok teşekkür ederim 👌👌📚📚❤❤

  YanıtlayınSil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤