Bakımlı

Hayatınıza Katmanız Gereken 3 Bitkisel Yağ #1

Ağustos 26, 2017 Ruhuna Renk Kat 32 Yorumlar


Herkese yeniden merhaba, mutlu günler olsun.🙋🌿
Yine ilkini başlatacağımız bir yazı ile sizlerleyiz. Bugünkü sağlık temalı konu ise; hayatınıza katmanız gereken 3 bitkisel yağ olacak. Onları anlatmaya başlamadan önce, bu konuya olan yatkınlığımdan bahsetmek isterim.
Annem buradan okuyorsa bir kez daha teşekkürlerimi sunar, minnoş yanaklarından öperim.😇 Kendisi bitkisel olan her şeyle oldukça ilgilidir, bu açıdan da benimde ilgimi çeken ve hayatıma kattığım bir çok şey oldu. Yiyeceklerden içeceklere, yağlara kadar annem sayesinde bu kadar bilgi sahibiyim. Övünmek gibi olmasın ama, doktorların bilir-miş gibi yaptığı bazı şeyleri annem daha iyi biliyor. Doktor olsaydın on numara olurdun aşkitom!💗
Gerçeklere dönecek olursak, artık yaşam öyle bir hale geldi ki neredeyse hayatımızın her alanında hazır gıdalara, hazır ürünlere merak salmış durumdayız. (zararlı olduklarını bile bile) Yine bunlar dışında rahatsızlıklarımızda bile ilaçlardan medet umar, onlar olmadan asla diyecek haldeyiz. İşte alternatif tıp dediklerini bu yönden seviyorum, çünkü her ne kadar yapay yaşıyor olsakta bitkilerle doğala kaçmak da mümkün.
Tabii ki şunu da söylemem gerek, her şeyde de bitkisel çözümlere kaçılmaması gerekiyor. Bazı rahatsızlıkların tedavisi için daha fazlası şart.

Keşke her şey, herkes çiçeklerden, yapraklardan, doğadan yarar sağlayabilse!


Şimdi sizlere önerdiğim 3 yağdan bahsederek, konuya giriş yapmak istiyorum. Burada denemediğim, bilgi sahibi olmadığım hiçbir şeyden bahsetmiyorum biliyorsunuz ki. Bu bitki yağlarını da yine bizzat kendimin deneyip, yıllardır uyguladığım şekliyle sizlere anlatmak isterim. O zaman gelin başlayalım. 😊

⇝ Çam Terebentin Yağı


Kokusuna bayıldığım yağlardan birisi. Hatta en favorisi. Benim özellikle kullandığım alan, saç için... Biliyorsunuz ki, kullandığımız şampuanlar için ne kadar katkısız dense bile illaki içlerinde maddeleri epeyce bulunuyor. Bizlerde kötünün iyisi diyerek, daha az katkı maddesi içerenini almaya çalışıyoruz. Zaten şampuanın köpürmeyeni makbulmüş, ama ben köpürmediğinde nedense saçlarımın temizlenmediğini düşünüyorum. Bu köpürmede içeriklerden dolayı oluyor. 

Peki şampuanlardaki zararlı etkileri nasıl azaltabilir, içeriğini biraz daha nasıl iyileştirebiliriz?
Cevap basit; Çam Terebentin yağı ile...

Benim kullandığım şekliyle anlatayım; şampuanınızın yarısına bir kapaklık çam terebentin yağı ilave ediyorsunuz ve çalkalıyorsunuz, düzenli olarak kullanıyorsunuz. İşte bu kadar basit. Böylece zararlı etkiler azalıyor, hatta yararları daha çok görmeye başlıyorsunuz. 
Yaklaşık 2 senedir uyguladığım ve kesinlikle vazgeçemeyeceğim bir yağ. Saçları gürleştiriyor, dökülmeleri azaltıyor (tabii kansızlığınız vb. varsa dökülmeleriniz devam edecektir ama şiddeti azalacaktır), aynı zamanda yumuşatıyor, ekstra bir parlaklık sağlıyor. Üstelik saçınıza onun kokusu değdiği an mutlu olabiliyorsunuz.😁🙈 Bir yan etki, tahriş durumu yapmadı. Yine de hassas ciltler şampuanın içerisine dolum dolum boşaltmasınlar, dediğim gibi max. 1 kapak dökmek yetiyor. 

Böylece en azından saçlarım katkıdan uzak diye mutluyum.
Bu arada fiyatı da markadan markaya değişmekle birlikte; 7-12 TL. arasında bulabilirsiniz.

⇝ Hindistan Cevizi Yağı

Gelelim favori yağlarımdan ikincisine. Hindistan Cevizi yağının adını eminim ki, tüm Gratis'ci Watsons'cu arkadaşlarım duymuştur. İlk başlarda popüler olmayan bu ürün, şimdilerde epey tercih edilir ve her yerde kolayca bulunur hale geldi. Bende ilk olarak Aslı Özdel'in saç bakım ürünleri videosunda duyarak almış ve denemiştim. Yine bu yağ ile de 2 yıldır ciddi bir birlikteliğimiz var.😁

Hindistan Cevizi yağı, dolapta durdukça bildiğiniz dondurma gibi kaskatı duran ama sıcak ortamda bildiğiniz sıvı yağ kıvamına kadar dönebilen bir yağ. Ben buzdolabında saklıyor, kullanmadan bir yarım saat kadar önce dışarı çıkarıp eriyebilir ve saça uygulanabilir kıvama gelişini bekliyorum. 

Nasıl mı kullanıyorum?
Göz kararı bir-iki yemek kaşığı kadar hindistan cevizi yağını buzdolabından çıkarıyorum. Oda sıcaklığında yumuşadığında ise kuru olan saçımın her teline masaj yaparak uyguluyorum. 15-30 dakika arası kafamda bir havlu veya bone yardımıyla bekletiyorum, hava sıcaksa bunları takmanıza bile gerek yok. Ardından önce ılık suyla saçımı yağdan arındırıyor, daha sonra da şampuanımla normal yıkıyorum. Tüm işlem bu kadar. Ardından canlı görünümlü, parlak ve yumuş yumuş saçlar.
Bu maske işlemini haftada veya iki haftada bir yapıyorum, bu kadarı da yeterli oluyor. Saçlarınızda elektriklenme problemi varsa bir çay kaşığından az alarak elinizde eritip, saçlarınızın üstüne hafifçe "pıt pıt" dokundurabilirsiniz. Elektriklenme giderilecektir, ama çok aşırısı saçı yağlı gösterebilir. Aklınızda hem çam terebentin hem de hindistan cevizi yağı için bir soru oluşmuş olabilir. Saçları yağlı gösteriyor mu diye? Kesinlikle hayır, eğerki bolca kullanmıyorsanız yani ölçülüyseniz asla yağlı izlenim oluşturmuyorlar. Ee ne demişler her şeyin azı karar, çoğu zarar. Denge şart. :)

Saç dışında hindistan cevizinin tahmin edemeyeceğiniz kadar çok yararı var. Ama yine benim kullandığım diğer bir alanı ise, cilt oluyor. El, yüz ve ayak bakımı için de bir harika. Her gece olmasa da gün aşırı uyguladığınızda, elinizin yüzünüzün ve ayaklarınızın pamuk gibi olduğunu göreceksiniz. Ama biraz fazla yağlı geleceği için her gece diyemiyorum, özellikle de evliyseniz. 🙈

Bu yağın fiyatı ise, indirimlere denk gelirseniz 20 TL.'ye kadar düşüyor, normalde 30-35 aralığında. Çok pahalı diyeceksiniz, ama emin olun bu kavanoz size minimum 3-4 ay yetecektir.

⇝ Susam Yağı

Vee son favori yağıma geldik. Susam yağı; cilt, el/tırnak ve vücut bakımında bir profesyonel diyorum. Aynı zamanda da ağrı kesici olarak da çok etkili bir yağ. 

Hemen size kullandığım alanları da anlatayım;
- Cilt: Sivilceniz varsa, akne meyilli bir cilde sahipseniz tamam doğru yağdasınız. Her gece yatmadan 10-15 dakika önce sivilcenizin olduğu bölgeye masaj ile sürün bir kaç damla size fazlasıyla yetecektir. Sabah uyandığınızda o sivilceler hafiflemiş olacak. İsterseniz, tüm yüze de uygulayabilir yumuşak ve pürüzlerden arınmış bir şekilde gözünüzü açabilirsiniz. 
-El/Tırnak: Manikür ve pedikürden sonra krem yerine bu kullanılabilir. Özellikle yine gece kullanılmasını tavsiye ederim. Neden hep gece diyeceksiniz? Çünkü gece biz uyurken vücudumuz kendini yeniliyor, biz güzel yatarsak onunda işini bir nebze kolaylaştırıyoruz. Yüz maskeleriniz bile gece yapıldığında çok güzel sonuçlar verecektir. El ve ayak tırnaklarınız içinde uyguladığınızda, düzenli kullanım sonrası tırnaklarınızın ne kadar düzgün, güçlü ve kırılmadan çabucak uzadığını gözlemleyeceksiniz. Sadece tırnaklarınızın üstüne ve etlerine ovuşturarak yapmanız gerekiyor, hepsi bu. Ayrıca ojelerden dolayı oluşan sararmalarında azaldığını fark edebilirsiniz.
-Vücut: Vücuttaki çatlakları, selülitleri de azaltıyor. Portakal kabuğu görünümü her kadının korkulu rüyası, işte susam yağı sayesinde bundanda harika bir şekilde yararlanabilirsiniz. İster yatmadan önce, ister duş sonrası bir kaç damla çatlak görünümlü bölgelere yuvarlak masaj hareketleriyle sürmeniz yeterli. 
-Ağrı Kesici: Bayanların şiddetli adet ağrıları için önerdiğim bir yağ. Karnınızın saat yönüne doğru masaj şeklinde uyguladığınızda ve üstüne de bir atkı vb. bir şey sararsanız 10-15 dakika içerisinde o ağrıdan eser kalmadığını göreceksiniz. Sadece ağrı çok şiddetlendiğinde süresi uzayabiliyor, siz ağrıyı hisseder hissetmez yağı sürün en hızlı etki için. Aynı zamanda bu özelliğini bir talihsizliğimle daha tescilledim🙈 Kış döneminde şiddetli bir rüzgar sebebiyle ufak çaplı bir çene sorunu yaşadım. Yüz felci olduğumu sananlar da oldu, ama değilmiş sadece aşırı soğuma ve sonrasında aşırı gevşeme sebebiyle kütürdetmişim birazcık. (Tabi bana çenen düşük ya ondan oldu kesin diyen yakın çevremede buradan selam olsun.)💁 İyileşme sürecinde çenemi açarken ağrı çok oluyordu, yine annemin "susam yağı da keser ağrıyı e kullansana" önerisiyle bir de bu aşamada denedim. Sonuç olarak ise hem kasılan çenemi rahatlattı, hem ağrımı azalttı. Susam yağı sen nelere kadirmişsin ya dedim kendimce. Yine diğer ağrılar içinde kullanılabilecek yağlardan bir tanesi. 

Fiyatına gelecek olursam; 11 TL. (yine markalara göre değişiklik gösterebilir.)

Anlayacağınız, mutlaka deneyin diyebileceğim 3 yağ bu şekilde. Epey detaylıca ve uzuun uzun anlatmaya çalıştım. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Hayatınıza katacağınız daha çok yağ olduğu için, benim hayatımdaki ilk 3'le başladım. Devamı da gelecek.

Bu noktaya kadar okuduysanız, çok teşekkürler. Bir sonraki yazımızda görüşürüz diyelim o halde. Hoşça kalın.💞


32 yorum:

 1. Hindistancevizi yagini kahveme bile katarim aroma versin diye o kadar fazla kullaniyorum yanii😊Kas kirpik bakim yagi yapiyorum mesela kendime icinde hindistanceviziyagi bulunan..insallah onuda yazacagim blogumda birgun,konularimin arasinda.🖒Cam terebentin yaginida ablam cok kullanir benim.Sac gurlestirmek icin gercekten birebirdir.Super yazi!😃Emeginize saglik💕...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ay bende kahveye ve kaş kirpik bakımında bilmiyordum mutlaka uygulayalım canım 💕 o zaman senin yazınıda sabırsızlıkla bekliyoruz 😍😍 Teşekkür ederiz kiii ❣️💕

   Sil
 2. Hindistan cevizi yağı, Gerçekten cildime ve saçlarıma çok iyi geliyor. Yazınız çok faydalı olmuş. Yeni yazılarınızı bekliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, hindistan cevizi yağı vazgeçilmezimiz gerçekten :)

   Sil
 3. Çam terebentini, menekşe yağıyla birlikte bebe şampuanına döküyordum ve cidden harika sonuçlar alıyordum. Sadece çam terebentin de kullanılır tabii.
  Ayrıca Hindistan cevizi yağı ile "oil pulling" yapabilirsiniz. Bu çok önemli, bir çok rahatsızlığa çözüm olan bir yöntem. İnternette aratıp daha detaylı inceleyebilirsiniz.
  Yararlı bir yayın olmuş.. elinize sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hem menekşe yağını hemde oil pulling uygulamasını mutlaka incelicem, yeni bir şey öğrenmiş oldum sayenizde:)
   Çok teşekkürler :)

   Sil
 4. Ne varsa doğada var aslında..Yağların kullanım alanları da oldukça fazlaymış...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle Yeşim Ablacım doğa her şeyi önümüze sunuyor :)

   Sil
 5. Hindistancevizi yagini alacagim mutlaka her defasinda unutuyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. unutmamalısın mutlaka alıp denemen gerek :)

   Sil
 6. Hindistan cevizi yağını severek kullanıyorum diğerlerine de mutlaka bakacağım.

  YanıtlaSil
 7. Cam terebentin yagini mutlaka denicem 🌲

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denemelisin canım memnun kalacağına inanıyorum :)

   Sil
 8. Hepside vazgeçilmezim :) :) emeğine sağlıkkk :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayy teşekkür ederiim :)) benimde öyle, hepsini seviyoruz çokça ^.^

   Sil
 9. Hindistan cevizi yağı kullanıyorum, susam yapına tırnaklarım için ihtiyacım varmış sayende onu anladım 😂 Çok güzel çok yararlı bir yazıydı 😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kuzuum teşekkürler 😍😍 aynen susam yağı kalp sen olacağına eminim 😁😁

   Sil
 10. Çam terebentin yağını uzun süredir şampuanlarımda kullanıyorum ve çokça memnunum :)) Hindistan cevizi yağı da bakım için sıklıkla kullandığım yağlar arasında :) Susam yağının bu kadar etkili olduğunu sayende öğrendim canım, emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim canımm:) ortak kullandığımız yağlar çokmuş darısı susam yağına onu da seversin diye düşünüyorum :))

   Sil
 11. Canım at kuyruğu yağı da saça inanılmaz iyi geliyor tavsiye ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bunu duymamıştım hemen denencekler listesine ekliyoruz canım teşekkürler:)

   Sil
 12. Çok güzel bir yazı olmuş,ilk fırsatta susam yağına bakacağım😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler :) Mutlaka bakmalısınn :)

   Sil
 13. Cok guzel bir yazı olmus. Uzun zamandır bende keratin ve argan yagını sampuanıma katıp ayrıca sac uclarıma dustan sonra uyguluyordum. Sacları kestikten sonra pek gerek kalmadı tabii. Çağrı sayesinde Elimde de bolca bebek yagı birikince vucut ve sac yagı olarak tuketmeye basladım. Gayette memnunum. Hemde cok ekonomik oldu böyle ☺

  YanıtlaSil
 14. aaa çok ekonomik olmuş gerçekten :) ÇAğrı bebişe o zaman bolca kalp kalp anneye tasarruf sağlatmış :)))

  YanıtlaSil
 15. Teşekkürler, faydalı bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
 16. Üçünü de kullanıyorum. Ama faydalarını falan duyunca daha sık kullanmaya karar verdim. Güzel paylaşımınız için sonsuz teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz, her gün yeni birer bilgi öğreniyoruz sahiden bizimde favori üçlümüz :)

   Sil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤