Önerili

İyi Davran, İyi Gör

Temmuz 03, 2017 Ruhuna Renk Kat 21 Yorumlar


Dünden beridir gelen muhabbetli, iç dökmeli bir yazı yazma isteği ile herkese merhabalar o zaman...
Bugün olaylardan, sonuçlardan bahsederek gitmek istiyorum. Şimdiden uyarayım, çenem düşebilir. :)

"İlahi Adalet" denen bir kavram var hepiniz bilirsiniz ki... Adaletin eninde sonunda yerini bulması, hak ettiği yere varmasıdır işte bu. Demet Akalın şarkısı olandan bahsetmiyorum, ama onunda sözleri manidar bkz: yarına kalsa da yanına kalmaz. O bile demiş işte yarına kalabiliyor da yanına kalanını görmedik işte. Her şey biraz zaman.

Çok inandığım bir söz vardır. Kendimce doğruluğuna inanır, bir üzüntü yaşadım mı -yaşatıldım mı- hemen bu sözü düşünürüm ve Allah'a bırakırım. Bana iyi gelen, bir nevi mottom olan cümlelerden biridir diyebilirim.
Söz şu:

"Yaşattıklarını yaşamadan, söylediklerini duymadan ölmezmiş insan..."


Evet işte tam olarak bu. Ya birisi geliyor ve sizi üzüyor düşünün. Ama surat asıklığından bahsetmiyorum, bu ağır bir şey canınızın acıdığını hissediyorsunuz, gözyaşı akıtıyorsunuz, denizin derinliğinde nefes alamaz halde boğuluyor gibisiniz, sanki kalbinizde koskoca bir taş öyle bir şey. İnsanın canının acıması, acıtılması gerçekten çok başka bir şey. 
O an bu hislerinizin bitmesi ve mutlu olmayı istiyorsunuz, tıpkı o andan öncesi gibi. Hatta hiç yaşanmamış gibi. "Keşke o sözleri hiç duymasaydım, keşke bana bunu yaşatmasaydı" gibi cümlelerdense hiç bir şey duymamış ve görmemişcesine eskisi gibi yaşamak istiyorsunuz. Hangimiz geçmiyoruz ki bu yaşantılardan? Hiç üzülmeyenimiz var mıdır gerçekten bu güne kadar? Aşktan, işten, aileden, arkadaşlardan aklınıza her ne geliyorsa en az birinden muzdarip olmayınımız var mıdır? Sanmam.Photo by: Elena Kulis-Underwater Photography

İşte tam bu fotoğraftaki gibiyken, neler oluyor nasıl oluyor biz onu bile fark etmeden zaman geçmiş oluyor. Tam boğulmak üzereyken, belki görünür belki de görünmez bir el bizi yukarı çekip feraha ve bol oksijene çıkarıyor. Bunun adı yaşamak işte. İyisiyle kötüsüyle, acısıyla tatlısıyla yaşamak. 
Siz eninde sonunda iyi oluyorsunuz ve bir süre sonra geçmişi silemeseniz de, o zamanları daha az hatırlayıp üzülüyorsunuz. 

Ama işte, benim de cümlede söylediğim "ilahi adalet"lik kısım tam da burada devreye giriyor. Hiç bir şey kimsenin yanına kâr kalmıyor. Ne kadar üzdülerse o kadar üzülüyor, ne kadar kalp kırdılarsa o kadar kırılıyorlar. Rabbim ne büyüksün! 
Hemen olmuyor belki bunlar, ama o kişi belki 1 sene belki 10 sene sonra belki de son nefesinde bile mutlaka yaşıyor her ne yaşattıysa... Asla da yaşamadan gitmiyor bu dünyadan. 

Çok dramatik bir konu oldu belki, belki de bu hislerimi yaşamayanlar anlayamayacaklar. Ben dün şahit olduğum konular ile bunları yazıyorum sizlere. Kalp kırmayın, ne olursunuz kırmayın. İyi davranın, iyi görün. Nasıl davranırsanız, karşılığında onu görürsünüz. Ne ektiyseniz onu biçersiniz, unutmayın. Hayat kısa falan demeyeceğim sizlere. Hayat kısa diyoruz da, uzun aslında, yaşadığımız her bir gün koskoca bir hayat bizim için. Her anı güzel yaşamak ve güzel şeyler biriktirmek varken... Sinirle söylediğimiz bir söz bile günü gelince bize bumerang gibi geri dönebilir. Güzel davranalım biz, kötü insanlar değiliz iyi kalbimizden ödün hiç vermeyelim. 

Sevdiğiniz insanlardan tutun sokakta hiç tanımadığınız insana kadar kim o güzel kalbinizi acıtıyorsa boş verin. Ne üzülmenize değiyor, ne vakit kaybınıza. O sizi kırdığıyla kalsın ve illaki bir gün kırılabileceği gerçeğiyle... 
Ne zaman o da yaşarsa aynı şeyleri, işte o zaman siz geleceksiniz aklına... O da bir "keşke" diyecek. Tıpkı sizin üzüldüğünüz ve bir türlü uyuyamadığınız o gecelerde ki gibi... 

Ben bunları sizlere yazdım, belki bu yollardan geçenlerde varsa yalnız değilsiniz demek için... Biraz da Sait Faik'in dediği gibi "yazmasam deli olacaktım" dercesine... 
Bir sonraki iç döktürmecesi yazılarında görüşürüz o zaman, herkese vicdanı kalbi ve aklı rahat günler olsun 👋

21 yorum:

 1. Ah sen onu gel bide bana sor... 😊💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle diyince oturup dertleşesim geldi 🙈😊

   Sil
 2. İlgiyle okudum yazınızı; benim deşahit olmuşluklarım var benzer durumlara. Elden bir şey gelmeyince çaresizlik içinde havale ediliyor zaten; başka da bir teselli bulamıyor insan. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yalnızca ben yaşamamışım ya da böyle hissetmiyormuşum en azından. Çok haklısınız havale etmekten başka çaresi olmuyor insanın :)

   Sil
 3. Karma dedikleri sanırım gerçekten var :)

  YanıtlaSil
 4. Ben kolay kolay kalp kirmak istemem. Ama simdiden burda bile kırıldıklarim ve papaz olduklarim oluyor. İnsanlar seve srve kiriyorlar malesef. Ettiklerini bulacaklarini bilmeden.üzlmeyin canlarim deymez

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle ablam biz insanlar kırılmasın diye düşünürken, onların çabucak kırması biraz sinir bozucu olsa da, üzülmemize bile değmiyorlar

   Sil
 5. Çok güzel yazmışsın ;) kalp kırmak, sürekli mutsuzluk ah ahhh en kötüleri işte..
  emeğine sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğinize çok sevindik :) kırılan kalbin acısını da yaşıyor kıranlar ama en ağırı biz kırılanlara oluyor sanki...

   Sil
 6. Zamanla sadece zaman geçer derler ya hani... Evet zamanla sadece zaman geçiyor ve bu sadece'nin yanında bir kaç şey daha geçiyor elbette. Geçmez olur mu hiç.
  Bende diyorum elbet bir gün zaman alacak intikamı mı. Ya bu dünya da. Ya da diğerinde.
  İç dökmeye devam et, sen yazdıkça rahatla ben ise okudukça rahatlayayım. Yüreğine sağlık. Saygı ve sevgilerimle. Vesselam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel yazmışsınız:) çok doğru bu dünyada görülmemiş karşılık öbür dünyada yerini bulacak elbet. Neler geçmiyor ki, ne acılar atlatılmıyor ki... Dünya her türlü dönmeye devam ediyor, değişen sadece zaman...

   Sil
 7. Ne güzeldi, içimi rahatlatan ve alacaklı olduğumu düşündüğüm başıma getirilenlerden sonra ne iyi geldi anlatamam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindik beğendiğinize.. Bir gün mutlaka herkes ettiğini buluyor, biz ise her şeye rağmen mutlu olmayı başarabilen taraf oluyoruz ne mutlu ki..

   Sil
 8. Bazen o bile anlamsız oluyor. Akan su misali gideceğin yere varıyorsun. Yaşamış yaşamamış, ettiğini bulmuş ya da bulmamış onu bile dert etmediğin noktaya varıyorsun. Öyle bırakıyorsun. İşte o an tüm yüklerden kurtulduğun an oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru bir de bu açısı var. Umursamadığımız bir dönem geliyor, mutlaka ettiğini bulacağını biliyoruz ama çokta ilgilenmiyoruz. Aslında herkese bu lazım. En azından buna da kafayı takmayız, hiç bir şey yokmuş gibi.

   Sil
 9. Merhaba blogunuz çok ama blog temanızı degiştirmenizi öneriyorum.
  Buradan blogunuz için daha güzel bir tema bulabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 10. Yarına kalsa da yanına kalmaz. Çok iyi yakalamışsiniz. Ama biz kendimizi kurtarmak ve mutlu etmek adına kalp de kırıyoruz, hak da yiyoruz malsef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz.. Evet bazen fark etmeden yaptığımız yanlışlıklar olabiliyor, yinede gönlü geniş iyi insanlarız ve hatamızı fark edebiliyoruz pişmanlık nedir biliyoruz. Bir de bilmeyenler, karşı tarafı kırmaktan zerre rahatsız olmayanlarda var.

   Sil
 11. Öğrenmemiz gereken dersler var çünkü tamamlanmak ve üst boyuta ulaşmak için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yaşayarak, tecrübe ederek, tam anlamıyla kendimizi bulabilmek için her yoldan geçmemiz gerekiyor...

   Sil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤