Motivasyonlu

Hayallerini Takip Et, Onlar Yolu Biliyor

Temmuz 08, 2017 Ruhuna Renk Kat 18 Yorumlar


En azından her gün olmasa da arada bir gece yastığa kafamızı koyduğumuzda hayallere dalıyoruz. Nasıl bir hayat yaşamak istersek onu düşlüyoruz, kime kavuşmak istersek onun yüzünü tasvir ediyoruz, hatta bir tartışmadan çıkmışsak onu düşünüp "şöyle deseydim" ya da "yarın şunu söylemeliyim" diye hayal kuruyoruz. Ne istersek o yer alıyor o an içimizde. Belki hiç bir zaman gerçekleşemeyeceğini düşündüklerimiz, belki de biraz çabalasak şıp diye gerçekleştireceklerimiz...

Bazen sevdiğimiz kişiye gerçek hayatta söyleyemediğimiz ilan-ı aşkı ediyoruz hayalimizde, nasıl olsa hayal ya bu en azından orada mutlu olayım dercesine. Bazense çok istediğimiz bahçeli müstakil evimizde mutlu bir yuvada yaşlandığımızı, çünkü kaç yıl çalışsak da hayalimizdeki kadar çabuk kavuşamayacağımızı düşünüyoruz. Bazen sadece bir deniz kenarında yakamozları izlediğimizi hayal ediyoruz. Hayallerimiz aslında, korkularımızın ve cesaretsizliklerimizin yansıması. 

Bu aralar Mümin Sekman okuyorum. Muhakkak duymuşsunuzdur, kişisel gelişim uzmanı ve yazar. Bir nevi yıllardır yaşam koçu. Atalet duygusundan bahsediyor. Hepimizde olan.
Nedir bu atalet derseniz; atalet kişinin kendini salması, her şeyi boş vermesi, denemekten vazgeçmesi, bir kez deneyip ikinci kezde "olmayacak bu" diyip önemsememesi, çabalamaması hali. İşte hayallerimiz sadece "hayal kurmak bedava" mantığı ile kaldığı için bu da bir ataletsizlik örneği. Biz sadece hayal kurmak için kuruyoruz, onları önemsemiyoruz, önemsemediğimiz gibi de gerçek ama "hayalimizdeki gibi olmayan" hayatı yaşıyoruz. 

Çünkü korkuyoruz!
Bir adım atmaktan, bir şekilde başlamaktan, olmama ihtimalinden, başarısızlıktan her şeyden korkuyoruz. Korkmamız gereken bunlar değil, üstüne gitmemiz gerekenler bunlar. Korkular bizden korksun asıl. 


Takip etmemiz gereken tek şey; hayallerimiz. Çünkü onlar geleceğimizi şekillendiriyor. Bakın geleceği çok şey şekillendirebilir diye düşünebilirsiniz, tecrübeler, yaşanmışlıklar, icraatlar gibi... Aslında hayır, bir tek hayaller. Biz hayal kuruyoruz, hayalimiz için bir adım atıyoruz veya atmıyoruz işte düğüm noktamızda burada başlıyor. Ya olduklarımızla yetinmek ve daha fazlasına umutsuzca bakmak zorunda kalarak yaşıyoruz. Ya da o ufacık adımı atıyor ve geriye neler yaşayacağımızı sabırsızlıkla beklememiz kalıyor. 
Tıpkı o sözdeki gibi;

"Peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün hayaller gerçek olabilir."Her şey gerçek olabilir. İmkansız değil, zor olabilir ama başarılamaz kesinlikle değil. İçimizdeki cesareti ateşleyelim. Bir adım atmaktan korkmayalım. O adımı atalım, düşsek bile işte bu tecrübedir. Bu tecrübeyle bu kezde farklı adımlar deneriz, farklı şekilde atarız doğrusunu bulana kadar adımlarız. Tecrübelerle büyürüz. Başarı hikayelerini dinleyelim mesela. Asla pes etmediklerini bilelim. 
Bir veya iki kez deneyip, olmadığında "heves" ibaresi koymayalım hayallerimize. Çünkü heves değiller. Biz onları hak ediyoruz ki kuruyoruz. Her hayalin bir yolu var. Onları takip etmesini, peşlerinden gitmeyi bilmeliyiz. İşte bu kadar. 

Şu an olmayan şeyler, günün birinde bizim çabalarımızla olabilir. Yeter ki inanalım, pes etmeyelim ve hayal kurmaya devam edelim. Haydi az biraz daha cesaret. 

Şimdi; sevdiğimiz kişiye seviyorum deme zamanı. 
Şimdi; hayal ettiğimiz tatile çıkma zamanı.
Şimdi; o çok istediğimiz araba/ev için tüm çabalarımızı ortaya koyma zamanı. 
Şimdi; hayalimizdeki iş için kendimizi gösterme zamanı.
Ve şimdi; "sadece bir hayal" kalıbından çıkacağımız zamandayız.

Ne duruyoruz ki? Koskoca bir gün daha geçti, neden hala vakit kaybedelim ki? 
Sonuçlar ne olursa olsun, yenilgiyi bile kazanç sayalım ve daha da güçlenerek devam edelim. Hayallerimizle zaten güzeliz, bu hayallerimizi gerçekleştirelim de daha da güzelleşelim. 
Var mısınız?

Tam da bugün, dönüm noktamız olabilir!

18 yorum:

 1. Yazınızı ilgiyle okudum: Bazen tükenmişlik hissediyor insan; bir süre sonra bir cesaretle hayal kuruyor ve küçük bir olumsuzluk yaşayınca veya duyunca cesareti kırılıyor. Küçücük bir adım bile atılması büyük bir güven veriyor insana. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, bir iki denemede pes ediyoruz ne yazık ki oysa hayallerimizin peşinden koşmasını bilsek gerçekleşmeyecek hiç bir şey yok.. Bu güzel yorumunuz için çok teşekkürler:)

   Sil
 2. Bu aralar canım sıkkın depresyonda gibiyim. Yazınız iyi geldi. Yani ruhuma renk kattınız diyebilirim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa depresyondan çıkın lütfen hemen :) Ne mutlu bize o zaman renk katabildiysek :)

   Sil
 3. Umarım hayalime kavuşurum o zaman :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarııımm gönlünden ne geçiyorsa o senin olsunn :)

   Sil
 4. Hayallerin peşinde koşmak iyidir ama sonunda düşmekte var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düşmekte hayaller uğruna çabalamaya dahil. Düşmeden, kalkmayı ve daha güçlü olmayı bilemeyiz :)

   Sil
 5. Her zaman hayalden ziyade yapmayı istediğim her şeyi hiç geciktirmeden uygulamaya geçirmek için son gücüme kadar kullanmış biriyim. Birlik isteyen bazı konularda, sırf karşı tarafın ataleti engel oldu hep yapmak istediklerimin gerçekleşmesine. Ama bizim için hayırlı olacağına inandığımız şeyleri denemeliyiz. En azından 'uğraştım ama olmadı' deriz. Yazı çok güzeldi. Mümin hocayı çok severek okurum. Sevgiler canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen atalet duygusu bizde değilde karşı tarafta olabiliyor çok haklısınız, biz inandığımız şeyleri denemeliyiz. Yapmayıpta içimizde kalacağına ve onun pişmanlığını yaşayacağımıza, denemişliğin verdiği bir rahatlığımız olur yapamamış olsakta. Çok teşekkür ederiz yorumunuz için. Mümin hoca insanı yormadan bu konuları anlatan usta biridir gerçekten. :) Sevgiler bizdenn :)

   Sil
 6. İnsanın tam da zamanında böyle bir yazıya denk gelmesi ne güzel:) Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aaa denk mi geldi hemde ne güzel çok sevindikk :)

   Sil
 7. Siz ne kadar güzel yazılar yaziyosunuzzz masallah canlarıma :) kesinlikle hayaller olmadan yaşamin anlami olmuyor sadece kulak vermek lazim kalbimizin isteklerine 😘💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa biz seni yeriiz ablişkoo çok teşekkürler 😘😘 :) evet kalpten kurduğumuz hayallerle geleceğimiz şekilleniyor o yüzden hayal kurmaya devam :)

   Sil
 8. Ne kadar güzel bir başlık çok anlamlı buldu emeğinize sağlık ve muhteşem yazı...Herkezin hayaline kavuşması dileğiyle tebrikler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz:) Umarız ki herkes hayaline kavuşur istediği şekilde :)

   Sil
 9. Hayal kurmakgüzel bir duygu, gerçekleştiği zaman dahada güzel :) emeğinizeağlık güzel bir paylasım olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz gibi gerçekleştiğinde daha güzel:) Hep hayallerimiz daim olsun, çok teşekkür ederiz, sevgiler :))

   Sil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤