Motivasyonlu

Haftanın Teması: Karar Ver!

Temmuz 24, 2017 Ruhuna Renk Kat 23 Yorumlar


İnsanların dönüm noktası yaşadığına inanırım ve her bir dönüm noktası ile kendilerini tamamladıklarına... Yaşadıklarına sahip çıkanların gücüne inanırım ve onların geleceklerini kendilerinin aydınlattıklarına...

En güzeli de bunlar değil midir zaten? Kendinin farkında olmak, gelecekten korkmamak! Çoğu zaman yaşanılanlar karşısında kendimizi etkisiz eleman gibi hissediyoruz. (gereksizce) Ve yine çoğu zamanda yaşadıklarımız yutan eleman niteliğinde bu hayat içerisinde sıradanlaştırıp, yutuyor bizi. (hissizce)
Oysa korkmamak var, kararların arkasında durabilmek.
Peki ya sen, bunu okuyan evet evet sen. Ne yapmak istiyorsun? Ne istediğini biliyor musun? Nereye gidiyorsun? Akışına mı bıraktın? Akıntılarla mı boğuşuyorsun?

Her bir dönüm noktasına gelindiğinde, asıl fark etmen gereken senin için an'ın şimdi değişebileceği olmalı. Hani "şimdi yaptın yaptın" derler ya, aynı öyle.
Günlerce etkisinden kurtulamadığın bir şey olabilir hayatında. Moralini bozabilir, canını sıkabilir. O şeyin sendeki etkisi, senden başkasının da umrunda değildir çoğu zaman. Çünkü herkesin kendi meşguliyetleri(!) vardır.
Hayat, senin. Sadece sana ait. Bir başkası seni iyi etmez, bir başkasının tesellileri can sıkıntını gidermez. En fazla üstündeki yükü paylaşarak atmış sayarsın kendini.
Çıkışlara dikkatli bak, kapanan her kapıyı aklına iyice kazı. Hiç fark etmediğin bir an'da olabilirsin. Bugün hayatın tamamen değişebilir. Kararlarınla! Oturup çıkışa geldiğin için, bu yol bittiği için, kapı kapandığı için ağlamak üzülmek mi istiyorsun, iyice bir düşün. İstemediğine eminim. İçinden gelen bir dürtünün veya iç sesinin (adını sen koy) "kalk ayağa" dediğini ben bile buradan hissedebiliyorum.

Odaklanacağın şey geçmişin olmasın. Geçmişinle yaşarsan zaten körelmişsindir ve geçmiş olsundur. Hayatımda önemli bir yere sahip olan biri bana muhabbetimiz esnasında şöyle demişti... "Geçmişimizi unut, şimdiye bak geleceğe bak, çünkü geçmişteki her şey yaşanması gerekiyordu, yaşandı ve bitti . Geçmişte yaşayacaksak, neden şu an birbirimizin hayatındayız?" O kadar etkilendim ki. Sırf onla konuşurken değil, konuştuktan sonra da düşündüm bu cümleleri. Evet, madem geçmişte takılı kalıyorsak hayatımızı neden yeniliyorduk? Neden yeni insanlar katıyorduk, neden yeni hayaller kuruyorduk? Haklıydı.
Geçmiş; geçmesi gereken, sadece alınan dersleriyle hayatımızda kalması lazım olan bir kelime. Arkamıza bakarak önümüzü göremeyiz. Bunu aklından çıkarma.

Çünkü; her çıkış bir başlangıç. Unutma.

Şimdi yapman gereken şey; bir dakika öncesinden yıllar öncesine kadar olan tüm geçmişinden kurtulman. Ne yaşadıysan, tam da durup düşünmen istediğin teraziye bilgilerini aktarıp tartman lazım... Ve bir karar vermen...
İleride kendini nasıl görmek istiyorsan öyle kararlarını şekillendirmen, yenilemen ya da en baştan kurman gerek.
Tıpkı duyduklarım gibi, umrumda değil geçmiş. Geçmişte yaşanan ne varsa hepsi şimdiki beni daha da sağlamlaştıran şeyler. Yaşanmasalardı, şu an eksik kalacak çok şey vardı.. Belki de hayatıma giremeyecek çok insan... Tüm kararlarımla gurur duyuyorum! İşte bunu sen de diyebil.

Ben buyum! Kararlarımla, hislerimle, yaşadıklarımla ben böyleyim! Ne mutlu bana, ne mutlu yolumdan şaşmayışıma!


Ben dönüm noktalarına inanan biriyimdir ve bu noktalarda aldığı kararları net yapan onlardan şaşmayan. Çünkü, bana göre bu zamanlarda hislerimi ve duygularımı kolayca bir yana atabiliyorum. Mantığımla birlikte gelen "hey, işte şimdi değişme vakti" diye bir ses çok baskın çıkıyor. Çok şükür ki bunları görebiliyorum.

Dilerim bu yazıdan sonra, bu cümlelerimden sonra sana da değinmişimdir. Ve hayatında doğru kararlar hep yer alır. İyi ki diyebileceğin, kendini çok daha huzurlu ve geleceğe karşı ışıl ışıl hissedeceğin zamanlar bolca olur. Dilerim.🙏

Musmutlu bir hafta dileğiyle... Bir sonraki iç döktürmecesinde görüşürüz. Sevgiler...


23 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. yaa bu kadar olur 🙈 ben tam senin yazını okurken, senin de burada yorum yapmış olman kalp kalbe karşıymışş 💞😍 Beğendiğine çok sevindim ayrıca 😍

   Sil
  2. Kalp kalbe karşı tabiii heyoo! ;))

   Sil
 2. Karar verebilmek zor olsa da dönüm noktalarında en önemli aşama...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle o noktalarda netleştirmek her şeyi çok önemli, bir daha o noktaya dönmemek için...

   Sil
 3. ah ah evet hepimiz böyle yapalım doğruuuuu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. deepppp senin yorumunu görünce oluşan surat ifadesi böyle: 😍 yapalım yapalım :)

   Sil
 4. hayat bir ileri iki geri devam ediyor geçmişe mazi geleceğe Niyazi hesabı 😊😀 dilerim hepimiz için herşey çok güzel olur 😊 güzel bir yazı olmuş yüreğine kalemine sağlık sevgiler 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen öyle dileriz her şey gönlümüzce olur 😊😊 çok teşekkürler sevgiler 😊

   Sil
 5. Nasıl güzel motive edici bir yazı olmuş! Bana kalırsa geçmişe de geleceğe de bağlanmamak lazım. Fazla gelecek düşüncesi de endişeye sebep olabilir insanda.. En güzeli şu an, nefes alabildğimiz sağlıklı olabildiğimiz için minnettar olabilmek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler 😊 Değil mi ama fazla gelecekte insanı yorar, geçmişe saplanmakta ruh halini bile etkiler en iyisi anı yaşamak doya doya tadını çıkarmak ve şükretmek her saniyemize :)

   Sil
 6. Vouvc harika yazmissiniz cok begendim canm ellerinize saglk :) dogru karsrlar alirsiniz insallah hep :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel anneee teşekkür ederiz cümlemize amiin inşallah 😊😊

   Sil
 7. Çok güzel ve motive edici bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
 8. harika bir yazı olmuşş ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize çok sevindik teşekkürlerr 😊

   Sil
 9. Donum noktalari ve kararlar.Bu iki kavram benim hayatimin ozeti.Kalbime dokunan bir yazi oldu💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel yazımız ile kalbe dokunabildiysek😊 İkisi birbirini tamamlayan parçalar misali...

   Sil
 10. Boşuna dememişler en kötü karar kararsızlıktan iyidir diye.Ya biz karar vereceğiz yada başkaları bizim adımıza karar verecek.Hep bizim tercihlerimizden kaynaklanıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle kararsız olmaktansa kötü de olsa bir konu hakkında net bir kararımız olmalı... Hayatta bizim olduğu için başkalarına söz hakkı bırakmamak gerek:)

   Sil
 11. Ben korkarım. Korkmak beni çoğu zaman tedbirli yapıyor. Biraz korkmayı sizede tavsiye ederim. İyidir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir bakış açısı gerçekten, bu şekilde düşünmemiştik teşekkür ederiz :)

   Sil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤