Motivasyonlu

Haftanın Mottosu: Bakış Açını Değiştir

Mart 26, 2017 Ruhuna Renk Kat 0 Yorumlar


Kolay bir iş değil, farkındayız. Bazen o kadar karambole geliyor ki bir şeyler, değil bakış açısı değiştirmek fikir yürütmekte bile zorlanıyoruz.
Biz de o karambolden mümkün oldukça kaçmak için neler yapsak diye konuşuyorduk aramızda... Düşündük, aslında herkeste bulunmayan ender bir olgunun farkına vardık. Ne mi o olgu?
"Bakış açısı"
Yanlış okumadınız, bir bakış açısı ile hayattaki sarpa saran tüm işler halloluyor, düğümler de çözülüyor. Nasıl mı? Anlatalım.

Sizinde fark ettiğiniz gibi her konumuz, her mottomuz farklı olsa da hepsi biraz benzer bir noktada birleşebiliyor.
"Olumsuzu olumluya, negatifi pozitife nasıl çeviririz?"
İşte tüm ana tema, bu bahsettiğimiz kısımda odaklanıyor. Ne tarafı seçeceğiniz size kalmış denilse de size bırakmayalım biz, anlatmaya devam edelim.
Kafa karışıklığından, yoğunluğundan, doluluğundan adına ne derseniz ondan ötürü doğru düşünemediğimiz doğru göremediğimiz çok zaman var.
En basit örneğiyle, bardağın boşluğuna üzülüyoruz bu "zamanlarda".

Herkes aynı yöne bakıyor diye, bakmak zorundaymışız gibi hissedebiliriz. Ama durum gerçekte öyle değil. Herkesten farklı yöne bakın ki; fark edilin. Herkesten farklı yöne bakın ki; herkesin göremediğini bir tek siz görün.
Biraz Martı Jonathan olun mesela. Martılarda çok şey başarabilir. Önemli olan ne istediğinizin farkında olmanızda. Önemli olan düz mantık gitmeyip; herkes böyle yapıyor diye ben yapmayacağım farklı olacağım demekte.
Bir tarafı deniz bir tarafı dağ olan bir yol düşünün. Hangi tarafta yolculuk etmek isterdiniz? Manzaranız ne olsun isterdiniz?
Cevabınız sizi istediğiniz yola çıkaracak.

Bir de günlük bir durumdan örneklendirelim.
Bir derdiniz var. Mesela ne olsun bu dert? Sevgilinizden ayrılmışsınız... (Emin olun bu dertte gereğinden fazla önemseniyor) Kendinizce ayrılık için, daha doğrusu ayrılık acısı çekmeniz için yüzlerce sebep var. Hatta öyle ki; tüm suçu kendi üstünüze almışsınız. "Ben şöyle yapsaydım, ben böyle yapsaydım ayrılmazdık vs." gibi gibi şeyler... Onlarca arkadaşınıza anlatıyorsunuz, bu acıyı atlatabilmek için ya da kendinizce fikir edinebilmek için... Genelde bu durumlarda bilirsiniz ki, herkesin arkadaşı kendi arkadaşını destekler. Peki, bakış açısı bunun neresinde diyeceksiniz? İşte cevabı;
İnsanlar, özellikle de yakın çevrenizdekiler size genelde teselli niyetine cümleler sarf ederler. İyi bir şey tabii ki bu. Ama aynı zamanda da kötü. Çünkü sizin farklı bakmanızı engellerler. Kendi hatalarınızın, karşı tarafın hatalarını net olarak göremezsiniz. Ya onu ak sanarsınız, ya kendinizi. Oysa; sorunları düşünseniz, sebepleri düşünseniz başka tesellilere sığınmaktansa oturup ciddi anlamda düşünseniz "bitmesi gereken her şeyin bittiğini" anlardınız. Veya geleceğiniz için tecrübe olabilecek dersleri çıkarır, onları bilerek ileriye daha iyi bakabilirdiniz. Olumsuz olarak gördüğünüz bu durumun, aslında size çok iyi gelebileceğini fark edebilirdiniz.
(Biz bu konuyu bir ara derinlemesine işleyelim ne dersiniz?)
Bir fikre sabitlenmektense, bir olumsuzluğa hayıflanmaktansa, bir şeyleri görmezden gelmektense her yöne de bakabilmeli. Her yöne olmasa bile; herkesten farklı bir yöne bakabilmeli. Dümdüz at gözlüğü takmış gibi veya pembe gözlük takmış gibi olmaktansa; her renge de bakılabilmeli, 360 derece dönüp nerede ne var izlenebilmeli.
Baktığınız açı sizin hayata olan yönünüzü belirler.
Bardaktaki boşluğa bakarsanız, neden dolmamış diye üzülürsünüz.
Doluluğa bakarsınız, bu kadarını doldurabildim devamını da doldururum diye sevinir ve azimli olursunuz.
Deniz tarafından yolculuk ederseniz, içinizi açacak bir sürü kapı aralanır, hayal kurar ve bir şeyleri gerçekleştirmek için istek ve inanç duyarsınız.
Dağ tarafından yolculuk ederseniz; kasvetine kapılır umutsuzluğa düşersiniz.
Ne taraftan baktığınızı seçin. Baktığınız taraf sizi üzüyorsa ve mutlu etmiyorsa, başka taraftan bakın.
Gittiğiniz yol sizi güldürmüyorsa, geri dönün. Çok geç değil, hiç bir şey için.

Başka bakın, güzel bakın, iyi bakın, renkli bakın, farklı bakın. Ama herkesin yolundan gitmek yerine kendi yolunuzdan gitmeye bakın.

Bir olumsuzluk görünce, mutsuz olmaya meyilli canlılarız. Doğamız bu.
Ama bir olumsuzluk görünce ona, "dur bakalım, sen olmamışsın seni bir değiştirelim" demek gerek. Bunu yapabilecek irade de var eminim ki hepimizde. Her olumsuzun altında farklı bir şey vardır, iyi bir şey.
Hem zaten hiç bir şeyde imkansız değildir. En fazla zordur, ama zorda kolaylar.

Haydi bu hafta bakış açımızı geliştiriyoruz ve değiştiriyoruz. Güzel olan her şeyin gözümüzün önünde olması dileğiyle, mutlu haftalar.😍🙌

0 yorum:

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤