İlham,

Haftanın Motto Kelimeleri: İlham ve Tutku

Mart 12, 2017 Ruhuna Renk Kat 4 Yorumlar


"Tutkunuzu bulun ve işiniz iş olmaktan çıksın."
"Başarılı olmak için bir dahi ya da bir hayalci, hatta bir üniversite mezunu olmak dahi gerekmez. İhtiyacınız olan tek şey bir taslak ve hayaldir."
"Başta zor gelebilir, başta her şey zor gelebilir."
"Eğer her gün reddedilmiyorsanız, hedefleriniz yeterince tutkulu değil demektir."
"Başlamak için konuşmayı bırak ve işe koyul."

Bir kaç motivasyon cümlesi ile haftaya başlamaya ne dersiniz?
Bıkkın, sıkılmış, pazartesi sendromuna adım atmaktansa, bu hafta ile birlikte hayatınızda iki yeni kelimeye yer açmaya? İlham ve Tutku...


Şu anda hiç olmak istemediğiniz bir işte çalışıyor olabilirsiniz, her sabah hiç istemeye istemeye gidiyor olabilirsiniz. Hayalleriniz olabilir, bir türlü hayatlara çeviremiyor ve hep o yarışı kaybediyor olabilirsiniz. Hobiniz olabilir, bunu ticarete döküp çevrenizdeki olumsuzluklardan korkuyor olabilirsiniz. Yetenekleriniz olabilir, ama henüz keşfetmemiş ve kimseye de fark ettirmemiş olabilirsiniz. Planlarınız olabilir, ama yeteri kadar risk alamıyor ve her tökezlemede pes edesiniz geliyor olabilir. 
Emin olun hayatı bu şekilde değerlendirmemek gerekiyor. Daha doğrusu hayatı bu şekilde monotonlaştırmayıp, ona boyun eğmemek gerekiyor.

Önce; ilham.
İlham için, ilham perilerini bekleyerek zaman kaybetmenize gerek yok. Doğa size yeterince ilham kaynağı sunuyor zaten. Doğayı bulamıyorsanız, kendi hayatınız bile ilhamla dolu. Gün içinde yaşadıklarınız, konuştuklarınız, bir arkadaşınızın anlattıkları, çok eğlendiğiniz bir ortam, çok sevdiğiniz bir mekan bile ilham verebilir. 
İlla ki; hayatınızda dönüm noktası dediğiniz bir nokta vardır. İlla ki de; hayata bakış açınızı değiştirebilecek bir olay yaşamış veya bir sözden çok etkilenmişsinizdir. Bunlar da bir ilhamdır. Bazen durduğumuz noktalar, bize doğru yolları göstermek için birer ipucudur. 

Sonra; tutku. 
Bir işe ne olursa olsun, tutkusuz başlamamalısınız. Çünkü ilham ve tutku birbirini bağlayan iki etken. Biri olmadığında diğeri de eksik kalmış oluyor. Aşkta da, işte de tutku duymadığınız hiç bir şeye başlangıç yapmamalısınız. Yine Ayşe Arman'ın sevdiğim bir sözü var: "Tutku duymadığın adamın elini tutma, tutku duymadığın işi yapma."
Bir işe tutku duymadan başlarsanız, o işin tüm heyecanı kaçıyor hatta heves olarak bir köşede kalabiliyor. Elinizde olan bir yeteneğe bile tutkuyla yaklaşmanız gerek. 
Aşk söz konusu olduğunda ise; herkesin olmasındansa gerçekten kalbinizi attıran bir adamın/kadının elini tutmanız, onda tutkuyu görüyorsanız öyle yaklaşmanız gerek.

Yerinizde saymak mı, bir şeylere adım atıp elinizdeki tüm güçle ilerlemek mi isterdiniz?
Korkularınıza yenilip vazgeçmek mi, cesaretinizle risk alıp başarıya ulaşmak mı?
Herkesin başarı hikayelerini dinlerken "vay be" diye iç mi geçirmek istersiniz, kendi başarı hikayenizi anlatıp "vay be" dedirtmek mi?

Bu soruların cevaplarını bulduğunuzda yapmanız gereken şeyleri tamamlamış olacaksınız zaten...
Hayaliniz varsa, yeterli.
İçinizde, her şeyden ilham alabilecek bir insan varsa, yeterli.
Hayalinizin gerçekleşmesi sizin için, hayatınızın aşkına kavuşmak gibi bir şeyse, yeterli.

En büyük yetenekler, şu an kullandığımız app'ler, şu an kullandığımız sosyal mecralar hayallerini değerlendirip tutkuyla işlerine sarılanlardan çıktı. 
Yapamazsın diyeceklerdir, tökezletmek isteyeceklerdir, bazen siz bile "ya olmazsa" diye şüpheye düşeceksinizdir. Ama vazgeçmeyin, hayallerinize dört elle sarılıp, bundan sonrasında tasarlayın, adım atın, ilham alın, tutkuyla bağlanın ve gerçekleştirin.

Biz inanıyoruz, yapabilirsiniz.
Biz inanıyoruz, yapabiliriz.


Herkese ilham ve tutku dolu harika haftalar.🌼

Photo:

4 yorum:

 1. İnsanın hobisinin işi olması mükemmel olurdu. Dediğin gibi ilham ve tutku olunca imkansız denilen gerçekleşebiliyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle mükemmel olabilirdi ama çokta zor değil :) Her şey inanmamızla aslında, içimizde de biraz ilham biraz tutku olduk mu her şeyin üstesinden gelebiliriz.

   Sil
 2. Hayatımızı düzene koyabilsek gerisi corap sökügü gibi gelecek de, sartlar ve imkanlar işte :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğru valla :) Şartları oluşturmaya çalışmaktan diğerlerine odaklanamıyoruz bazen :)

   Sil

Sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ^^ ❤