#minimalmutluluk,

#MinimalMutluluk ile 30 Gün Şikayetsiz Yaşam & MİM

Nisan 20, 2018 Ruhuna Renk Kat 29 Yorumlar


Mer-ha-baaaaa :) Yine şahane bir girişle geldim. Emin olun konu da size şahane gelecek. Bugün minimalizm ve mutluluğu birleştiriyoruz. Az ve öz de olsa her şeyden mutlu oluyoruz. Detaylara inmeden önce, bu konunun kaynağını ve başlangıcımı anlatmak istiyorum. Yazının sonunda ise bir isteğim olacak beklemede kalınız. :)

İnstagram üzerinden tanışmış olduğum banabunlarlagelblog sahibesi İmge'cim mart ayı gibi bir fotoğrafıyla birlikte bizimle her gün birer mutluluk sebebini paylaşacağını belirtmişti. Youtube kanalı da var zaten ve oldukça güzel videolar çekiyor bence. Bu konuyla alakalı da o sıralar "30 gün şikayet etmeden durabilir misin?" adlı bir video yayınladı. (Video için adına tıklayabilirsiniz.) Bende izledim, zaten fotoğrafı da görmüştüm ona hak verdim ve kendi kendime "bende başlamalıyım" dedim. Ve bugün de 30 günlük şikayetsiz yaşamımın son günü. Tövbe ya öyle bir söyledim ki, yani 30 günlük bir diyet programı gibi düşünün. :)

İmge'nin anlattıklarından beni bu denli etkileyen kısımlardan bahsedeyim önce...
Beni bilirsiniz, çoğu anlattığım konularda motivasyon ve her olumsuzluktan bir pay çıkarma düşüncesi içerisinde olurum. Bu sebepten de kişisel gelişim ve pozitif her türlü konuya karşı aşırı ilgiliyim. İmge'nin de dediği gibi şikayet ediyoruz! Kalabalıktan, trafikten, geç gelen otobüsten, beklemekten hep şikayetçiyiz, birçok şey sayabilirim bunlar gibi. Zaman öylece akıp giderken fark etmeden mızmız birine dönüşerek geçiriyoruz günümüzü. Bunlara dur demenin zamanı aslında. Şikayet ettiğimiz, iyi tarafından bakamadığımız her şey için kendi kendimizi mutsuz ediyoruz halbuki.30 gün şikayetsiz durmak mümkün değil gibi geliyor, ama emin olun bir başladığınızda bakış açınız da yavaş yavaş değişiyor. Yeter ki sıkılıp yarıda bırakmayın. Ya da süresi uzun diye düşünüp başlamamazlık etmeyin. Bu aşama herkese iyi gelecek ve ruhen de sizi kuvvetlendirecek çünkü...
Bir de şu var; bir şeyi, bir aktiviteyi 21 gün düzenli yaptığınızda beyninize de alışkanlık olarak işleniyor. Daha doğrusu yapmadığınız an boşluğunu hissediyorsunuz, beyniniz ize o komutu hatırlatıyor. Bu açıdan da 30 günlük süreç içerisinde, her gün bir tane bile olsa şükür ve mutluluk sebebi bulmanız sizin en güzel alışkanlıklarınızdan birisi olabilir. En azından gece yatmadan kendinizi motive ederek uyursunuz.

İşte bende böyle başladım ve 30 gün boyunca instagram hesabım üzerinden paylaşım yaptım. Sizlere 30 gün boyunca nelerden mutlu olduğumu da sıralamak istedim. Bu kısma dikkat, lazım olabilir. :)

⤞ 1. Gün: Sosyal medyaya uzun bir ara vermiştim, neyseki o sıra döndüm. Yokluğumda beni hiç unutmayanların olduğunu bilmek en güzeliydi. Dönüşümü de enerjik başlattım, çok şükür de tam gaz devam.
⤞ 2. Gün: O gün en yakın dostumla görüşmüştüm ve birlikte dertlendik, 5 dakika sonra da dertleri kahkahalara çevirdik. Her an var olan dostlar iyidir.
⤞ 3. Gün: Bir günlüğüne her şeyi boşladım, evimde ayaklarımı uzatıp istediğim her keyfi yapabildim.
⤞ 4. Gün: İnstagram hikayemde yazdığımı aynen yazıyorum buraya da... Korkumla yüzleştim ve onun bu kadar önemli olmadığını fark ettim. Bazı kişileri ve bazı durumları "kendimden" daha değerli hale getirmemeye bir alkış. :)
⤞ 5. Gün: Hedeflerimi tek tek gerçekleştirmeye başladım.
⤞ 6. Gün: Kaçamak yapabildiğim mis kahveye bir point mutluluk sebebi. :)
⤞ 7. Gün: O gün yağmur yağıyordu ve çatıya vuran damla sesleriyle çok mutlu olmuştum. Islanmak da yağmuru hissetmek de güzel bence.
⤞ 8. Gün: Çocukluğumu, gençliğimi geçirdiğim mahalleye gittim. Çok özlemiştim, 2 senedir görmüyordum ve anılarım birer birer geçti gözümden. Çoook güzeldi.
⤞ 9. Gün: Galeriye bakarken aslında güzel yerler gezmişim ve az yer de görmemişim hani dedim, buna da çok mutlu oldum. Gelsin gezme planları :)
⤞ 10. Gün: Yine İmge'nin önerisine denk gelmiştim. Tedx 'de Mustafa Sarı'nın konuşması beni çok etkiledi. Pes etmemek için beni bir kez daha cesaretlendirdi.
⤞ 11. Gün: İnstagramdan severek takip ettiğim @admbrs 'ın bir fotoğrafı ile mutlu oldum. O kadar güzel bir ağaçtı ki...Tazelenme zamanı olduğunu hatırlattı kendisi.
⤞  12. Gün: Aslında gergin bir gündü benim için, ama o gün hem çok istediğim bir kitabı çekilişle kazandım hem de anladım ki dostu düşmanı birbirinden ayırmak gerekiyormuş. İşine yardım ettikçe yanımda durup sonra kaybolanlar out canım.
⤞  13. Gün: İyi ki ailem yanımda, onlarla geçirdiğim her an çok güzel.
⤞  14.Gün: Kitapkahveyasam sahibem Pınar ile harika bir gün geçirdik, deniz, yeşillik ve bolca güneş. O günü tamamen ona ithaf etmiştim.:)
⤞  15. Gün: Bol gülmeme ve salıncakta sallanmayı çok sevişime gelsin tüm sebepler. :)
⤞  16. Gün: Doğaya kaçıp kendimi deşarj etmeme mutluluk sebebi bıraktım bolca. Papatya topladım, şeytan tüyü uçurdum, mis gibiydi.
⤞  17. ve 18. Gün: İki günü bir arada yapmıştım, tüm hafta sonu ders çalıştım ve azimle bitirdim. Gelecek için çekilen her çile mübah dedikleri. :)
⤞  19. Gün: Vicdanım rahat, kalbim rahat ve bana karşıt olan her kim varsa da benim üstümde bir ağırlığı yok. Ne mutlu temiz kalplere...
⤞  20. Gün: Yaklaşık 6 aydır bir türlü görüşemediğim kıymetlim nam-ı diğer kankicancanımla geçirdim tüm günü. Ne diyordum, sizi bakışınızdan nefes alışınızdan anlayabilen dostlarınız olsun. İşte o da onlardan biri. İyikim!
⤞  21. Gün: Favorilerime giren ve ileride sizinle de paylaşacağım diziyi minimal mutluluk sebebi yaptım. Hem dizi güzel, hem de müzikleri. Tüm albümü indirdim desem yeridir. Las Chicas Del Cable diyeyim, beklemede kalın. :)
⤞  22. Gün: Tuhaf dergiyi okurken Küçük Prens sözlüğünü çok beğendim. Sevgi de mutluluk da minnacık şeylerde bulunabilir. Ve o gün kendime sevgimi verebilmek için 2 güzel bodrum papatyası ve 4 kadife çiçeği aldım. Öyle güzeller ki. :)
⤞  23., 24. ve 25. Gün: Sınav dönemimdi, hepsini iyi veya kötü bir şekilde hallettim. Üzerimden yüklerin kalktığını hissettiğim üç gündü.
⤞  26. Gün: Ardından da bloga girip çok mutlu olacağım bir gelişme gördüm. 50 bin görüntülenme ve Ruhunarenkkat'ın açıldığı günden bu yana oluşan 5.500 tekil okur sayısı. İşte bu her şeye bedeldi. Hepinizi çok seviyorum!
⤞  27. Gün: 2 sene öncesine ait sildiğimi sandığım bir şeyi hatırlattı telefonum, sabahın ilk saatlerinde hemde. Sonra düşündüm ki, ne çok şey yaşamışım, ne çok şey geçmiş ve iyi ki de geçmiş. Şimdi daha mutluyum, özgürüm, huzurluyum ve daha çok gülüyorum. Zamanında üzen şeyler, şimdi hissiz bırakıyormuş. Hayat değişik. Şükür sebebim; doğru kararı zamanı geldiğinde vermem ve şu an ki hayatımda sahip olduklarım, kazandıklarımdı. Üstelik o gün de Canım kuzum morduslerkitapligi sahibem ile görüştüm, kağıt müzesine gittik ve cidden çok güzel bir güne dönüştü.
⤞  28. Gün: Erteleyip durduğum tüm işlerimi yaptım. Üşengeçlik ve ertelemek kötüdür, yapmayalım. :)
⤞  29. Gün: Biraz rahatsızlık çeksem de, epeydir hissetmeyi unuttuğum şeyler geri geldi sanki. Öyle çok gülücük surattım ki gün boyunca. :)
⤞  30. Gün: Ve bugün... Şu 30 gün bana o kadar çok şey kattı ki, meğerse ne çok mızmızlanıyormuşum ve minnacık şeylerle bile mutlu olunabilirmiş. Ya düşünsenize çiçekten, gökyüzünün güzelliğinden de çok ama çok mutlu oldum. Bir de şu sınav sonuçlarım iyi gelse ah ah :) Hatta bir de çok amin dediğim bir şey var o da olsa. :) (Yine çok istek sıralamaya başladım, tamam sakinim.) Bugünün mutluluk sebebi beni minimal mutluluk ile tanıştıran İmge'ye gelsin. Seviliyorsun. :) Artık detaylarla daha büyük mutluluklar yaşayabiliyorum.

Yanii benim 30 günüm böyle geçti, biraz uzun oldu farkındayım hatta belki daha da dolu sebepler sıralayabilirdim buralara. Ama 30 gün boyunca her gün aklımda en çok hangi noktanın kaldığını not etmeye çalıştım. Şimdiiii gelelim sizden istediğime. :)

İmge ile de konuşmuştuk, bunun zincirleme bir mutluluk oluşturmasını çok istedik. Şöyle bir şey yapsak? Bunu bir mim yazısına dönüştürsem ve birbirimizi mimleyerek daha çok büyüsek? 30 gün zor derseniz, en azından gün içerisinde veya birkaç günlük sürecinizde minicik de olsa sizi mutlu eden şeyleri yazsanız, paylaşsanız?
Hatta isteyen 1 gün boyunca tek seferde, isteyen 10, isteyen benim gibi 30 gün boyunca #minimalmutluluk adı altında kendisini gülümseten, mutlu eden detayları yazsa ve merak ettiği blogger arkadaşlarını mimlese ? Süper olabiliiir. :)
O zaman ben; 30 mutluluk sebebi isteyeceğim dostlarımı aşağıya bırakıyorum ve kaçıyorum. Bu arada sadece mimlediklerim değil her okuyan bu mimi yapabilir, ben biraz etiketlenmeyenlere de pay bırakmak için kişi sayısını abartmak istemedim. Yoksa çoook kişi çıkardı buraya. :)

❤ Thesaglams :)
❤ Morduslerkitapligi :)
❤ Goncanindunyasindan :)
❤ Ezgissimo
❤ Ece Evren
❤ Sade ve Derin
❤ Düş Tasarımcısı
❤ Annesinin Prensesi
❤ Her Telden Şef
❤ Saadet Sezer
❤ İnciden Notlar
❤ Mavinin Her Bir Tonu
❤ Fullinblog
❤ Mavi Melodi
❤ Feri Peri

Bu yazıyı sonuna kadar okuyan herkesin mutluluğu bol olsun :P Şaka tabii hepinizin mutluluğu bol olsun. 😍