Yazı Dizileri

1 Harf 1 Kelime Yazı Dizisi: Dost

Nisan 16, 2018 Ruhuna Renk Kat 6 Comments


Biraz zaman geçtikten sonra yeniden bir açılış yapmanın vakti gelmemiş miydi sizce de?
Belki şu an bu yazıyı ailenizin yanında oturmuşken okuyorsunuzdur, belki arkadaşınızla sohbet sırasında denk gelmişsinizdir. Eğer ikinci ihtimale de ben denk geldiysem, sakın buradan ayrılmayın derim. :)
Haydi alın çayınızı, kahvenizi eşlik edin sohbetime...

Sizce "dost" nedir? Eminim böyle bir soru hepimize sorulduğunda aklımızda veya hayatımızda bulunan dostumuza göre cevaplandırır, ona göre bir tanımlarız kafamızda.
Kimimize göre, bizi adı geçtiğinde gülümsetendir... Kimimize göre, efkar sebebimizdir. Hepimize göre değişiyor. Ama hepimizde ortak bir tanımı var, gönlümüze şimdi ya da önceden iyi gelen kimsedir.

Günümüzde bunun anlamının unutulduğunu düşünüyorum, belki de bundandır her yazı dizisinin yeni kelimesinde sizin hayatınızda atlamamanız gereken temaları sunuşum. Şu kelime şu anlama gelir diye anlatmak değil derdim, "bakın bir harften bir kelimeyi unutmayın, o da bu" demek istiyorum aslında.


Geçenlerde Oğuzhan Uğur'un onedio videolarından birini izliyordum, onunla eğlenip düşünebilmek güzel oluyor, herhangi bir youtuber ın anlamsız videolarındansa... Orada Yalın'ı konuk etmiş ve müziğin artık bizlere hap olarak verildiğinden bahsetmişti. Bakın bu çok önemli bir nokta. Ben bunu hayatımızın her alanında düşünüyorum, her şeyimiz hap gibi verilmiyor mu? Bir müzikten başlayalım, şimdi beğendiğimizi telefonumuza indirmek saniyeler sürüyor. Bir kahveyi sohbetle muhabbetle keyif çıkararak içmek yerine, instagramımıza bakarken bize öylemesine eşlik etsin diye içiyoruz, bitti. Bunlar çok basit şeyler, ama çevreye bakınca tek hap gibi yuttuklarımız da değiller maalesef. Zamanın kıymetini, yaşımızı doya doya yaşamanın, ailemizle geçen anın değerini bilmiyoruz. Gülümsemenin, sevmenin sevilmenin bile hızlı ve basit yaşandığı bir dönem bu. Hiç ama hiç emek harcamıyoruz, sadece tüketiyoruz ve çok sabırsızız. İş, özel veya aile yaşamı fark etmeden her konu da sabrımız yok. Birine emek harcaması zor gelir haldeyiz.

Niye?
Ve ben neyi atladım sizce bunca saydıklarım arasında?
Hani dostumuz?

Hızlı yaşamak, teknoloji, sabırsızlık bir kenara bırakıldığında asıl sorun ne biliyor musunuz? Tatminsizlik. Çevrede o kadar kişiye bakıyorum, bizzat bende yaşadım ve gördüm. İnsanlar karşılıklı ilişki kurmayı seviyor. O ilişkiden tatmin olmayı.

Daha iyisini, daha güzelini bulana kadar en iyiyi sizmişsiniz/bizmişiz gibi gösteriyorlar, öyle davranıyorlar. Oysa amaç tamamen, çıkar. Maddi ya da manevi açıdan bir şekilde sömüren kitle var artık. Korkutucu.

Böylesine de korkutucu bir dönemde elimizdeki saf ve doğal olan hiçbir şeyi kaybetmemeliyiz bence. En çok da dostlarımızı. Doğduğumuz ve bu yaşa geldiğimiz asıl ailemizin yanında, dostu olan insanın da ikinci bir ailesi oluyor çünkü... Bu demek değil ki, ilk bulduğunuz insana dost muamelesi yapın, her sırrınızı anlatın, bol gıybet yapın. Tam tersi sakın bunları yapmayın.
Dost kelimesinin hakkını veren insanlarla olmak lazım. İyi, kötü ayırt etmeden bir dostunuzun mutlaka aklında olun ve yanında olun. Bunu okuyan herkes eminim ki hem fikir bu konuda, bir dost bulmak çok zor ve bir dost size bir aile daha olabilir.

Genelde lise dönemlerinde özellikle şu soru çoktu, belki hala çoktur bilemiyorum geçen anketlerde görmüştüm gerçi (yapmayı unutsam da).. Kankan mı sevgilin mi? "Üff, ergen misin canım ya?" dercesine bir soru sanki. :) Ama biz onu değiştirelim, dostun mu aşkın mı diye bir soruyla karşılaşsam tekrar tartışmasız dostum derdim. Emin olun, 1 ailemizin, 2 asıl dostlarımızın yerini kimse tutamaz. Başka birini sevebilir, aşık olabiliriz ama diğerleri hayır. Şimdi bazıları diyecektir, e aile tamam da yeni arkadaşlar da edinebiliriz diye... Edinebiliriz, neden edinmeyelim? Ama bir parçanın yerine tam uymayan bir parçayı oturtamazsınız. Bu hayatta herkesin yeri farklı olmalı, farklı da kalmalıdır...

Çok uzattım biliyorum ama, siz benim her kelimemi çok iyi anladınız biliyorum, hissediyorum bunu. :) Bir dostunuz varsa, her deliliği de birlikte yapın, her derdi de birlikte göğüsleyin, birlikte de gülün, birlikte olmaktan da asla vazgeçmeyin. Ne olursa olsun inandıklarınız uğruna emek verin...

Dostluğa, hayata inanan ve tüm hissettiklerim için arkamda olan dostlara da selam olsun. Severim sizi. :)


Bunlar da ilginizi çekebilir

6 yorum:

 1. Teknolojiyle birlikte iletişimin de gelişmesi gerekirken,her geçen gün yalnızlaşıyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, teknoloji bu süreci hızlandırıyor maalesef..

   Sil
 2. Benim için dostlar bu hayattaki en önemli şeylerden biridir.Dostlarımız olmadan var olan bir hayat muhtemelen çok sıkıcı olurdu :D ne yaparsanız yapın eğer onu paylaşabiceğiniz birileri yoksa ne yaptığınızın pekte bir önemi yoktur.
  dostlar bu anlamsız dünyayı anlamlandırmamızı sağlayan kişilerdir.Dostlarınızı sevin ve onları kaybetmemeye çalışın :) çok güzel bir yazı olmuş çok beğendim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel anlattın yine bak her zamanki gibiii :) Dostlarımız iyi ki varlar, iyi ki varsın! :)

   Sil
 3. Benim dost olarak gördüğüm iki arkadaşımda ailem gibidir. Gerçek bir dostu olanın kolay kolay sırtı yere gelmez. Yazını güzel olmuş, kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel söylediniz, gerçek bir dostu olanın sırtı yere gelmez gerçekten de öyle.. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. :)

   Sil

Yorumlarınızı bekliyoruz