Yazı Dizileri

1 Harf 1 Kelime Yazı Dizisi: Çocuksu

Mart 21, 2018 Ruhuna Renk Kat 14 Comments


İçindeki çocukla mutlu mesut olanlar, o çocukla büyüyenler ne güzeller...
Yaşın ne önemi var? Eğer istersen 7'inde de çocuk olabilirsin 70'inde de içindeki çocuğu yitirmeyebilirsin... Her şey istemekle alakalı, biraz da hislerinle...

"Şu hayatta neler geldi başıma, çocuklar kadar mutlu olmayı özlüyorum, çocukluğa harcayacak vaktim bile yok" diye mızmızlanma. Çünkü bu mızmızlıklar içinde hayat çok kısa. Neden boşa harcayasın ki?
Şu hayatı kazanmaya çalışmaktan kendimizi ihmal ediyoruz. Belki bazılarımız farkında, belki kimsenin ruhu duymuyor. Kendi özümüze bakmayı unutalı epey oldu, ne istediğimizin farkında olmayalı ve hayallerimizi hep arka plana atalı da...
Yaşadığımız hayat, çektiğimiz sıkıntılar, sorumluluklarımız bazen bizi "çocuksu" mutluluklarımızdan uzaklara sürüklüyor. Ama tek bir an için bile değmez mi bu ufak görünen büyük mutluluğa?Boş verin, haydi gelin dönme dolaplara binelim. Lunapark tam bize göre. Boş verin ya, kimin hakkınızda ne düşündüğü umurunuzda olmasın. Açın kollarınızı gökyüzüne daha yakın olmayı hissedin, son anına kadar.
Hoplayın zıplayın kahkaha atın hiçbir şey düşünmeden içinizden gelen her şeyi yapın. Çünkü, neden yapmayasınız?

Balonları sevebilirsiniz, atlı karıncaya aşk dolu gözler ile bakabilirsiniz, salıncaklar gözünüze dünyada ki en mutluluk verici şeylerden biri gibi gelebilir, hatta kaydıraklarda.. Rengarenk olan her şeyi sevebilir, hâla barbie bebeklerle veya oyuncak arabalarla mutlu olabilirsiniz. Kaç yaşında olursanız olun, çizgi film izlemekten de ayrı zevk alabilirsiniz.
Diyorum ya; kaç yaşında olursanız olun diye... Olduğunuz yaş değil hissettiğiniz yaşı hayatınıza uyarlayın. Biraz çocuklaşmaktan zarar gelmez. Biraz hayatı akışına bırakmaktan da...

Ben hep çocuksu ruha sahip olmanın bir erdem olduğuna inanırım. "Kendi hayatımı, kendi istediğim gibi yaşamak" ve bunu "içimdeki çocuğu öldürmeden, hapsetmeden yaşamak" mükemmel bir şey bence. Ve hoşlandığım, sevdiğim, severek yaptığım her ne varsa beni ben yapanlar. Ben bunlarla yaşamayı seviyorum. Bunları yaşıma göre değiştirmeyi de düşünmüyorum.

Bize dayatılanlar mı demeliyim, bizim kültürümüz mü bilmiyorum ama şu durum var; "yaşına göre davran". Olgun olmayı, yetişkin gibi davranmayı put gibi durmak, ciddi olmak, sadece yetişkinlerin yaptıklarıyla ilgilenmek, Küçük Prens'de ki gibi "ciddi bir adamım ben" diyen misali iş iş iş-para para para anlayışıyla yaşamak sananlar var. Oysa ne hayat bu, ne de yaşına göre davranmak.

Yerine göre nasıl davranılması gerektiğini biliyor, o an ki ortama uyum sağlıyor, çocukla çocuk bile olabiliyor, hatta bunlarla yetinmeyip en çocuksu hallerinizi en yakınlarınızdan bile saklamıyor, çocuklar kadar şen olabiliyorsanız; asıl yetişkin sizsiniz.

Şu kısacık hayatımızı ciddiliğe sığdırmamak için bir adım atmaya değmez mi sizce de?
"Ayıplarlar, kınarlar, ne derler" diye düşünmeden tek bir günü bile kendimize ayırmaya değmez mi?

Ç harfi ile başlayan onca kelime varken, neden bu diye soracaksınız... Söyleyeyim...
İçinizdeki o "çocuksu" hisleri dışarı sunma zamanı gelmişti, unutmayın dönme dolapta 1 kişilik yer daha var...
Bunlar da ilginizi çekebilir

14 yorum:

 1. Hemen biniyorum o dönme dolaba. Ben kızımla birlikte hala kaydıraktan kayıyorum kim ne der diye düşünmeden. İçimizdeki çocuğu öldürmeye gerek yok ki. Çünkü o bizim en masum,en güzel yanımız.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa çok güzelsiniz seviyorum sizi :) Ne güzel dedin içimizdeki çocuk gerçekten de en masum yanımız hep daim olsun :)

   Sil
 2. Belki de hayat çocuklukta çabuk büyümek isteyip,büyüdüğümüzde de "Keşke çocukken şunları da yapsaydım."demekle geçiyor.Belki de biz büyümüyoruzdur.Zaman bizi yanıltıyordur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nede olmasın? Olabilir :) Çocukken bir an önce bu yaşlara gelmek isterdik, şimdi ise küçük kalsaydık diyoruz hayat çok şaşırtıcı aslında :)

   Sil
 3. Korkarım ben ama çok güzel seyrederim,olur mu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa olur tabii olmaz mı hiç, ama binmek istediğinde de seve seve eşlik ederim ben sana :)

   Sil
 4. Kuzum istedigin kadar cocuk ruhlu ol o ruhu hapsetmen gerektigi o kadar aşılanıyor ki sana çıkarmaya korkuyorsun. Özellikle bayansan.

  Sevdiklerimi yapamiyorum demistim ya daha önce. Hala ayniyim. Ve toplumun biz kadınlara yasatamadiklari her ruh hali icin onlri yetisirenleri kiniyorm.

  Ama seni kocamaaaannn öpyorum 😘😘😘

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah ablişkom çok doğru diyorsun, biz kadınlar için çok zor bir durum bu dayatılanlar ve aşılananlar olmasa biz de kendi irademizle mutlu olucaz ama maalesef.

   Bizim ruhumuz çocuk ne yapalım, yapabildiğimiz ve yapamadıklarımızla böyleyiz :) Seviyorum seni kocaman öpüldünnn :*

   Sil
 5. Ömrümde hiç dönme dolaba binmedim ki... Anladim ki hayat mutlu olmak için yaşanılası bir yer değil. Ama yinede şansımızı denemek lazim.
  Bu güzel yazın beni mutlu etmeyi başardı az da olsa. Emeğine sağlık, yüreğine sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hep mutlu ol, az değil üstelik çok ol.. Dönme dolaba da bloggerlar olarak toplanıp bineriz ne olacak ki :) Hayatın kıyısından köşesinden bile olsa mutlu olmak için sebep çok inan bana, yorumuna sağlık sevgilerimle...

   Sil
 6. Dönme dolap değil de salıncakta sallanmayı tercih ederim :)

  YanıtlaSil
 7. Neşeli ol ki genç kalasın bu dünyadanda zevk alasın. 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anında melodisi geldi aklıma :) Tam özetleyici şarkı olmuş :))

   Sil

Yorumlarınızı bekliyoruz