Yazı Dizileri

1 Harf 1 Kelime Yazı Dizisi: Cefa

Mart 03, 2018 Ruhuna Renk Kat 16 Comments


Hayatı yarış olarak görmek mi, yoksa bir imtihan olarak görmek mi?
Başımıza her gelene isyan etmek mi, her gelene razı olup umutla dolmak mı?
Hangisi tercihiniz, tercihimiz?

Dert uğramamış olan var mıdır aramızda sahiden? Biraz sıkıntı çekmeden refaha kavuşmuş olan?
Bir iki istisna bile bulamadıysanız gelin dertleşelim biraz.. Yine..Hz. Mevlana'nın sevdiğim bir sözü vardır;

"Sıkıntı yok efendiler,
Dert insana yol gösterir."


Kış olur kar yağar, her yer buz kesti derken bahara döner çiçekler açar. Kara bulutlar döner döner dururlar başımızda, hiç gitmeyecek sanırız bir anda güneş çıkar. Hiç belli olmaz. Her sıkıntılı an ardında mutlaka güzel duygular da getirir.

Önceleri benim de yaptığım bir hata vardı. Daha doğrusu yanlış bir cümlem.. "Cefasını ben çekiyorum, sefasını neden başkası sürsün?" derdim. İtiraf etmem gerekirse, bu benim açımdan hataydı. Şimdi şimdi anlıyorum ki, cefa çekmenin de bir sebebi var, derdinde sıkıntının da... Şu yaşadığımız hayat içerisinde hiçbir şey sebepsiz veya yok yere değil. Her an bizi bir sonraki adımımıza ulaştırmak için vesile sadece. Doğru değerlendirmemiz gereken detaylar hepsi...

Her günümüzü hiçbir şey takmayarak geçirebileceğimiz gibi, her şeyde moralimizi bozarak sızlanarak da geçirebiliriz. Bu tamamen bizim tercihimiz. Asıl fark edemediğimiz; bizler bunu "depresyon" adına sığdırmaktan orada bulunan fırsatları göremiyoruz. Bazen üzüntü boyutunu arttırıp "neden ben?" diye isyan eder hale geliyoruz.
Şunu bilmemiz gerekiyor ki; her neden deyişimiz biraz daha karartıyor bulutlarımızı... Her neden deyişimiz daha da tıkıyor önümüzü ve görmemizi engelliyor gerçekleri...
Tüm bunlar olurken; kendi hayatınızın en birinci cefakârı olmaya ne dersiniz?

Dertlerinizi bile sevin, tıpkı derdi vereni de sevdiğimiz gibi...
Çünkü bilin tüm bu sıkıntı yolunun sonu feraha eriyor. En karanlık görünen tünellerin bile sonunda ışık beliriyor. En çaresiz hissedilen anda bile, bir kişi, bir olay bakış açısını değiştiriyor.

Artık demiyorum ben sefasını neden başkası sürsün diye... Bu çekilen cefaların da bir anlamı varken ve elbet asıl anlamıyla da bir gün karşılaşacağıma inanıyorken, sormuyorum bu soruyu artık kendime... Yaşamam gereken her şeyi yaşayıp, sıkıntıları göğüslemeyi öğreneli epey oldu.

Fotoğrafta da küçücük bir yarıktan, bir çiçek açmaya çalışıyor. Çok savaşmış, çok zorluk atlatmış ama o yarıktan o çatlaktan sızmış ve yaşam alanı bulmuş işte kendisine.. Daha nasıl anlatılabilir bir şeyler?
Hepimiz o çiçeğiz aslında, tüm sorumluluklarımızla derdimizle betonların arasında çatlak bulup nefes alacağımız zamanı kolluyoruz. Hepimizin yeşerebilme şansı var. Hepimizin çiçek gibi günleri olacak. Ama bu inançlara sahip olmazsak, yitirirsek tüm bunları o zaman kaldırıp kafamızı bakamayız göğe...

Mart'ın ilki yazı dizisinin devamı da sizin de içinizde tüm umutları yeşertsin, cefasıyla sefasıyla hayatımızın kıymetini bilelim hep birlikte.. Yıkılmayalım, şükredelim ve zor anımızda güç alabileceğimiz nesne, kişi her ne olursa onların varlığını unutmayalım.. Sefa için, vefayı bırakıp cefada yalnızlaşmayalım.. Ne dersiniz?


Bunlar da ilginizi çekebilir

16 yorum:

 1. "Sefa için, vefayı bırakıp cefada yalnızlaş-mayalım" ne güzel bir cümle bu. Yazınızı özetlemiş adeta. Yüreğinize sağlık :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için, beğendiyseniz ne mutlu :)

   Sil
 2. Fotoğrafta da küçücük bir yarıktan, bir çiçek açmaya çalışıyor. Çok savaşmış, çok zorluk atlatmış ama o yarıktan o çatlaktan sızmış ve yaşam alanı bulmuş işte kendisine.. Daha nasıl anlatılabilir bir şeyler?

  O kadar haklısın ki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, ortak noktalarda buluşabilmek harika gerçekten..

   Sil
 3. Sefa için Vefa'yı bırakmak ah ah günümüzde insanlar vefa'yı unuttular.:/
  Bende bloğuma beklerim.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki.. Biz yine de her zaman vefa nedir bilenlerden olalım inşallah :)
   Hemen uğruyorum :)

   Sil
 4. blog world sitesinden geldim takipteyim :)

  YanıtlaSil
 5. Yaşanan sıkıntılardan ders çıkarıp yola devam edebilmeli insan.. Sefa da var dünyada cefada.. Her şey insanlar için..
  Sevgiler.. @rps

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, hayata yolumuza her şekilde devam edebilmemiz geliyor..
   Kocaman sevgiler :)

   Sil
 6. Keyifle okudum, emeğinize sağlık. Son cümleniz çok şey anlatıyor aslında. Sefa için vefayı bırakıp cefada yalnızlaşmayalım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, aynı şeyleri düşünebilmek çok güzel gerçekten..

   Sil
 7. Yüreğinizden dökülenleri paylaşmışsınız. Çok değerli bir paylaşım olmuş gerçekten elinize ve kalbinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum, size aktarabildiysem duygularımı ne mutlu bana...

   Sil

Yorumlarınızı bekliyoruz