Yazı Dizileri

1 Harf 1 Kelime Yazı Dizisi: Baki

Ocak 27, 2018 Ruhuna Renk Kat 14 Comments


Yarın belli mi dersiniz? Gözümüzü kırpar gibi hızla geçiyor her şey, bazen yetişemeden hızına... Bazense daha çıkaramadan tadını... Bir nefes almak ve vermek tüm hayatımızın özeti aslında. Peki ya bizler bu kısacık ömrümüzde ne ile hatırlanırız, ne ile biliniriz?

İşte bu yüzden, yazı dizimizin ikinci kelimesi; "BAKİ"...
Gelin konuşalım biraz...O kadar hızla geçiyor ki zamanımız... Ne yaşarsak o kâr yanımıza, ne kazanırsak o... Ne mutlu bize "iyi şeyler yapabildim" diyebiliyorsak... Hepimiz göçüp gideriz bir gün, bedenen kalıcı değiliz burada misafiriz. Ama bazen bunları düşünüp, ona göre de davranmak gerekmiyor mu sizce de? Ne bırakırız arkamızda? Hepimiz kaçıyoruz belki bu düşüncelerden, hepimiz ürperiyoruz veya hepimiz görmezden gelmek istiyoruz. Bu hallerimiz bizi gerçeklerden uzaklaştırıyor mu dersiniz?

Hiç birimiz BAKİ değiliz bu dünyada, ama ardımızda BAKİ olacak şeyler bırakabiliriz. Hani hep maddiyata yatırıyoruz ya anımızı bile... Çalışıyoruz ama, "emekli olmak için, ev geçimi için, araba almak için vs.". Kendimiz için yaşıyor muyuz? Hep bir amaç uğruna sadece maddi olan şeylerle ilgileniyoruz. Zamanımızı tabiri caizse faso fiso şeyler için tüketiyoruz.
Ardımızda kazağımız şu marka, arabamız şu model diye mi konuşulsun istiyoruz hakikaten? Ya da "korktun muuğ" diye saçmalıklar yapıp öyle hatırlanarak mı?
Benim cevabım belli; koskocaman bir HAYIR. Ya sizin?

İyi bir şey yapmak lazım bu hayatta. Belki paramız olmayabilir, hayratlar çeşmeler adımıza hayır yerleri yapamayız. Ama ardımızda iyi bir şey bırakabiliriz. Mesela benim burada bir kelimem ulaşır size, beni öyle bilirsiniz. Öyle seversiniz. Burada ki ilk günümüzden beri de öyle olmadı mı?

Bir teyzeye poşetlerini taşımaya yardım ederiz, bir amcayı karşıdan karşıya geçirmeye belki de... Ya da yavru kedileri besleriz, bir çocuğun başını okşarız... Bir gün bir kitap yazar, bir sürü insanın dünyasını değiştiririz. Bir gün bir müzik yapar, ruhlara dokunuruz. Bir fotoğraf çekeriz, yıllar geçse de bakidir o işte, anılarımızı yaşarız. Hepsini geçeriz, iyi birer evlat veya iyi birer anne baba oluruz. Bunlar da baki değil midir sahi?

Dünya bir bahçe olsa, biz de birer çiçek tohumu olsak... İçimizdeki sevgiyle, yaptıklarımızla o bahçeyi çiçeklerle doldurup taşırmaz mıyız? İşte asıl kalıcılık bu.
Ne olursa olsun, yarını da düşünerek yapalım bir şeyleri. Fenomen olun demiyorum, iyi biri olun diyorum. İyi hatırlanın, iyi bilinin. Bu dünya tüm çirkinliklerine, kasvetine rağmen iyiliklerle dolu... Yine de!

Baki; sonsuz, kalıcı demek... Sözlüklerde anlamı bu şekilde.
"Ya Baki, Entel Baki." vardır bir de... Tüm kainatta Baki ancak Allah'tır. Bizim için en fazlası, bu dünya da bir çiçek tohumunu filizlenmek üzere bırakabilmektir.

Hayatınızın her anı birer fotoğraf gibi, güzel anlardan oluşsun ve kalıcı olsun dilerim ki...
O zaman bir sonraki kelimemiz de görüşmek üzere, iyi kalın hoş kalın. 🌸

Bunlar da ilginizi çekebilir

14 yorum:

 1. Allah razı olsun..Ne güzel bir yazıydı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah senden de razı olsun canım benim.. Yüreğe dokunabilmişsem ne mutlu, çok teşekkür ederim🙏

   Sil
 2. Yüreğine sağlık canım.. Nw güzel bir anlatım👏👏👏

  YanıtlaSil
 3. Güzeldi. “Bâki kalan bu kubbede hoş bir sadâ imiş” şiirindeki gibi. Bir gün dünyadan göçtüğümüzde, nasıl anılacağımız önemlidir. Ardımızda bıraktığımız; bizimle ilgili intiba, varsa eserler, iyilik ve güzellikler.

  Güzel bir seri olacak. Aklınıza, emeğinize sağlık. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel dedin Ece ablacım.. Yüreğine sağlık. En önemlisi gerçekten de ardımızda bıraktıklarımız.. Güzelliklerin kalıcı olması dileğiyle..
   Çok teşekkür ederiz, sevgilerimizle 💕

   Sil
 4. 'İçimizdeki sevgiyle, yaptıklarımızla o bahçeyi çiçeklerle doldurup taşırmaz mıyız?' Çok da güzel doldurup taşırırız. Yeter ki isteyelim.. Ne kadar güzel bir yazı. Kaleminize, yüreğinize sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet istersek her şey mümkün aslında :) Çok çok teşekkür ediyorum💕

   Sil
 5. Keyifli bir yazı olmuş. Baki kalmak; bence ardında bir eser bırakmakla olur... Kimi güzel bir insan yetiştirir, kimi de bir kitap yazar diğeri heykel yapar. Bunun gibi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kesinlikle, illa maddi olmak zorunda bile değil manevi açıdan da kalıcı bir şeyler bırakabilmek gerek.. Çok güzel söylediniz, teşekkür ederim 💕

   Sil
 6. Çok iyi geldi bu yazı... teşekkürler 💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim beğenmenize :) Kocaman teşekkürler, sevgiler 💕

   Sil
 7. GÜZEL bir yazıydı teşekkürler. sevgiler💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim yorumun için, kocaman sevgilerr 💕

   Sil

Yorumlarınızı bekliyoruz