Kitap/Dergi

Temmuz Ayında Neler Okuduk?

Temmuz 27, 2017 Ruhuna Renk Kat 14 Comments


Yine bir ayın okunanları yazısında birlikteyiz... 🙋 Umuyoruz ki, bu ay sizler için bol tatilli, bol huzurlu ve boool okumalı geçmiştir.
Aslında bu ay özellikle vurucu olabilecek bir kitap var ki, özellikle bu kitabın okunmasını gerçekten isteriz. Biliyorsunuz ki, bu aralar iç dökmesi sıklıkla yapıyoruz. Gerekse buna ihtiyaç olduğundan, gerekse eş değer duygulara sahip olanları gördüğümüzden. Bu özellikle okumalısınız dediğimiz kitapta, böyle bir kitap. Tamamen içinizdekilere iyi gelebilecek ve sizi de ileriye götürebilecek. Yeteri kadar meraklandırdıysak bu ay ki kitap kokulu hareketlerimize başlayalım hep birlikte. :)

➼ Kafkaokur Temmuz & Ağustos SayısıVazgeçilmez dergimiz ile başlangıç noktasını ilerleyelim o halde... Bu ay Bob Marley kapaklı nefis bir dergi daha karşımızda... One More Cup Of Coffee 'yı dinlediyseniz size hiçte yabancı gelmeyecektir. Aslında çok küçük olduğu zamanlardan başlayan reddedilişleri onu yaşama veda ettiği zamana kadar getiriyor. Her anı da hayatını etkiliyor. Babasını küçük yaşta kaybediyor. Ruh hali için ise, tek bir cümle yetiyor...

 

"Yokluğunuzu hissetmeyeni varlığınızla rahatsız etmeyin."


Çocukluğundan gördükleri ve hissettikleriyle kendi ailesi içinde de aynı durumu sergiliyor aslında. Tıpkı kendi babası gibi ilgisiz bir baba olarak beliriyor. 36 yaşında ise mücadele ettiği kansere yenik düşüyor, çok genç yaşama veda ediyor. 
Dergide bahsedilen diğer şarkılarını ve belgeseli izlenip dinlenmek üzere yapılacaklar listesine not olarak düşüldü bile. 

Yine bir Bob Marley sözü ile de anlatımı tamamlamamak olmaz. 

"Dünyanın en güzel ritmi, onun senin için çarpan kalbidir." 

❤ 


Dergide favori olan bir diğer yazı bu ay Cansu Cindoruk'a ait. "İçimizdeki Güneş" adlı denemesiyle, hislerin özetini yaşattı. Tüm yazıyı paylaşmak isterdik ama, sıkılıp patlatmak istemedik. :) O yüzden de kısa kısa alıntılarını aktaralım dedik. 

"Uyandığınız sabahın size neler getireceğini bilmeden gözlerinizi açtınız. Belki bugün kaderinizin döndüğü noktaya ulaşacaksınız."


"Hayatınıza aldığınız ve zamanla yarı yarıya bölüşmeyi öğrendiğiniz insanları kırmayın. aklınıza gelen her sözü dokuz kez düşünün çünkü boğaz dokuz boğumdur. Sekizini yutup birini söyleyin. Etrafınızda sizi güzelleştiren her kim varsa ilk gördüğünüz yerde sıkı sıkı sarılın. Acısıyla, tatlısıyla herkese gülümseyin. Sizi üzenlerden bile sevginizi esirgemeyin çünkü siz en geniş yüreklisiniz."


"Bir sabah bir güneş doğar ve sevgisini kalbinize sığdıramadığınız biri çıkıp gelir. Size sadece "Sen nerelerdeydin?" diye sormak kalır."


Hepimiz bir nefeslik yaşıyoruz değil mi? o nefes için hayatımızdakilerden sevgimizi esirgemeyelim...

Ve son olarak favorilerimizden Yalnız Efe adlı öykü de yine Eray Yasin Işık'ın başarılı kaleminden çıkmış... Özetle, harika bir sayıyı daha uğurlamış olduk.

➼ Nazım Hikmet-Henüz Vakit Varken Gülüm


Bu ay biraz da şiirden gidelim derken, elimize ilk Nazım Hikmet geliyor. Yani bizim mavi gözlü devimiz...

Nazım severler için ufacık kalan bir şiir kitabı bu. doyamıyorsunuz, "ah ne çabuk bitti ya hu!" moduna giriyorsunuz. Biz de girdik zaten. :)

Ama tabii ki, herkesin de bildiği alıntıları da sizlere sunalım değil mi?

"En güzel deniz, henüz gidilmemiş olanıdır.
En güzel çocuk, henüz büyümedi.
En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız.
Ve sana söylemek istediğim en güzel söz, henüz söylememiş olduğum sözdür."

İnsana şiir yakışır dedikleri bu sanırım. Edebiyat içerisinde de en naif olanı hatta... Biraz içinde duygular var, biraz melodiler ruhunda dans ediyormuş havası var. Hele ki dizeler Nazım'dan geldiğinde... Tek kelime anlatır: mükemmellik.👌


➼ Ali Lidar-Tesirsiz Parçalar


Ali Lidar okumayanlar varsa şöyle kısaca özet geçilebilir. Kendisi bir öğretmendir ve http://lidar-kkyy.blogspot.com.tr/ adresinde yani nam-ı diğer "karpuz kabuğuna yazılar yazmak"ta yazardır. Ve nedense ismini her duyuşta akla bir Leyla ile Mecnun havası getirtir, nedense. Sanıyoruz ki, samimiyetinden. Evet oldukça samimi bir üslubu var. Küfretse bile kimse ona "aa ne kadar ağzı bozuk bir adam" demez. Çünkü onu da o yapan şey bu zaten. Kendisi gibi olması ve beğenilmek uğruna değil de sırf içini anlatmak için yazması. 
Deneme ve kısa türde yazılar seviyorsanız, okuyabileceğiniz bir kitap. Satır aralarında birer parça kendinize rastlayabileceğiniz..." Sonra özlüyorsun işte...Onunla çok şey de yaşamış olsan, henüz neredeyse hiçbir şey yaşamamış da olsan, bir gün önce de görsen, hiç görmemiş de olsan çörekleniyor içine o melun his... Tarifi zor. Hani anlatmaya üşeniyorum derim ya ben bazen, aslında o gerçek bir üşenme değil. Ne kadar uğraşırsam uğraşayım anlatamayacağımı bildiğimden, kendi kendime uydurduğum bir savunma mekanizması sadece."


" Duyarlılık istemiyoruz; şefkat, acıma, yardım vs. de umurumuzda değil. İstediğimiz tek şey sükunet... Durmadan "neyin var?" diye sorular soran bir insandan daha kötü tek şey geliyor aklıma. Durmadan "neyin var?" diyen birden fazla insan...İnsanların bize yapacakları en büyük iyilik çenelerini kapalı tutup aptalca sorular sormaktan vazgeçmeleri... Bize baktıklarında arkamızdaki duvarları gören insanlar istiyoruz çevremizde, o kadar..."


Fazlasıyla iç okumuyor mu sizce de?


Ve gelelim size en başta dediğimiz mutlaka okumalısınız dediğimiz o kitaba...

➼ Mümin Sekman-Her Şey Seninle Başlar


Öncelikle bu kitap yıllardır başucundan ayrılmayan bir kitap ve ilk kez de okunmayan. Mümin Sekman'da bu kitabı "pahalı olduğu sebebi ile kitap almayan"lar için uygun bir fiyata herkes okusun ve içine başarma umudu dolsun diye çıkarmış. Kitap sizlere soru soruyor, öğrenilmiş çaresizliklerimizden kurtulmamız için tüm yolları gösteriyor. 
Sizlere de alıntı değil de, içeriği hakkında alınan notları iletmek isteriz. İlginizi çekmesinin ümidiyle...İlk olarak şu sözü görebileceğiniz bir yere yerleştirin.

"Geçmişi ne unut, ne de büyüt."


Geçen ki yazımızda da bahsetmiştik, geçmişe bakarak yürünmüyor ne yazık ki... Bu yüzden bu söz ile devam edin hayatınıza. Ne tamamen silin, çünkü içinde tecrübeler ve alınan dersler saklıdır. Ne de gözünüzde büyütün, çünkü sizi tökezletebilir büyürse...

Bir diğer yerleştirmeniz gereken söz ise; 

"Üşenme, erteleme, vazgeçme."


Ne bir adım atmak için üşen, ne erteleyerek günlerini boşa heba et, ne de asla olmayacağı düşüncesine kapılarak pes et. Hiçbirini yapma. Silkelen.

Bir başarısızlığa düşünce pes etmek bize göre olmamalı, bir yerlerde bir hata yapmışızdır bunu da anca biz fark edebiliriz. Neyi doğru, neyi yanlış yaptık bunları ayırt edebilmeliyiz. Neyi yapmamız ya da yapmamamız gerektiği halde önemsemedik bunların hepsi kilit noktalar. 
Genelde başarısızlık ve çaresizlik durumlarında herkes önce kendine değil de başkalarına bakar. "Bak o da yapamamış" gibi. Oysa ki, hem kendimize hem başkalarına bakmak gerekir. Ama en çokta kendimize...

Şunu da unutmamak gerek...

"Gelebileceğiniz en iyi yer bulunduğunuz yer değildir. Siz de büyüyebilirsiniz. Sizde sandığınızdan fazlası var."

Hep öyle demez miyiz bizde? Başarabilirsiniz, daha iyi mücevherleri ortaya çıkarabilirsiniz. Yeteneklerinizi keşfedin. Hatalarınızı görüp düzeltmeye çalışın, başarılarınızla mutlu olun ve daha iyisine azmedin.

Ve...

"Geçmişten ders al, bugün için çalış, gelecek için hayal kur."

Hayatınızı her gün yeniden keşfedin. Mümin Sekman öyle güzel dille bunları anlatmış ki, mutlaka okumalısınız. Eğer ki arkamıza bakmamız istenseydi bu hayatta, tıpkı onunda dediği gibi gözlerimiz ensemizde olurdu arkamızı sürekli görebilelim diye...

Anlayacağınız harika bir kitap yazısının daha böylece sonuna geldik, upuzun yazıyla yorduk sizleride sürç-i lisan ettiysek affola. Beğendiyseniz ne mutlu, önerileriniz varsa mutlaka yazın bize. :)
Hepinize kocaman sevgiler...

Önceki ayların okunanlarına bakmak isterseniz;


Bunlar da ilginizi çekebilir

14 yorum:

 1. Güzel kitaplar okunmuş.Tabii dergiyi de unutmamak gerek. Bol okumalı zamanlar diliyorum size.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz bol bol okumalı zamanlarımız olması dileğiyle :)

   Sil
 2. Temmuz ayınız pek güzel geçmiş :)
  Ayrıca resimleri de harika çekmişsiniz bayıldım :)
  Şu kafka okuru her yer de görüyorum bir türlü alıp okumak nasip olmadı hiç denk gelemedim kitapçılarda. Paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürlerr :) Kafkaokuru mutlaka denemelisiniz tamamen beğeneceğiniz eminiz :)

   Sil
 3. Ne güzel ben bu ay bir kitap bile bitiremedim yoğunluktan :/

  YanıtlaSil
 4. Ali Lidar, fotoğrafa yazdığımız cümlelerin de şairi..

  YanıtlaSil
 5. Ne güzel dergi ve kitaplar :)

  YanıtlaSil
 6. Yazinizdanda anlasildigi uzere Temmuz ayiniz dolu dolu gecmis💕😊Ah bide ben aliskanlik haline getirebilsem su kitap okuma isini.Elime aldigimi 2 3 ayda zor bitiriyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eveeet 💕💕 belki kitap sarmıyorsa eğer ondan olabilir canım :/ ya da her gün çok kendini sıkmadan 5-10 sayfa okusan bir süre sonra alışkanlık yapar mutlaka :) kitap seçimi de çok önemli tabii..

   Sil
 7. Her şey seninle başlar'a bayıldım galiba :)
  Blogunuzu yeni keşfettim ve 100. takipçisi oldum ^-^
  Ben de kendiminkine beklerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ayyy merakla 100'ü bekliyordukk hoş geldiniiz :) hemen uğruyoruz 💕

   Sil

Yorumlarınızı bekliyoruz