Hayata Dair

Yağmur Sonrası

Haziran 19, 2017 Ruhuna Renk Kat 14 Comments


Ne zaman fırtınalar kopmuyor ki içimizde de dışımızda da?
Hayat; öyle bir kelime ki ufacık tefecik içi dolu turşucuk gibi bir şey. Kısacık bir an ama içine dolu dolu anıların sığdırıldığı. Ne kadar hüzünlü başlıyoruz değil mi hayata, daha ilk gözümüzü açma eğilimimizde... Bir bebekken bile, ağlayarak. Tabii ki ilkten nasıl başlarsa öyle gitmiyor, bol bol da güldüğümüz anlara sahip oluyoruz. Ama şu da ayrı bir gerçek ki; kimsenin hayatı gül bahçesi değil. Kimse mükemmel ve dört dörtlük bir yaşamdan geçmiyor. Sosyal medyada gezip tozan eğlenenlerde, çok zengin bir yaşam standardına sahip olanlarda görünenin arkasında bir yaşamlara sahipler. Her zaman çiçeklerle dolu güneşli günler geçiremiyoruz, keşke olsa!

Gerçi iyi hoş, güneşli günlerden bahsediyoruz ama. "Güneş yerini azıcıkta olsa yağmura bıraksa" dediğimiz de olmuyor değil. Arada yağmurlar, rüzgarlar da şart. Biraz güneşin kıymetini anlayalım diye, biraz da her anı yaşayabilelim diye."Bazen bitmek bilmeyen dertler, yağmur olur üstüne yağar."


Yağabilir, hiç bitmiyor sanabiliriz, her şey bizim başımıza geliyor tüm sorunlar bizi buluyor yanılgısına düşebiliriz. Bazen o kadar bunalır, o kadar sıkılırız ki "yeter" diyesimiz gelir. İnsanız, duygulara sahibiz, diğer canlılardan ayrılan bir özelliğimiz var. Bu özelliğimizle isyanlardan isyana atlayabildiğimiz gibi, detayları görüp olumlama yapabilmeyi de pekala başarabiliriz. Harika bir hayata sahip olunsa bile, bir dert meydana çıkabilir. Neden kaçalım ki? Neden yok sayalım dertleri? Hepsi bizim için, hepsi bize ait ve geleceğimizin yapı taşları.

"Ama unutma ki; rengarenk gökkuşağı yağmurdan sonra çıkar."


Neden unutuyoruz çoğu zaman, sınavlarımızı geçmemiz gerektiğini. Evet, sınav. Her biri, hayatımız için, biz daha çok ayakta durabilelim diye önümüze sunulmuş sınavlar. Bağırıp çağırdığımız, öfkelendiğimiz, gözyaşı döküp kendimizi hırpaladığımız sınavlar. Bırakın, boş verin yağsın yağmurlar. Dertler gelsin üzerimize, sağanak olup gelsinler ne çıkar!
Bir gökkuşağımız var bizim. Ha yağmur sonrası, ha içimizde her an. Elbet o gökkuşağı çıkar. Mutlaka renkler bulutların arasından bize göz kırpar.

İnancımızı yitirirsek, pes edersek, hemen arkamıza bakmadan kaçar gidersek zaten hepsi daha çok büyür ve çığ gibi üstümüze gelir. Ama her derdin bir dermanı, her sorunun bir çözümü var bu hayatta. Çaresizlik yok, imkansızlık yok. Her şeyin sırrı biraz farkındalıkta, biraz içimizdeki o gülümseyen sıcacık kalpli çocukta.

Bizden çok daha büyük dertlere sahip olanlar var. Şükredilecek, oturup sakince çaresi bulunacak üstesinden gelinecek çok şey var.
Her biri bittiğinde ve fırtına dindiğinde karşımıza çıkan hava bizi büyüleyecek emin olun.
Hem belki de yağmurlarda ıslanmamız gereken bir konu vardır. :)


Bunlar da ilginizi çekebilir

14 yorum:

 1. Merhaba! :) Blogunuzu yeni keşfettim ve takibe aldım. Sizide kendi bloguma beklerim,takip ederseniz mutlu olurum 💎 www.nurundelidolublogu.tk 💎

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :)) Biz de hemen uğruyoruz, sevgiler❣️

   Sil
 2. Bir sorunla karşılaştığımızda dünyada bizden daha dertlisi yokmuş gibi davrandıkça dertlerimiz büyüyor.Havanın hep yağmurlu olacağını düşünen güneşi göremez.Her yağmurdan sonra gökkuşağının çıkacağını bilen ve umut eden insan bulunduğu yeri cennete çevirir.Aksi halde mutsuzluğuna mutsuzluk katar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel dediniz.. Derdimiz çok dedikçe dertleri üstümüze çekeriz, ama her an farklı baktıkça güzel düşündükçe bir sürü güzellikte peşi sıra koşup gelir hayatımıza..

   Sil
 3. Bence en büyük sorunumuz dertlerimizi çok çok büyütmemiz. Ben şuna inanıyorum ki başımıza bir dert geldiyse mutlaka onunla baş edebileceğimiz güçte olduğumuz için bize gelmiştir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ki zaten Allah bize kaldıramayacağımız yükleri de yüklemezmiş, bu açıdan kesinlikle katılıyoruz söylediklerinize çok doğru..

   Sil
 4. Şükredebilmek erdemlerin en büyüğü bence. Çoğumuz şükretmesini bilmiyoruz maalesef. Şükretmeyi bilmeyen insanın da umutları her zaman sönük oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle gerçekten... Aldığımız her nefese şükretmemiz lazımken üstelik yapmıyoruz bunu. Dilden şükür düşmezse, yaşadığımız her anda bir o kadar bereketli ve güzel olur.

   Sil
 5. Ayy bayıldım ya ne kadar güzel yazmışsınız öyle ;)

  YanıtlaSil
 6. Merhaba.
  Bir arkadaşım demişti ki: "Eğer bakmasını bilirsen, zifiri karanlıkta bile bir ışık huzmesi görebilirsin."
  Yaşam sürprizlerle dolu. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arkadaşınız çok güzel demiş :) Her şey bakmakta ve fark etmekte ileriye yönelik umudumuzu yitirmezsek kazancımızda çok olacaktır..

   Sil
 7. Yağmurun her damlası tenime dokunduğu vakit "Ya Allah" diyorum. Ne güzel yaratıyorsun öyle bu yağmuru hangi dağlardan getirdin de bana ulaştı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dimi ama :) Yağdırana şükürler olsun. Yağmurlu havanın ayrı bir huzuru var.

   Sil

Yorumlarınızı bekliyoruz