Kitap/Dergi

Haziran Ayında Neler Okuduk?

Haziran 29, 2017 Ruhuna Renk Kat 2 Comments


Bayram bitti, tatil bitti, evlere dönüldü, iş başına geçildi. Yine ay sonu, yine biten kitap ve dergi yazımızla birlikteyiz, ah pardon "Merhaba" demeyi unutarak başlamışız konuşmaya. Nasılsınız? Keyifler yerinde değil mi? :)
Biz bu sıralar pek uğrayamadık buralara (ileride telafisini yapacağız sööz) ve epey dolu aylar geçiriyoruz. Aman nazarlar değmesin diyelim. :) Tabii bu doluluklar, güzel yorgunluklara sebep oluyor. Yorgunluk bahanesine sığınmayarak da, en iyi dinlenme aktivitesini yapmadan duramıyoruz. Evet, doğru. Kitap okumak!❤
Artık havalarında güzelliği içimize işlemişken, ayakları çimlere veya kumsallara uzatıp kitaplarımızı ellerimize alıyoruz değil mi?
Bizde bu ay yine okuduk, okuduklarımızdan etkilendik, sonraki ay kitaplarını not ettik, hazırladık, "haydi Temmuz" diye kollarımızı açtık bekliyoruz. :)
O halde gelin Temmuz gelesiye kadar birlikte Haziran güzelliklerine bakalım.
"Camları aç. Kaç dağımız tuz buz olmuş olmuş, olsun. Yine de güzel, bir şeylerden söz açmak için vakit var hâlâ, geç değil. Ve hep vakit var, asla geç değil. Dünya döner.
Çünkü sokaklar hâlâ kaybolabilecek kadar kalabalık. Çünkü gülümsemek için bir serçenin ayaklarına bakmak hâlâ yeterli. Hele bir de sevmek isteyince, eyvah!
Vazgeçme yok, vakit var hâlâ, geç değil. Vazgeçmek yok. Her şey düzelir, her su yolunu bulur ve gece ayazında sarsılan tüm ağaç kökleri, gün doğarken bir kedi gibi mırıldanarak uyur, illaki sabah olur. Bırak olsun.
Dünya döner."


Açılışı, Neşe Nur Şahin başlangıcı ile...

Masa Dergisi...


Belki farkındasınızdır, Kafkaokur dergimiz her zaman iki ayda bir sabittir mutlaka okuyor ve paylaşıyoruz, onun dışındaki aylarda da sürekli yeni dergileri okumaya, denemeye ve fikirlerimizi beğenilerimizi aktarmaya çalışıyoruz. Bu sebepten de bu ay ki dergimiz Masa dergisi oldu. Açıkça söylememiz gerekirse, şu ana kadar denediğimiz dergiler içerisinde biraz daha sıcak baktığımız dergi kendisi. (Tüm dergilerin toplu bir oylama tadında yazısını da ilerleyen zamanlarda sizinle paylaşacağız.)
Öncelikle bu ay Tezer Özlü Masası oluşturmuşlar. Yaşamı ve alıntıları ile enfes bir yazı oluşturulmuş. Özlü, içinde bir kitaptan daha fazlasını taşıyan biri. Ve bu engebeli yaşantısında da hastalığa daha fazla direnemeden aramızdan ayrılan...

Tıpkı bu cümlesi gibi...


"Bir yüksekliğin, bir başıma olduğum bir yüksekliğin en ucundayım.
İnemiyorum, yaşayamıyorum, ölemiyorum."


Yine beğendiğimiz bir diğer yazı hatta favorimiz olanda diyebiliriz, Firkan Gülaydın'ın kaleminden "Yaşamak Lezzeti"...

Diyor ki;

"İyi dostlar, güzel aşklar, azim, tecrübe ve sabır bir araya geldiğinde 'yaşamak lezzeti' ortaya çıkar." 


Gerçekten de yaşadığımız hayatta böyle değil midir, hayatımızı anlamlı kılanların bütünü bir lezzet ortaya çıkarmaz mı?

Peki ya sonunda yine yazarın dediği gibi;

"Güzel yaşamayı öğrendiğimizde pişmiş bir et parçasının çok ötesinde olacağız. Ama mevzu şu: Geriye ne kadar 'yaşamak' zamanı kalacak?"


?


Ve Cemal Tuzak 'Ben Deli Değilim' adlı anlatısıyla öyle güzel vurgular yapmış ki bazı noktalara...Tasvirler muazzam. Toprağın altındakiler ile üstündekiler arası hayat var bu yazının bakış açısında... İçte susturulamayanlar var.

"Acı geçiyor, saltanat ve hükümler geçiyor, kararlar, inançlar, duygular geçiyor. Şu içten gelen ses bir türlü geçmiyor."


Ne denir ki başka. Doğru.

Dergi kapağını kapattıktan sonra biraz da bu ay şiir ile devam edelim dedik.


Elimizde Ahmet Telli'den Çocuksun Sen...


Aslında Ahmet Telli'nin bu şiir kitabında bir sürü alıntılama yapabiliriz, çünkü şiirleri öyle akıcı ve anlam dolu ki... Şiir severlerde bilir ki, şiir yazmak herkese yakışmaz. Her kelime bütünü şiir de oluşturmaz. Ahmet Telli işte bu tabuları yıkan, kelimeleri bütünleştirip tam bir eser olarak sunan bir şair...

İlk bu şiiriyle tanıdık onu...

"Sonra yürümeliyiz seninle
Sokaklara caddelere çıkmalıyız
Belki bir aşktır bu kentin
Belleğini geri getirecek olan.
...
Burada yağmur yağıyor ama sen
Şemsiyeni almadan gel yine de
Özletiyor bu çılgın sağanak seni
Sırılsıklam özletiyor biliyor musun?"


ve

kapanışını da bu sözüyle yaptık...

"Evren,
Küçük bir okyanusmuş meğer
Kıyısında yelkenliler batan."


En sona ise aslında bu ayın en güzelini sakladık.


Favorimiz; Sarah Jio-Gündüzsefası...İlk Sarah Jio kitabı okuyuşumuz, hatta neden daha önce okumamışız diye isyan edişimiz... Gerçekten o kadar akıcı ve duygu yüklüydü ki... Önce hikaye Ada Santorini adında biriyle başlıyor. Eşi ve kızını kaybedip, psikologunun önerisiyle Seattle yüzen eve taşınan Ada, orada Alex ile tanışırken, bir yandan da eskilerden Penny ve Dexter ilişkisi ve tüm gizem dolu hikayeleri anlatılıyor kitap içeriğinde. Sonra olay örgüsü ile araya Collin adlı bir denizci giriyor. Kitabın sonunda aslında açıkçası hüzünlü bir son beklerken, mutlu bir sonla bitti. Üstelik ters köşe yapmış yazar. Bu kısım çok sevindirdi. Kitabın akışı enfesti, kendine bağlayışı enfesti, insanda sonunun da tatmin edici olmasını bekliyor. Ki Gündüzsefası'nda da bitiş sizi tatmin etmekten fazlasını yapıyor, büyüleniyorsunuz. Çok hoş gerçekten. Sırada diğer Sarah Jio kitapları var artık. ❤

Peki kitaptan alıntı yok mu derseniz, olmaz mıı? :)

Şuna ne dersiniz?

"Mutluluk büyümene yardım etmez. Bunu sadece mutsuzluk yapar."


ya da buna;

"Bundan yirmi yıl sonra, yaptığınız şeylerden çok yapmadıklarınız için hayal kırıklığı yaşayacaksınız. O yüzden düğümlerinizi çözüp halatlarınızdan kurtulun ve sığındığınız güvenli limandan uzaklara yelken açın. Yelkenlerinizle rüzgarı yakalayın. Araştırın. Düşleyin. Keşfedin."


Ne güzel cümleler değil mi? Hepsi de hayatımızdan birer parça sunuyor ve biraz da bizi motive ediyor.

En iyisi siz önerilerimizi dikkate alın. Hatta daha fazla öneri için bize de yazabilirsiniz. :)

Eğer önceki aylarda neler okuduğumuza göz atmak isterseniz o zaman linkleri aşağıdadır;

http://ruhunarenkkat.com/2017/05/mays-aynda-neler-okuduk.html
http://ruhunarenkkat.com/2017/04/nisan-aynda-neler-okuduk.html
http://ruhunarenkkat.com/2017/03/bu-ay-neler-okuduk-mart.html

O hâlde Temmuz'da yeni kitap kokularında görüşmek üzeree.. 👋
Bunlar da ilginizi çekebilir

2 yorum:

  1. Kitaptaki alıntılara bakınca mutlaka okumalıyım dedim.Dergiyi de bir ara inceleyeceğim.Emeğinize sağlık.:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kitap gerçekten çok güzeldi mutlaka okumalısınız seveceğinize eminim :) Teşekkür ederiz:)

      Sil

Yorumlarınızı bekliyoruz