Yazı Dizileri

Hayatını Renklendir Yazı Dizisi-5: Mavi 💙

Mayıs 01, 2017 Ruhuna Renk Kat 4 Comments


Gökkuşağını tamamlıyor gibiyiz, ne dersiniz?
Mayıs ayına güzel başlayalım dedik vee...
Sırada sevmeyeninin bulunmadığı, herkesin onu gördü mü bool bool gülümsediği rengimiz var. MAVİİİ 💙

Biraz denizde, biraz gökyüzünde;
Ama her şekilde; en güzeli MAVİ.

Aslında mavinin özelliklerini saymamıza çok gerek yok. Huzur, mutluluk, dinginlik, barış, sevgi hepsi bir renkte toplanmış gibi... Olumsuz hiç bir şey akla getirmiyor gibi... Değil mi? 
Güzel renk olan mavi, maalesef ki yalnızlığı ve melankoliyi de temsil ediyor bir yandan. Bu yüzden de özellikle psikologlar tarafından tercih edilmiyor. Kişiyi hüzünlendirebiliyor anlayacağınız. Demek ki boşuna değilmiş, deniz gördüğümüzde dalıp dalıp gitmelerimiz... 
Hem olumsuz hem olumlu sayılabilecek bir özelliği daha var ki, sizde durumunuza göre bunu ayarlayabilirsiniz. Mutfakta mavi kullanmak, iştah kesiyor. Özellikle biz kadınların rüyası fit kalmak, yeyip yeyip kilo almamak olduğu için olumlu. Ama kilo almak isteyenler için olumsuz. Bunu da hayatınıza uydurmak size kalıyor yani... 
Daha olumsuz var mı derseniz, korkmayın yok. :) 
Bunların dışında mavi; huzuru arayanların rengi. Bu rengi bayıla bayıla tercih ediyorsanız, güvenilir, sadık ve çevrenize huzur saçabilen birisiniz demektir. Aynı zamanda kararlısınızdır da. Mavi çok akılda kalıcı bir renk olduğundan, özellikle iş ve çalışma ortamlarında büyük etki gösterebiliyor. Zihnin daha iyi konsantre olmasını sağlıyor, yazdığımız yazıda mavi kullanıldığında akılda kalıcılığı da yüksek oluyor. Çok yorgun geçen gününüzün ardından mavi bir odaya girdiğinizde, iç huzuru bulmak için ilk adımı yakalamış sayılırsınız. 
Mavi zaten hep hayatımızda, önemli olan onu nerede ve nasıl kullandığımızda...
Biz olumsuzunu da olumluya dönüştürelim. Masmavi bir gökyüzüne bakıp bakıp güzel hayaller kuralım. Hüzünlenmeyelim denize baktığımızda mesela... Tatile gidesimiz gelsin, gidersek ne mutlu gitmezsek de gideceğiz illaki az daha sabredelim. Olmaz mı? 
Hüzünde hayatımızın bir parçası, kimi zaman üzülmekte. Ama hayatta onca güzel şey varken, biz en güzel renge bakarak yapmayalım bunları. Güzellikleri fark edelim maviye baktığımızda. 
Bu hafta temamız, maviye bürünmek. Bir fular, bir aksesuar, bir gömlek veya aklınıza hangi mavi geliyorsa onu üzerinizde taşıyın. Minik parçalarla, kocaman huzurlar bulun.

Hem Edip boşa söylememiş "Mavi huydur bende" diye... :)
Size de huzurlu ve bool mavi huyu edineceğiniz haftalar 💙

Bunlar da ilginizi çekebilir

4 yorum:

 1. mavi en sevdiğim renktir.sende çok güzel anlatmışsın yine yeniden sevdirdin maviyi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mavi sevilmez mi hiç:) ne mutlu o zaman tekrar sevdirdiysek :)

   Sil
 2. Evet bu güzel incelemeleri içeren yazıyı okudum. Ve psikologların tespit ettikleri gibi ben maviden kaçarım. Demek depresyon senelerce beni terk etmediğinde kendiliğimden hissetmişim bunu. Bir şiir var bloğumda. Sanırım yayın adı'Maviden hep ürktüm ben' Maalesef böyle canım :( Halbuki deniz, gökyüzü her yeri sarıp sarmalamış. Tabii ki çok güzel bir renk ama hüzne boğar beni :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bundandır denize baktıkça dalıp gitmeler.. Ama depresyona değil mutluluk dünyasına girmelisiniiz hüzün hayatımızda olduğu kadar mutlulukta bir o kadar yanımızda çünkü🙏 Olumlu düşünelim hep birlikte tüm olumsuzluklar uzaklaşsın olur mu? :)

   Sil

Yorumlarınızı bekliyoruz