Hayata Dair

Hep mi mutlu olmak gerek?

Nisan 12, 2017 Ruhuna Renk Kat 2 Comments


Hiç farkettiniz mi, hep mutlu olunduğunda illa bir mutsuzluk peyda oluyor. Ya da bir iş tam oldu derken, bir tökezlemede peşinden geliyor. Ya bünyeler fazla iyi duruma alışkın değil, ya da bir şeylerin dozunu tam uygulamıyoruz.

"Eğer hayatta hep mutlu olursam, hayalini kuracak neyim kalır?"


Aslında Dostoyevski her şeyi bu cümlede özetlemiş. 
Mutsuzluklardan geçiyoruz ki, mutlu olduğumuz anların daha çok kıymetini bilelim ve daha mutlularının hayalini kurabilelim diye.
Biraz da mutsuz olmak gerekiyor ki, hayal kurabilecek çok sebep olsun elimizde.

Bu cümle aslında bir soru cümlesi, ama aynı amanda cevabı da içinde barındırıyor. Mutlu ol, ama hep mutlu olma. Biraz hayata mola ver. Biraz duygusallaştıysan hüzünlen, bunda bir şey yok. Yeri geldiğinde ağla, ama gözyaşlarını silip aynaya baktığında tekrar gülümse ve yarın için umutlarını asla yitirme. 
Bir işe başladıysan zirveye odaklama kendini. Zirveden ötesi yok. Her şeyi elde ettiğinde ne için yaşayacaksın günlerini? Düşe kalka ilerle, bir adıma atıldıysan diğer adımı hedefle. Hayalin adım adım olsun ki, iyi ilerleyebil.

Birazda hayaller yaşatır insanı. Hayal kurmazsan, bir şeyler gece yastığa kafanı koyduğunda düşmüyorsa aklına eksiksindir. Hayal kur, yaşama sevincin artsın, ertesi güne uyanırken umudun artsın, azmin artsın. Hayal kurduğun zaman mutlu da olursun zaten.
Neden mutsuzum diye sorgulama, mutlu olman için illaki bir izdir o. Sana "Bir şeyleri yanlış yapıyorsun değiştir" deme şeklidir hayatın.

Mutlu olmak bile hayaldir. Mutluyken neyin hayalini kurarsın? Ya da şöyle soralım. Mutluyken ve her şeye sahip olmuşken hayal kuracak bir şey kalmış mıdır?
İşte bu cevaplardan yola çık ve hayatını buna göre şekillendir. 

Hayal gücün zengin olsun, hayatının tadı olduğu gibi tuzu da olsun. Gerisi gelir, merak etme.

Bunlar da ilginizi çekebilir

2 yorum:

  1. İnsan hayalleriyle yaşarmış zaten hayallerde bizleri mutlu ediyor😊

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kesinlikle, hayal kurmak bile ayrı bir mutluluk bizim için 😊

      Sil

Yorumlarınızı bekliyoruz