Hayata Dair

Kır Önyargılarını!

Mart 19, 2017 Ruhuna Renk Kat 4 Comments


Bu hafta tüm duvarları, engelleri, gözdeki perdeleri, kafadaki tüm sınırlandırmaları; kırıyoruz, yıkıyoruz, geçiyoruz ve görmüyoruz.
Nedir sizce ön yargı?
Evet birini daha tanımadan yargılamaktır; ön yargı.
Biriyle tek bir kelime etmeden onun hakkında çıkarımlarda(!) bulunmaktır; ön yargı.

Peki neden var sizce bu ön yargılar?
Kendinizi rahatlatmak, onun bizim gördüğümüz şekilde olacağına inanmaktan mı var?
Bir genellemeye sokup, hepsi aynı dermişcesine söylenmekten mi var?

Nasıl kırabiliriz sizce bu ön yargıları?
Birini tanıyarak, ilk 5 dakika görülenlerle fikir üretmeye çalışmayarak, herkesin dediğine kulak asmayarak, birini yargılamadan önce oturup "ya hele bi' anlat" diyerek kırılabilir bizce?

Sizce?
En çok da sizce?
Hayatınızda şu anda var olan insanları, önceden hayatınıza katarken nasıl tanımaya çalıştıysanız öyle yapılabilir mesela.

Emin olun; insanları yargılamak daha doğrusu insanların gerçek kişiliklerinin önüne bir perde koyup ön yargı duvarı örmek işin basit kısmı. Özellikle de; kişiyi görünüşünden belli bir sınıfa sokmak ve ona o şekilde muamele etmek ciddi anlamda basit kısım.
Bu yüzden; bu haftadan sonra hayatınıza girmek isteyen insanlara bir şans verin. Bilemezsiniz, o tuhaf baktığınız belki de sevemem dediğiniz insan size en iyi gelecek insandır. Tanımadan, konuşmadan, karşılıklı bir çay/kahve içmeden, 5 dakikadan fazla konuşmadan bilemezsiniz.
İnsanların dışarıya yansıttıkları ile içlerinde yaşattıklarının farklılıklarını bilemezsiniz. Kaldırın tüm duvarları aradan, onlar işinize yaramayacak. Önemli olabilecek birine şu an işe yaramaz gözüyle bakıyor olabilirsiniz. Hiç önemsenmemesi gereken birine de en kıymetli gözüyle...

Haftanız ve ileriki haftalarınız umarız ki, daha farklı bakabildiğiniz, daha doğrusu daha farklı görebildiğiniz şekilde ilerler. Kırın önyargılarınızı! Yarın çok başka olabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

4 yorum:

 1. Ön yargî görebildiklerini görmediklerin önünde tutup,bir şeyi bu dogrultuda tanidigini sanmandir bence :) oldumu kızlar begendiniz mi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ablam ne yaptın sen yaaa :) beğenmez olur muyuz hiç, tam nokta atışı yapmışsın :)

   Sil
 2. Ben önyargılarımı geçte olsa kırabilmiş biriyim.
  Ana malesef bir çok kişi ne kırabiliyor nede önyargının sonradan açabileği sorunların farkında değiller.
  Güzel bir yazı olmuş.
  Sevgiler kızlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne mutlu sizlere önyargılı davranmak hem ileriye yönelik engel hem de bugünümüzde, en güzelini yapmışız önyargılarımızdan arınarak...
   Sevgiler bizden, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz:))

   Sil

Yorumlarınızı bekliyoruz