Hayata Dair

Haftanın Mottosu: Netleşebilmek!

Mart 05, 2017 Ruhuna Renk Kat 2 Comments


Bulanık sularda yüzebiliyoruz bazen, neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt edemiyoruz, kararlarımızı karmaşık bir hale getirip işin içinden çıkamıyoruz. Bazen...
Dipsiz bir kuyuya atlar gibi, bir şeye atılabiliyoruz ve düştüğümüzde kendi canımızı yakabiliyoruz.
Hiç adını sanını duymadığımız bir şeye çabucak kapılıp, kıyısızlıklara sürüklenebiliyoruz.
Bile bile, isteye isteye tanıdığımız en yanlış insana bile çürük halatlarla bağlanabiliyoruz.
Biz, bazen bunları gerçekten yapıyoruz. O an görmüyoruz, duymuyoruz, duymazlıktan gelip kaçıyoruz daha çok. Ama yapıyoruz, yapabiliyoruz.

Nedeni yoktur bazı şeylerin... Yapmak ister ve yaparız. Sorgulamadan, düşünmeden öylece yaparız.
Ama hayat ne kadar kısa olursa olsun, bir şeylere böylece atılmamamız konusunda sürekli durduruyor bizi... Tecrübe edindiriyor, ders veriyor, yanlış şeyleri sunuyor ve üzüyor belki ama görebilelim diye. "Dur, bir düşün" der gibi...

Hayatın telaşlı kısmına o kadar kapılmışız ki, ne bulanıklıkları fark ediyoruz ne önümüzü görüyoruz ne de bir şeyleri düşünmek için zaman tanıyabiliyoruz kendimize... Sürekli bir koşuşturmaca, sürekli bir döngü... Sonuçsa hep aynı şeyler.
Neler kazandık, bugüne kadar? Neler kaybettiğimize değdi? Hiç bunları düşünmeye fırsat buluyor muyuz? O kadar akışına bırakmışız ki kendimizi ve bir o kadar da tıkanmışız ki, yokuş çıkıyoruz ama koşarak ve nefes alamıyoruz. Bazen, yapıyoruz biz böyle...

Grisi yok bu hayatın. Ortaya karışık diyemeyiz günler geçtikçe. Çünkü karışıklıklar kaos getirir biliyoruz. Çünkü karmaşa insanı yorar biliyoruz. O yüzden bir an önce bitsin bu düşünceler der gibi, bir seçenek seçiveriyoruz. Öylece. Yanlışta olsa.
Diyorum ya grisi yok bu hayatın... Siyah ve beyazı var, mavisi ve yeşili... Bir rengi seçmek gerek. Bir yolun yol olduğuna inanıp, uğruna savaşmak gerek. Ama gri değil belki beyaz belki tamamen siyah olmak gerek. "Netleşmek" gerek. "Ben buyum, ben bunu tercih ediyorum" diyebilmek. Ama öyle alelacele değil, en azından içimizden 10'a kadar sayıp bir karar vermek gerek.

Kafamızda dönüp duran sorulara, dönüp duran cümlelere bakıp hayatımızı şekillendirmek için; hayalimizdeki teraziye şu ikisini koymak gerek...
"Ben bunu seçersem, ne kazanırım?"
"Ben bunu seçersem, ne kaybederim?"
Hangisi daha ağır? Hangisini kaybetmeye göze alamazsın? Bu soruları sor kendine... Kaybettiklerin ağırsa, seçme yanlış şeyler, yanlış insanları. Gitme yanlış yollara.
Çok mu fazla kazanacaksın? Kazan o zaman durma.
Ama netleş.

Bir terazinin dengesi var evet, ama hayatında bir dengesi olabilmesi için önce seçtiklerimize güvenmemiz gerek. Siz siz olun, net olmayan kararlarla yürümeyin yollarınızı. Geleceğinizi etkileyebilecek her soruda durup düşünün, hızlandırmak için hayatı ani karar vermeyin.

Bu haftadan itibaren bunlara odaklanın. İyi ve net bir hafta olması dileğimizle...👋
***

Yeni yazı dizisine başlamadan önce, yine haftalık mottolarımıza devam ediyoruz tabii ki. Yazı dizimiz ise çok yakında.❤

Bunlar da ilginizi çekebilir

2 yorum:

 1. Hayatta gittiğin yoldan geri dönmemek ve ayran gönüllü olmamak gerekiyor bence. Şahsen
  netlik konusunda çok sıkıntı çektim. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geriye dönüldüğünde illa ki yeni bir kararsızlık çıkıyor karşımıza, çok doğru bir bakış açınız var. Net olmak sözün arkasında durabilmek gerek. Yorumunuz için teşekkürler, sevgilerle..

   Sil

Yorumlarınızı bekliyoruz