Hayat/Öneriler,

Çamur mu yoksa, çiçek mi?

Mart 16, 2017 Ruhuna Renk Kat 0 Comments

 

"Senin dünyaya bakan penceren kirli ise, benim çiçeklerim sana çamur görünür."
Her zaman bilinmesi gereken bir şey var ki, hayatımız bakış açımıza göre şekilleniyor. Ne görüyorsak, o şekilde yönleniyoruz. Önceden de bahsettiğimiz duygularımıza bakarak yaşıyoruz hayatımızı... Olumsuz bakıyorsak, hayatımızın bundan sonrasının da olumsuz devam edeceği ve asla düzelmeyeceği hissine kapılıyoruz. Olumlu ve umutluysak, güzel günlerin varlığının umuduyla her günümüzü daha güzelleştirmeye çabalıyoruz.
Her şeyin kaynağı; bakış açısı.

Bir insanın içinde tamamen kasvet varsa, o sürekli yağmurlu havalar gibidir. Yağar, bazen kalbiyle bazen gözleriyle yağar sadece... Güneşin çıkabileceğine hiç inanası gelmez.
Bir insan hayattaki güzelliklere odaklanamıyorsa, gülün dikenine, elmadaki kurda, yemekteki eksik tuza, havadaki buluta takılır. İllaki bir şeye takılır ve gününü kötü etmek için bir gayesi varmış gibi davranır.

Mevlana her zaman güzel söyler, yine söylemiş bizlere... 
Dünyaya bakan penceremiz, bakış açımız ne kadar kirli olursa; çiçekli pencereler güzel gözükmez, çamurlu ve gereksiz görünür.
Dünyaya bakan penceremizi temiz tutarsak, hatta temiz tutmaktan ziyade dünyaya karşı ne kadar pozitif ve iyi olursak; işte o zaman tüm çiçekler bize bir cennet gibi görünecektir. 

Bakış açımızı değiştirelim; içine biraz sevgi, biraz renk, biraz olumlama katalım. Gülümseyelim ki; mutlu olalım. Çiçekleri sevelim ki, hayatımız çiçek bahçesine dönsün. Penceremiz çamurla, kirle pasla değil de, renklerle ve çiçeklerle dolsun. Havanın bulutundan nem kapmayalım ki; yağan yağmurlar içimize kasvet değil bereket getirsin. Yeter ki; bakış açımız değişsin. Baktığımız açı değişsin, gerisi gelecektir...


Bunlar da ilginizi çekebilir

0 yorum:

Yorumlarınızı bekliyoruz