Hayat/Öneriler

Pişmanlıklar Hakkında...

Mayıs 23, 2016 Ruhuna Renk Kat 0 Comments


Öyle anlar olur ki; yaptıklarımız, söylediklerimiz zehirli iğne misali olur. Sebepsiz yere böyle değilizdir, ya canımız acımıştır ya da birileri hâla canımızı yakmaya devam ediyordur. Çektiğimiz acıların, kızgınlıklarımızın dışa vurumunu bu şekilde yaparız.
Bir gün gelir aşık oluruz, yanlış kişiye veya doğru kişiye ama kim olursa olsun canımızı yakacak noktayı biliyordur. Aşkımızdan (!) vurur.
Bir gün gelir güveniriz herhangi bir kişiye... Saflığımızdan (!) vurur.
Bir gün gelir iyilik öylesine işlemiştir ki içimize, karşılık beklemeden yardım ederiz öylesine birisine... İyi insan oluşumuzdan (!) vurur.
"Hayat işte, tecrübe hepsi" demek dile kolay. Tecrübelerin yarattığı pişmanlıklara ne demeli peki?
Hal böyle olunca insan keşkeleri dilinden düşüremiyor. Sonucu ise yüreğimizden taşıp dilimize dökülenler... Acıtıyoruz zaman zaman, sanıyorlar ki gaddarlaştık. Hayır, zamanında öylesine canımızı yaktığınız için bu halimiz. Hayır, sevsek bile içimize atmayı öğrettiğiniz için bu cümlelerimiz.

Bir de durumun "pişmanlık" boyutu var. 

Asıl konu da bu ya zaten...
Kim üzüyorsa, kim can yakıp bırakıp gidiyorsa geri dönüyor yine. Hani denir ya,"her katil suç mahalline döner bir gün" diye. Aynı o hesap. Klasik bir cümle dolanıyor dile; pişmanım.
Değil! Pişman olan, gösterir. Pişman olan, acı da çeker gerekiyorsa, gözyaşı da döker. Pişman olan, durur karşımızda söyler yüzümüze yaptıklarının sebebini, anladığı hatalarını. Pişman olan, korkak olmaz, en fazla bir kez daha kaybetmekten bir kez daha hata yapmaktan korkar ve ona göre de davranır. Pişman olan, gitmeyeceğini gösterir, geldim bak buradayım-yanındayım der.
Her seferinde inanabildiğimiz için bizde hatalıyız. Kaybetmekten korkmayan hata yapıyor ve yine inanıyoruz. Böyle olmamalı.
Asıl birisi sizin için her şeyi yapıyor, bundan gocunmuyor, iyilik nedir biliyor, çıkarsızca ve dimdik duruyorsa yanı başınızda, gülümsemenizle gülümsüyor gözünüzden bir yaş akmaması için davranıyorsa ve en önemlisi sözünde duruyor gitmeyeceğim deyip gitmiyorsa... İşte onu kaybetmeyin, ona inanın. Ama değil bunlardan bir kaçı, bir tanesi bile yoksa kendisinde, boş verin bazen sildikleriniz mutluluk getirir size.
Bu yüzden; gününüz hep sizi sevenlerle ve çokça sevdiklerinizle, sizi sevdiğiniz için pişman etmeyenlerle geçsin.

Bunlar da ilginizi çekebilir

0 yorum:

Yorumlarınızı bekliyoruz